Jak zachować się w teatrze?

Niby każdy wie, jakie zachowanie obowiązuje w instytucjach kulturalnych, ale czasem obserwując zachowanie niektórych widzów mam wrażenie, że nie każdy o tym pamięta. Oto krótkie przypomnienie paru najważniejszych zasad.

1
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Teatr_im._Wilama_Horzycy_-_widownia.jpg Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Teatr_im._Wilama_Horzycy_-_widownia.jpg

Przede wszystkim nie należy się spóźniać.
Po pierwsze dlatego, że takie wchodzenie na salę po rozpoczęciu spektaklu przeszkadza zarówno innym widzom, jak i aktorom. A drugi powód jest jeszcze bardziej oczywisty - w większości teatrów po prostu obsługa nie wpuści nas na salę i bilety przepadną, bo w takiej sytuacji nie otrzymamy za nie zwrotu pieniędzy. Co zrobić, aby tego uniknąć? Trzeba wziąć poprawkę na to, że autobus może się spóźnić, mogą być korki lub może zdarzyć się cokolwiek innego. Zawsze lepiej być wcześniej i chwilę poczekać w foyer lub teatralnej kawiarni niż nie zostać wpuszczonym na przedstawienie.


2
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Teatr_Capitol.jpg Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Teatr_Capitol.jpg

Odpowiedni ubiór.
Tu dużo zależy od tego, jaki to teatr i przedstawienie. Najczęściej dalej obowiązuje garnitur w przypadku panów i ładna sukienka wieczorowa w przypadku pań. Obecnie można jednak coraz częściej zauważyć luźniejsze podejście do kwestii ubioru wśród widzów, zwłaszcza jeśli jest to spektakl muzyczny np. rockowy. Nie ma tutaj jakiejś uniwersalnej rady, najlepiej zdać się na nasze wyczucie i intuicję. Zawsze jednak lepiej ubrać się minimalnie zbyt ładnie i oficjalnie niż przesadzić w drugą stronę i na poważne przedstawienie przyjść w zwykłym podkoszulku.


3
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Narodowy_Stary_Teatr.jpg Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Narodowy_Stary_Teatr.jpg

Jedzenie i picie.
Od dziecka zawsze mnie uczono, że w teatrze się nie je i nie pije. Ostatnio zauważyłam jednak, że niektórzy chyba nie wiedzą o istnieniu tej zasady i przychodzą z własnym prowiantem. O ile mała butelka wody to jeszcze nie zbrodnia, o tyle szeleszczące opakowania z jedzeniem to już spora przesada. Teatr to nie kino. A poza tym nawet w kinie przeszkadza, jeśli ktoś obok przez cały seans zagłusza nam dialogi swoim mlaskaniem, siorbaniem i odpakowywaniem kolejnych porcji jedzenia.


4
Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Widownia_Teatru_Sabat.jpg Źródło zdjęcia: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Widownia_Teatru_Sabat.jpg

Telefony.
Przed każdym spektaklem w większości teatrów jest puszczane odpowiednie nagranie informujące o tym, że należy wyłączyć telefony oraz urządzenia nagrywające. Niestety nie wszyscy stosują się do tego polecenia, prawie na każdym przedstawieniu dzwoni jakiś niewyciszony telefon. Co więcej, widziałam już ludzi, którzy w trakcie spektaklu wychodzili odebrać telefon! Takie zachowanie jest niedopuszczalne, przeszkadza innym widzom oraz aktorom. Zabronione jest również nagrywanie w czasie trwania przedstawienia.


5
Źródło zdjęcia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Wrocław,_Teatr_Lalek_(szczyt).jpg Źródło zdjęcia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Wrocław,_Teatr_Lalek_(szczyt).jpg

Wychodzenie w trakcie spektaklu.
Rozumiem, jeśli małe dziecko w trakcie przedstawienia wyjdzie za potrzebą. Ale nie bardzo wiem, dlaczego coraz częściej dorośli ludzie nie są w stanie wysiedzieć godziny bez wychodzenia do toalety. Taka osoba robi ogromne zamieszanie i wszystkich rozprasza, bo nie dość że wychodzi, to jeszcze musi później wrócić do swojego rzędu. Czy tak trudno skorzystać z toalety przed rozpoczęciem spektaklu?


6

Uwagi i spostrzeżenia

  • Kiedyś byłam świadkiem, jak pewna pani spóźniła się z rodziną 40 minut na przedstawienie trwające niecałą godzinę. Była wielce oburzona, że obsługa nie chce jej wpuścić.

  • Szanujmy siebie, innych widzów oraz aktorów. Zachowujmy się w teatrze tak, aby innym nie przeszkadzać.

  • Cieszmy się sztuką! :)


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 02.02.2013

Komentarze

Zgadzam się i zasad przestrzegam, jednak w przypadku małych dzieci dopisałabym punkt "wybór teatru", ponieważ z najmłodszymi najlepiej wybierać się do teatrów dla dzieci takich jak na przykład warszawski Teatr Małego Widza, żeby pociech nie zniechęciły się na zbyt poważnym dla nich spektaklu i nie czuły się "przymuszone" do wyjść kulturalnych. Jak we wszystkim - najpierw trzeba obudzić pasję :)
super artykuł

Ostatnio zmieniony: 2013-02-28 08:06:52

bardzo atrakcyjnie napisane :-)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-08 14:25:42

Bardzo wartościowe informacje. Ja, natomiast napisałam poradę, jak ubrać się do teatru w szerszym zakresie. Pozdrawiam i zapraszam do lektury.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-07 12:08:59