Jak wyprosić gościa?

Czasem zdarza się, że odwiedzi nas znajomy, kolega czy ktoś z rodziny, a my akurat nie mamy ochoty na jego wizytę lub planowaliśmy spędzenie kilku chwil w samotności. W niektórych przypadkach odłożymy nasze plany na spokojne popołudnie czy wieczór i zajmiemy się gościem, czasem jednak trzeba w kulturalny sposób wyprosić gościa.

  • Takt
  • Pomysłowość
1

Przyjmij gościa, ale nie proponuj dłuższego posiedzenia. Możesz poczęstować go czymś do picia, ale nie rozsiewaj atmosfery długich pogawędek. Daj do zrozumienia, że jesteś nieco zajęty lub niedługo zamierzasz zabrać się za jakąś pracę.


2

Dowiedz się, w jakiej sprawie gość przyszedł, jeśli nie jest to nic ważnego, możesz po pewnym czasie zacząć strategię wypraszania go. Możesz spojrzeć na zegarek i zdziwić się, że jest już tak późno, a ty jeszcze nie zacząłeś przeglądania ofert pracy czy materiałów do egzaminu.


3

Jeśli nie poskutkują dyskretne sygnały, że nie jest to najlepsza pora na jego wizytę, kulturalnie przeproś gościa, mówiąc, że nie możesz poświęcić mu dziś za dużo czasu, bo planujesz coś zrobić.


4

Zaproponuj inny termin spotkania lub chociaż formę kontaktu, np. umów się na telefon wieczorem czy innego dnia, kiedy będziecie mogli ustalić termin spotkania.


5

Uwagi i spostrzeżenia

  • Bliskiej osobie możesz wprost powiedzieć, że wybrała zły moment na wizytę. Jednak gdy odwiedzi gość, którego rzadko widujesz lub który przyjechał z daleka, lepiej będzie, gdy zmienisz swoje plany i poświęcisz mu swój czas.

  • Możesz przyzwyczaić znajomych, że wolisz być uprzedzany o ich wizytach, aby uniknąć niezręczności na przyszłość.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 11.09.2009

Komentarze