Whisky Kavalan – co musisz wiedzieć?

Whisky o zagadkowej dla niektórych nazwie Kavalan w ostatnich latach podbija gusta koneserów na całym świecie. Czy zawdzięczamy ją którejś ze słynnych destylarni Szkocji? A może to łagodna irlandzka lub amerykańska whiskey? Otóż nie. To skarb, który przywędrował do nas z Tajwanu. Co nam, jako koneserom, wręcz wypada wiedzieć o tej rewelacji świata whisky? Przekonaj się, czytając nasz artykuł!

1

Whisky Kavalan w największym skrócie

Whisky Kavalan w największym skrócie

Whisky Kavalan to marka tajwańskiej whisky produkowanej w destylarni King Car w mieście Yuanshan, stanowiącym ważnym ośrodek prowincji Yilan. Pierwsza partia wypustów zakładu dotarła do koneserów dopiero w 2008 roku. Cóż czyni ją tak wyjątkową? Przecież na świecie znajdziemy tyle destylarni, których historia sięga nawet dwóch stuleci wstecz! Otóż, mimo krótkiego stażu, whisky Kavalan zdążyła zdobyć wiele prestiżowych wyróżnień, m.in. te przyznawane w konkursie Whisky Competition. Mało tego – podczas Tokyo Whisky & Spirits Competition 2021 uznana została przez ekspertów za „najlepszą z najlepszych”. Zresztą prawie na samym początku, bo już w roku 2012, roku Jim Murray ogłosił jedną z propozycji brandu „new whisky of the year”. A wszystko dzięki pasji do whisky i perfekcjonizmowi, którymi Lee Tien-Tsai potrafił zarazić swoich biznesowych partnerów i pracowników!


2

Rodzaje whisky Kavalan

Podobnie jak wiele whisky single malt proponowanych przez innych renomowanych producentów, także i ta whisky z Tajwanu ma do zaoferowania koneserom wiele wyselekcjonowanych pozycji. Należą one do kategorii takich jak Kavalan Core Series, Solist Series czy Distillery Reserve Series. Poszczególne propozycje marki różnią się od siebie niuansami smakowo-aromatycznymi, na które wpływają czas i warunki leżakowania. Wśród whisky Kavalan znajdziemy m.in. trunki leżakujące w beczkach po sherry Oloroso czy bourbonie, co stanowi gwarancję ich jakości! Ponadto w kategorii Kavalan Reverence Series znajdziemy propozycje powstające we współpracy z cenionymi artystami, którzy zadbali o estetykę wizualną etykiety oraz kartonika danego wypustu. To produkty idealne na prezent dla znawców!


3

Nieprzeciętny design

Warto znać jako barwną ciekawostkę fakt, że pierwsze butelki whisky Kavalan nawiązywały swoim wyglądem do najwyższego tajwańskiego drapacza chmur, Taipei 101. W ten sposób producent, czerpiąc to, co najlepsze ze szkockiej tradycji destylacji, dbał o oryginalnych charakter swojej whisky.


4

Wyjątkowo duża „działka aniołów”

Podczas leżakowania w beczkach whisky zwyczajowo traci część swojej objętości na skutek odparowywania cieczy. Ubytek ten nazywany jest “angels’ share”. Na jego wielkość wpływ mają warunki przechowywania. Co ciekawe, w przypadku whisky Kavalan, dojrzewającej w ciepłym klimacie Tajwanu, może ona wynosić nawet 12% w skali roku!


5

Które whisky Kavalan warto poznać w pierwszej kolejności?

Na sam początek polecamy oryginalną whisky Kavalan Single Malt. Ten sztandarowy produkt marki stanowi idealne zaproszenie do świata whisky tajwańskich. Pachnie miodem, mango, gruszką, wanilią i czekoladą. Swój interesujący charakter zawdzięcza dojrzewaniu w beczkach po bourbonie i sherry. W dalszej kolejności warto dać szansę którejś z propozycji z cenionej serii Solist. Jakieś typy? Kavalan Solist Porto cenne właściwości smakowo-aromatyczne w dużej mierze osiąga w kontakcie z drewnem, w którym wcześniej przechowywane było słynne portugalskie Porto. Klasyczny dla Kavalan bukiet wzbogacają akcenty deserowe, jagodowe i przyprawowe. Długi i zróżnicowany finisz tej whisky zadowoli nawet najbardziej wymagających koneserów. Co dalej? To dopiero początek barwnej przygody z tą wyborną whisky. Może by tak dać szansę Kavalan Sherry Cask Oak o typowo deserowym charakterze? Zdaniem koneserów ta nieprzeciętna whisky z beczek po sherry Oloroso to doskonała wizytówka azjatyckiego stylu i oryginalnego podejścia do sztuki produkcji jakościowych alkoholi.Czy wiesz już wszystko o whisky Kavalan? Ależ skąd! To dopiero wstęp teoretyczny. Prawdziwe olśnienia zapewni dopiero degustacja. No cóż, wiesz już przynajmniej, od czego zacząć! A jeśli jednak poszukujesz czegoś z innej części świata, sprawdź przy okazji, jakie whisky i whiskey Lidl gości w swoim katalogu.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 09.05.2023

Komentarze