Jak zamienić baterie alkaliczne bateriami wielokrotnego ładowania?

Baterie alkaliczne są ogólnie dostępne i posiadają napięcie 1,5 V. Część urządzeń na rynku takich jak odtwarzacze mp3, aparaty cyfrowe mierzy poziom napięcia na zaciskach baterii jako stopień zużycia baterii. Założenie akumulatorków NiCD lub NiMH w tych urządzeniach powoduje komunikat o zużytej baterii i urządzenie nie działa. Czy jesteśmy skazani na zakup jednorazowych baterii? Nie jest na to proste i gotowe rozwiązanie.

1
Taki pakiet baterii i ładowarki to 100 pakietów baterii jednorazowych. Taki pakiet baterii i ładowarki to 100 pakietów baterii jednorazowych.

Urządzenia elektroniczne mogą być zasilane zarówno 1, 2, 4 a nawet 8 bateriami AAA lub AA. Przy jednej baterii różnica napięcia między akumulatorkiem a baterią alkaliczną wynosi tylko 0,3V. Dwie baterie połączone szeregowo dają już 3 V, zaś akumulatorki tylko 2,4V. Różnica wynosi już 0,6V. Przy czterech bateriach różnica osiąga, aż 1,2V. Często urządzenia bateryjne nie są dostosowane do pracy na akumulatorkach i nie działają przy tak dużych różnicach napięć.


2

Na przeciw użytkownikom takich urządzeń, którzy chcą zaoszczędzić na zakupie kolejnych baterii jednorazowych wychodzi technologia akumulatorów RAM. Mają one również napięcie znamionowe 1,5 V jak baterie alkaliczne i jednocześnie można je wielokrotnie ładować. Wprawdzie wymagają do tego specjalnej ładowarki, ale jej zakup zwróci się już po trzech paczkach dobrych baterii AA.


3

Przykładem jednego z wielu dostawców nowej technologii baterii RAM jest firma Pure Energy z Kanady. Dostarczają zarówno baterie jak i stosowną ładowarkę. Wprawdzie ilość ładowań nie jest kosmiczna, ale 100-200 kompletów baterii to zarówno oszczędność pieniędzy, jak i ochrona środowiska przed odpadami.


4

Uwagi i spostrzeżenia

  • Ekologia to nie tylko recycling, to również ograniczenie wytważania odpadów.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 19.10.2012

Komentarze