Jak dobrać maskę i fajkę do nurkowania?

W początkach nurkowania nie używano masek, co bardzo ograniczało zdolność widzenia i przebywania pod wodą. (Woda sprawia, że widzimy tak jak gdybyśmy mieli wadę wzroku). Oczywiście można nurkować bez maski ale ogranicza to nasz komfort pod wodą (spotkamy się na pewno w swojej karierze z awariami maski pod wodą i wtedy trzeba poszukać maski zapasowej i zmienić pod wodą). Obecnie w sklepach jest duży wybór masek, czy to z czarnym czy z przeźroczystym silikonem. Drugim ważnym elementem tzw. sprzętu jest fajka, powinna być zawsze przypięta po lewej stronie maski. Po co nurkowi fajka skoro i tak oddycha z butli? Na powierzchni powinno się oddychać z fajki lub podczas dopływania na miejsce nurkowania w celu oszczędzania powietrza na właściwe nurkowanie. Fajka jest nieodzownym elementem przy nurkowaniu na zatrzymanym oddechu. Ostatnim elementem wchodzącym w skład ABC są płetwy: tu ma być link

1

Maska nurkowa powinna obejmować nos (tym różni się od maski pływackiej czy okularów). Tylko wtedy możemy wyrównać ciśnienie nie dopuszczając do urazu ciśnieniowego twarzy oraz do uszkodzenia uszów. Warto to wiedzieć, żeby nie przyjść z zakupów z nieodpowiednim towarem.


2

Najważniejszym krokiem podczas doboru maski jest sprawdzenie jej dopasowania do naszej twarzy, sprawdzamy czy jest szczelna. Najlepszym sposobem jest przyłożenie maski do twarzy bez zakładania paska na głowę i lekkie zassanie powietrza nosem. Jeśli maska mimo poruszania głową nie odpadnie to znaczy, że silikonowy fartuch maski jest dobry do kształtu naszej twarzy (pamiętajmy, żeby nie przytrzymywać maski ręką).


3

Następny etap wyboru maski zależy od tego czy mamy wadę wzroku. Jeśli nie mamy takiej wady to wybór masek jest bardzo duży: maski jednoszybkowe, maski dwuszybkowe, maski panoramiczne czy maski wieloszybkowe. Osoby z wadą wzroku mają już trochę mniejszy wybór. Można pływać w szkłach kontaktowych ale istnieje ryzyko, że przy zalaniu maski wodą szkła nam wypłyną. Drugą opcją dla osób z wadą wzroku jest kupno maski, w której można założyć szkła korekcyjne - taką maskę trzeba zamówić w sklepie (oczywiście po wybraniu modelu). Taka maska ze szkłami odpowiednimi dla nas jest trochę droższa i będziemy musieli na nią poczekać ale maski nie kupuje się codziennie tylko w zależności od częstotliwości korzystania z niej (ja mam swoją już 3 rok, a używam jej dość często). Odpowiednie dbanie o maskę zwiększy jej żywotność http://www.zaradni.pl/porada/4882,jak_zapobiegac_parowaniu_maski_do_nurkowania_okularow_plywackich


4

Ostatnim kryterium wyboru powinna być łatwość obsługi maski. Sprawdzamy dostępność regulacji paska, zarówno dociskając jak i luzując. Drugą ważną sprawą jest nosek naszej maski, powinien być miękki, żeby można było bez problemu przytrzymać nos przy wyrównywaniu ciśnienia.


5

Fajka jak już pisałem wcześniej służy nam do oszczędzania czynnika oddechowego podczas dopływania do miejsca nurkowania (płynąc z głową na powierzchni bardziej się zmęczymy), oraz zapobiega przypadkowemu zachłyśnięciu się. Fajka jest nieodłącznym elementem początkujących jak i zaawansowanych nurków. Fajki mają kształt litery L, składają się z rurki oraz ustnika. Fajka nie powinna być zbyt długa oraz nie powinna być o zbyt dużej średnicy bo to utrudnia oddychanie oraz wypychanie wody z niej przy wynurzaniu się. Fajki dzielimy na te z zaworkiem i bez zaworków. Zaworek ułatwia nam wydmuchanie wody z fajki. Fajki bez zaworków są tańsze ale w dłuższej perspektywie użytkowania mniej praktyczne.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 12.02.2011

Komentarze