Jak żyć w zgodzie z samym sobą?

Często czujesz, że coś jest nie tak? Nie układa się po Twojej myśli i nie idzie zgodnie z planem, a wszechświat zdaje się działać całkowicie na przekór, jakby jakiś złośliwy Demiurg dobrze się bawił Twoim kosztem? Jeśli też masz czasem takie wrażenie, to pewnie będziesz czytać dalej.

1

Przede wszystkim rozejrzyj się wokół siebie. Gdzie znajdujesz się obecnie w czasie i przestrzeni? Co widzisz? Podobno jest tak, że sami jesteśmy odpowiedzialni za to, jak wygląda nasze życie i niezależnie od tego, czy czynimy to świadomie, czy podświadomie, mamy wpływ na nasze decyzje i tworzenie swojej własnej rzeczywistości. Tak, wiem, katastrofy, śmierć i siła wyższa są niezależne od nas. Ale zrzucanie całej winy na przeznaczenie, los, fatum i całą resztę jest bardzo wygodne. Bo tak naprawdę mamy bardzo dużo wpływ. Rozejrzyj się zatem najpierw wokół siebie. Jesteś niezadowolony? Spróbuj wykreować swój świat na nowo, nawet tylko w wyobraźni. Zbuduj go małymi kroczkami. Zacznij zaś od posprzątania i przemeblowania pokoju.


2

Natura, choć tak zła i okrutna, jest piękna. Jest też harmonijna, a my stanowimy jej integralną część. Powstaliśmy z pyłu gwiazd, fazy księżyca rządzą przypływami, płodnością i cyklem menstruacyjnym u kobiet, a naszymi nastrojami pogoda. Dlaczego Hiszpanie są tacy weseli? Bo mają dużo słońca. Dlaczego w Finlandii jest największy procent samobójstw? Bo jest zbyt ciemno. Niezależnie od tego jednak, gdzie żyjemy, jesteśmy związani z naturą. Wycisz się na chwilę i wsłuchaj się w nią. Ona posiada tę szczególną mądrość, bo wszystko, co jej dotyczy, żyje w niej w zgodzie ze sobą i nie działa wbrew niej. To potrafią tylko ludzie. Na swoje nieszczęście.


3

Według jednego filozofa piekłem są dla nas inni, według innego znowu jesteśmy zwierzętami stadnymi i nie zostaliśmy stworzeni do życia w izolacji od podobnych nam istot. Pewnie oboje mają rację, jedno jednak nie ulega wątpliwości. Tworzymy wielkie cywilizacje i małe komórki społeczne. Bo nie umiemy żyć jeden bez drugiego. Skoro zaś inaczej się nie da, nie pozostaje nic innego jak się pokochać. Jeśli się nie da, to trudno. Ale próbować można i wbrew pozorom ludzi wokół siebie także sobie dobieramy. Choć czasem niektórych mamy ochotę wyciąć z rodzinnego zdjęcia.


4

Uwagi i spostrzeżenia

  • Tak naprawdę, to ja też nie wiem jak żyć i pewnie można mnożyć super porady na ten temat i wiele innych czynników, mających wpływ na naszą egzystencję, a i tak każdy ma swoją uniwersalną prawdę. Ale jak tylko załaduję moją debiutancką poradę w tym serwisie, to może trochę posprzątam?


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 20.06.2011

Komentarze

Wspaniała porada. Tutaj mi się nasunął cytat Paulo Coelho: ""Jeśli twoja przeszłość Cię nie zadowala, zapomnij teraz o niej. Wyobraź sobie nową historię swego życia i uwierz w nią. Skoncentruj się jedynie na chwilach, w których osiągałeś to, czego pragnąłeś - i ta siła pomoże ci zdobyć to, czego chcesz." :)

Ostatnio zmieniony: 2013-01-31 12:28:13

Uważam ,że autor bądź autorka ma nierówno pod sufitem .. Ale to dobrze .. Bo normalność w tych czasach jest nudna .. Pozdrawiam serdecznie i prosze o wiecej porad :)

Ostatnio zmieniony: 2011-06-25 14:45:33

Właściwie ta porada nie odkrywa czegoś niesamowitego, czy nawet po prostu nowego. Każdy ma własne poglądy... a przynajmniej na tyle własnych myśli, żeby z łatwością pogrążyć ją w nieprzebytych czeluściach. Ale nakłania to refleksji. Samo spojrzenie na tytuł sprawia, że człowiek myśli "Czy naprawdę żyję w zgodzie z samym sobą i wszystkimi wkoło?" Bardzo mi się podoba, że ktoś jeszcze zastanawia się nad takimi, z pozoru prostymi sprawami. Polecam książkę "Wycieczki Filozoficzne" Stephena Lawa.

Ostatnio zmieniony: 2011-06-24 12:40:33


Ostatnio zmieniony: 2011-06-21 14:51:56

Popełniona z założenia i z premedytacją :D

Ostatnio zmieniony: 2011-06-21 14:49:23

To najbardziej zfilozofowana porada w całym portalu :)

Ostatnio zmieniony: 2011-06-21 14:22:57