Jak biegać zimą?

Zima jest porą roku, w której nic nam się nie chce robić z powodu niskiej temperatury powietrza. Wielu biegaczy na okres zimowy zawiesza swoje treningi. Co zrobić żeby bieganie zimą było przyjemne? Jest kilka czynników o których warto wiedzieć. Przede wszystkim trzeba dobrze dostosować tryb treningu i nasz ubiór.

  • Buty
  • Skarpety
  • Spodnie/leginsy
  • Koszulka, bluza
  • Kurtka
  • Czapka, szalik
  • Rękawiczki
1

Najważniejszym czynnikiem jest motywacja. Dlaczego mam biegać zimą? A dlatego, że zimą jemy o wiele więcej niż w innych porach roku. Ćwiczymy mniej. Efekt jest następujący: stajemy się otyli, ospali, mamy gorsze samopoczucie. Tyle chyba wystarczy do zmotywowania?


2

Zacznijmy od butów.
Jeśli masz dużo pieniędzy to możesz w sportowym sklepie kupić sobie specjalne obuwie do biegania zimą. Będzie ono antypoślizgowe itp.
Jeśli jednak nie jesteś milionerem to po prostu biegaj w tym, co masz. Jeśli masz wygodne buty, to możesz biegać przez cały rok w tych samych. Nie musisz mieć butów nieprzemakalnych, nie jest to do niczego potrzebne, a i tak każdy but kiedyś przemaka.


3

Jak buty to i skarpety.
Podobnie jak w poprzednim kroku, nie szalejmy ze specjałami po 100-200zł. Wystarczą takie, w których nie będzie nam zimno. Możemy zainwestować w skarpety ze specjalnych tworzyw nie wchłaniających potu. Cena takich to max 20zł za parę.


4

Spodnie.
Podczas biegania zadbać musimy także o nasze nogi. Dobrze jest mieć leginsy, które ściśle przylegają do naszego ciała. Unikniemy dzięki temu obtarć, co może nam przeszkodzić w dalszym bieganiu. Leginsy są bardzo różne: cienkie, grube, ale można też znaleźć uniwersalne, w których pobiegamy cały rok.
Na leginsy możemy założyć ortalionowe spodnie. Ich grubość też powinna zależeć od tego, czy jesteśmy "zmarzluchami" czy lubimy się hartować.


5

Koszulki.
Na pewno nie zakładajmy do biegania koszulek bawełnianych. Potrzebna nam koszulka z tkaniny oddychającej. Najlepiej jeśli będzie to long t-shirt. Wykonany powinien być z tkaniny oddychającej.
Przy tym kroku warto zainwestować kilkadziesiąt złotych w "lepszą" koszulkę. Wszystko dla naszego zdrowia.


6

Na koszulkę zarzucamy bluzę. Najlepiej z polaru. A na to wszystko jeszcze obowiązkowo ciepła kurtka. Górna część naszego ciała musi być najlepiej zabezpieczona przed zimnem.


7

Teraz pora na głowę, twarz i szyję.
Obowiązkowo zimą musimy biegać w czapce, gdyż, jak wiemy, przez głowę ucieka bardzo duża ilość ciepła. Najlepsza będzie czapka z polaru. Jeśli marzniemy mocno w twarz, alternatywnym wyjściem może być czapka kominiarka. Wtedy zakryje nam ona całą twarz.
To samo tyczy się szyi. Jeśli mamy kominiarkę to szyi nie musimy dodatkowo zabezpieczać. Tak samo jest w przypadku bluzy z wysokim kołnierzem. Jeśli jednak bluza jest niska, warto założyć szalik. Najlepiej oddychający.


8

Rękawiczki.
Kolejna konieczna rzecz do biegania. Warto zadbać o to, aby skóra naszych dłoni nie przemarzła. Rękawiczki dobieramy już według własnego gustu. Możesz założyć jedne cienkie, albo 2 pary grubych rękawic. Rób tak, aby było Ci wygodnie.


9

Uwagi i spostrzeżenia

  • W wielkie mrozy warto używać kremów nawilżających, nie zawierających wody, przed rozpoczęciem treningu.- Jeśli po wyjściu na dwór poczujesz, że jest ci za ciepło w tych ubraniach, to wróć i zmień je na cieńsze. Po wyjściu na dwór musisz czuć, że jest ci lekko zimno.


Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 27.08.2010

Komentarze

Niestety, w moim przypadku taki bieg na sto procent zakończyłby się bólem gardła i przeziębieniem. Bieganie zostawiam na wiosnę. Mimo to porada napisana wyczerpująco. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-20 21:22:03

świetna porada

Ostatnio zmieniony: 2013-02-15 19:54:06

Połączenie biegania z porą roku jest bardzo potrzebne. Na pewno bieganie hartuje nas i wzmacnia organizm przed chorobami. Jest za taką formą aktywności. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2012-02-08 19:40:31

Świetna porada

Ostatnio zmieniony: 2011-09-27 11:46:20

Przyłączam się do poprzedniczki, zima to fajny czas na bieganie, rewelacyjnie hartuje.

Ostatnio zmieniony: 2011-02-13 07:34:19

bardzo fajna i przydatna porada:D świetnie się zimą biega:)

Ostatnio zmieniony: 2011-02-01 10:11:53

Do punktu 5 dodałbym, że warto tutaj zainteresować się odzieżą termoaktywną jako wewnętrzna warstwą. Niektóre firmy, jak np Under Armour, mają koszulki na minusowe temperatury, w których jest bardzo ciepło, a nie pocimy się. Bliżej z tego typu odzieżą można zapoznać się na stronie fa-pol.pl, są tam poszczególne modele i opisy technologii stosowanych w tych ciuchach :)

Ostatnio zmieniony: 2010-12-23 11:29:12

Byle tylko punkt pierwszy wprowadzić w życie;)

Ostatnio zmieniony: 2010-11-17 11:57:20

oczywiście :)

przy okazji proszę o głosy :)

Ostatnio zmieniony: 2010-08-27 16:51:30

Czyżby pierwsza konkursowa porada :>?

Ostatnio zmieniony: 2010-08-27 16:40:40