Jak ćwiczyć na siłowni? Dla początkujących.?
Porada dla początkujących, którzy rozpoczynają treningi. Napiszę jakich błędów unikać i jakie metody stosować by osiągnąć jak najlepsze rezultaty!
Prawidłowa dieta jest kluczem do sukcesu. Jeżeli Twoim celem jest przybrać na masie powinieneś spożywać od 4 do 6 posiłków dziennie w odstępach ok 2,5 godziny. Jeśli nie dostarczysz odpowiedniego zapotrzebowania spowoduje to efekt kataboliczny, a w konsekwencji Twój trening nie przyniesie rezultatów i może nawet spowodować spadek masy ciała. Posiłki muszą być bogate w węglowodany i białko. Dużą ilość węglowodanów znajdziemy w produktach takich jak ryże, makarony, ziemniaki, kasze czy płatki zbożowe. Białko możemy dostarczyć jedząc mięso, jajka i produkty mleczne zwłaszcza twarogi i sery białe. Najważniejszym posiłkiem jest śniadanie, które powinno być obfite i zjedzone zaraz po przebudzeniu.
Należy trenować od 2 do 3 razy w tygodniu. Przerwa między treningami musi wynosić 2 dni lub więcej. Mięśnie potrzebują czasu na regenerację i jeśli go nie dostarczymy nie uzyskamy postępów. Częstym błędem początkujących jest zbyt częsty trening, a w konsekwencji narażeni są oni na brak postępów i kontuzje.
Należy trenować wszystkie partie mięśniowe. Najpowszechniejszym błędem u początkujących jest trenowanie tylko dwóch partii: Klatki i bicepsów. W świecie doświadczonych kulturystów jest to żartobliwie określane "zestawem dyskotekowym". Trenowanie w ten sposób prowadzi do zaburzeń proporcji w sylwetce i bardzo słabych efektów. Aby wyzwolić efekt anaboliczny, który pobudza mięśnie do rozwojów warto jest trenować także mięśnie nóg, pleców, brzucha, naramienne i tricepsy.
Nie należy używać zbyt dużych obciążeń. Jest to częsta przypadłość początkujących, którzy chcą sprawdzić lub pokazać innym swoją siłę, jednak najważniejsza jest technika i poprawność wykonywanych ćwiczeń. Jeśli nie dbamy o technikę ruchu to nie ćwiczymy prawidłowo i nie osiągniemy rezultatów, a dodatkowo możemy nabawić się kontuzji.
Najlepiej stopniować poziom trudności. Bardzo dobre efekty uzyskamy jeśli będziemy powoli zwiększać wysiłek. Dobrze jest rozpocząć od treningów ogólnorozwojowych( wszystkie partie mięśni na jednym treningu) mała ilość serii na każdą i po dwie minuty przerwy). Warto na początku stosować małe obciążenie i przyzwyczajać się stopniowo do pracy. Mogłoby się wydawać, że najlepsze rezultaty przyniesie katowanie się od samego początku, jednak w ten sposób ograniczymy późniejszą możliwość rozwoju, gdyż nie będzie już bodźców pobudzających dla naszych mięśni.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Pragnę zaznaczyć, iż artykuł jest przeznaczony głównie dla osób. które zaczynają treningi, a w najbliższym czasie postaram się zamieścić coś dla bardziej zaawansowanych...
Dodaj komentarz