Jak zabezpieczyć nagrobki swoich bliskich przed hienami cmentarnymi?

Listopad to czas zadumy nad śmiercią i szczególnej troski o groby naszych bliskich. Niestety w każdym mieście jest grupa osób, które nie mają ani odrobiny szacunku do powszechnie uznawanych świętości. Wiele osób zachodzi więc w głowę, co zrobić, aby nagrobki ich bliskich nie zostały zrabowane.

1

Możesz zwyczajnie poprosić złodziei o odrobinę szacunku - np. jak na zdjęciu obok. Niektórzy stosują ten sposób i od kilku osób słyszałam, że okazuje się w pewnym stopniu skuteczny.


2

Bardziej efektywne okaże się zapewne sprawienie, aby złodzieje nie mieli czego ukraść z grobu Twoich bliskich. Nie chodzi oczywiście o to, aby nic na nim nie stało - bardziej o to, żeby rzeczy tam się znajdujące, nie nadawały się do postawienia na innym grobie. Możesz więc na zniczach czy wazonach i donicach, w których są kwiaty napisać markerem lub korektorem krótką dedykację dla zmarłego (np. "Tato, odszedłeś, ale w naszych sercach będziesz żył wiecznie - Twoje Monika i Aurelia" itp.). W ten sposób tylko siostry Monika i Aurelia idące na grób swojego ojca mogłyby się połasić na kradzież takiego znicza, a złodziej będzie wiedział, że nikt go od niego nie kupi.


3

Jeśli kupujesz mały znicz, lepszy jest lany, niż taki na wkład. Nie będzie się nadawał do ponownej sprzedaży, więc są małe szanse, że zostanie ukradziony. Wadą tego pomysłu jest to, że sam również raczej nie użyjesz go ponownie, dokupując jedynie tani wkład.


4

Jeśli stawiasz na grobie kwiaty, lepszym pomysłem jest kamienny wazon na stałe przytwierdzony do nagrobka. Dodatkowo, jeśli umieszczasz w nim sztuczne kwiaty, które mają zostać tam na długo, spraw, aby trudno było je wyjąć (np. wsypując na dno wazonu piasek i przykładając go kilkoma ciężkimi kamieniami, dobrze jest też zagiąć dolne części ich łodyg i splątać je ze sobą).


5

Wszelkie elementy metalowe, np. krzyże, figurki, powinny być przytwierdzone do grobowca na stałe.


6

Jeśli znasz ludzi, którzy troszczą się o groby w pobliżu grobów Twoich bliskich, poproś ich, aby zwrócili uwagę, czy nikt nie kradnie. Jeśli grób kogoś z Twoich bliskich został okradziony, zgłoś sprawę policji. Nawet, jeśli nic nie uda się zrobić, hieny cmentarne przestaną się czuć bezkarne.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 30.10.2011

Komentarze

co kroku 5, to nie sprawdza się. Z pomnika mojego brata zniknął złoty krzyż. Przytwierdzony był na stałe. Mic to nie dało:( Nie mniej jednak rada wartościowa

Ostatnio zmieniony: 2013-02-14 21:49:42

tak DRUGI SKUTECZNIEJSZY, PIERWSZY POMYŁ MNIE ROZŚMIESZYŁ:)

Ostatnio zmieniony: 2012-10-31 22:03:17

Ten pierwszy pomysł odpada, bo to może jedynie nakłonić kogoś do zniszczenia czy też kradzieży. Drugi krok jest zdecydowanie korzystniejszy :)

Ostatnio zmieniony: 2012-10-31 17:51:41