Jak wyczyścić nagrobek?

Święto Zmarłych za niedługo. Czas pomyśleć o odświeżeniu i przystrojeniu grobów bliskich, którzy odeszli. Czy wiesz, jak się do tego zabrać, by nie tracić wielu godzin na szorowanie i pucowanie kamiennej płyty?

  • Woda, wiadro, szczotka, myjka, ścierki, proszek, płyny do mycia nagrobków, miotełka.
1

Zacznij od uprzątnięcia starych ozdób i roślin oraz od uporządkowania terenu wokół grobu. Usuń chwasty wyrastające spomiędzy szczelin kostki brukowej otaczającej grób i porastające czasem miejsca niepokryte płytą nagrobną.


2

Omieć nagrobek i teren wokół niego. Zwróć uwagę na załamania płyty i szczeliny - tam gromadzi się szczególnie dużo zanieczyszczeń. Koniecznie usuń je miotełką, by nie spowodowały powstania brzydkich zacieków na wyczyszczonym nagrobku.


3

Nagrobek dokładnie umyj wodą z odpowiednim płynem (specjalistyczne preparaty dostępne są w większości sklepów z artykułami chemicznymi lub w supermarketach a nawet w kioskach). Możesz użyć zwyczajnego płynu do mycia naczyń - nie używaj go zbyt dużo, bo trudno będzie ci spłukać pianę. Nie szoruj żadnymi szczotkami powierzchni szlifowanych - nagrobek może zmatowieć.Do mycia używaj miękkich szmatek lub myjki.


4

Jeśli nieszlifowany nagrobek wymaga gruntownego oczyszczenia, bo porósł glonami (zdarza się to w przypadku starych płyt pomnikowych z surowego, nieszlifowanego marmuru), wyszoruj go szczotką. Jeśli nie uda ci się kupić specjalnego preparatu do usuwania tego typu zanieczyszczeń, użyj dość ciepłej wody z proszkiem do prania.


5

Nagrobek dokładnie spłucz czystą wodą i wytrzyj do sucha.
Elementy metalowe wyczyść specjalnymi płynami, pastami lub mleczkami. Wypoleruj na koniec.


6

Ustaw ozdoby i zapal znicze.


7

Uwagi i spostrzeżenia

  • Nie zapomnij zabrać na cmentarz dobrego, tłustego kremu do rąk - posmaruj nim dłonie, kiedy skończysz pracę.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 24.10.2009

Komentarze