Dlaczego warto spróbować skoków spadochronowych?

Powszechnie obowiązuje mylne przeświadczenie, że skoki ze spadochronem to sport niebezpieczny, odpowiedni tylko dla ryzykantów. To przekonanie jest barierą nie do pokonania dla większości osób, które chciałyby spróbować tego ekscytującego sportu. Jak się jednak okazuje, skoki ze spadochronem to sport niemalże dla każdego, kto oczywiście dysponuje odpowiednim budżetem. Znane są przypadki, gdy osoby ponad osiemdziesięcioletnie wykonywały swój pierwszy skok w życiu. Warunkiem podstawowym rozpoczęcia swojej przygody ze skokami jest oczywiście brak poważnych przeciwwskazań lekarskich. Co więcej, moim zdaniem każdy powinien oddać co najmniej jeden skok spadochronowy, bo to niezapomniane i nieporównywalne z niczym innym doświadczenie. Dlaczego zatem warto skoczyć ze spadochronem?

1

Przełamuj bariery

Przełamuj bariery

Lęk wysokości, lęk przed spadaniem, strach związany z wznoszeniem się na cztery tysiące metrów małym samolotem. Każdy z nas doświadcza w mniejszym lub większym stopniu tych uczuć. Ja osobiście bardzo się bałam pierwszego skoku ze spadochronem, byłam sparaliżowana strachem. Jednak fakt, że udało mi się skoczyć, sprawił, że poczułam się niezmiernie silna. Pokonałam tę barierę i mogę powiedzieć, że jestem z tego dumna. Przezwyciężenie strachu daje niesamowitą energię, poczucie, że jesteśmy w stanie osiągnąć wszystko. Już samo to uczucie jest wystarczającym powodem, aby udać się do lokalnej szkoły skoków spadochronowych.


2

Spełnij marzenie o lataniu

Podczas skoku spadochronowego będziesz bezwładnie spadać przez kilkadziesiąt sekund. Na twoje ciało nie będą oddziaływały żadne inne siły, poza siłą grawitacji ziemskiej. Ten stan to niesamowite przeżycie, którego nie da się porównać z niczym innym. Jedynie skoki ze spadochronem w specjalnym aerodynamicznym skafandrze mogą przybliżyć nas bardziej do spełnienia marzenia o lataniu. Jednak to jest już zajęcie dla doświadczonych skoczków.


3

Niesamowite widoki

Już samo wznoszenie się samolotem jest ekscytujące. Będąc na wysokości czterech tysięcy metrów jesteśmy już znacznie powyżej poziomu chmur, zazwyczaj świeci tam piękne słońce. Jeżeli powłoka chmur jest gęsta, to nie widzimy ziemi w momencie skoku ze spadochronem. To jedyna szansa, aby zobaczyć takie widoki na własne oczy, bez oddzielającego nas od świata okna samolotu.


4

Pamiątka na całe życie

Skacząc ze spadochronem w tandemie, czyli w asyście doświadczonego skoczna, możemy za dodatkową opłatą zamówić udokumentowanie naszego skoku w formie filmu lub zdjęć. Nie muszę chyba mówić, że dla wielu osób możliwość wrzucenia takich materiałów na Facebook’a ma dużą wartość.


5

Jak zacząć, czyli pierwszy krok w przestworza

Większość osób decyduje się rozpocząć przygodę ze skokami spadochronowymi od skoku w tandemie. Mogę polecić szkołę Skydive.pl, w której oddałam swój pierwszy skok. Skok poprzedzany jest szkoleniem, podczas którego poznasz podstawowe informacje o tym sporcie, zobaczysz także jak składa się spadochron, co jest kluczową umiejętnością. Koszt skoku w tandemie ze szkoleniem to 700 złotych, dodatkowy wydatek na filmowanie skoku to 250 złotych. Nie są to małe kwoty, jednak warto wydać te pieniądze, aby przekonać się, czy skoki spadochronowe są sportem dal nas. Pocieszające jest to, że późniejsze, samodzielne skoki są zdecydowanie tańsze. Koszt jednego skoku ze spadochronem to 90-150 złotych. Jednak, aby móc oddawać samodzielne skoki, należy przejść szkolenie oraz uzyskać licencję.


6

Licencja na skakanie

Jeżeli połknąłeś/połknęłaś bakcyla, to zachęcam do przejścia szkolenia metodą AFF oraz uzyskania licencji. Po niezbędnej dawce teorii kursant może oddać pierwszy samodzielny skok. Skok nie odbywa się już w tandemie, jednak w powietrzu młody adept skoków spadochronowych nie jest zupełnie sam. Towarzyszy mu jeden lub dwóch instruktorów. Podczas kursu oddaje się zazwyczaj 6-7 skoków. Warunkiem rozpoczęcia szkolenia, poza odpowiednim budżetem oczywiście, jest brak przeciwwskazań medycznych, takich jak poważne problemy z kręgosłupem lub choroby kości, choroby układu oddechowego lub krwionośnego, problemy ze słuchem.Mam nadzieję, że zachęciłam Was do spróbowania tego ekscytującego sportu. Skok ze spadochronem niezapomniane i jedyne w swoim rodzaju przeżycie.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 29.01.2016

Komentarze