Jak wybrać choinkę na święta Bożego Narodzenia?

Drzewko bożonarodzeniowe to obowiązkowy element idealnych świąt. Oprócz tradycyjnej funkcji, jaką jest w chrześcijaństwie symbolizowanie Chrystusa jako źródła życia, choinka cieszy oko, zdobi dom i roztacza wokół siebie niepowtarzalny nastrój. Zazwyczaj jest kupowana w pośpiechu, tydzień przed świętami. Warto jednak już wcześniej zastanowić się nad jej typem.

1

Przede wszystkim jeszcze przed zakupami powinniśmy ustalić, gdzie zamierzamy postawić drzewko. Należy określić rozmiary miejsca, które mamy do dyspozycji. Dzięki temu unikniemy ewentualnego przycinania gałęzi, pnia czy też czubka drzewka.
Uwaga! Decydując się na żywą choinkę należy wziąć pod uwagę, że źle toleruje ona centralne ogrzewanie, przez co potrzebuje w miarę możliwości chłodnego pomieszczenia i ustawienia z dala od grzejnika.


2

Jeśli zdecydujemy się ze względów finansowych, ekonomicznych czy też zwykłej wygody na sztuczną choinkę, warto poszukać drzewka o równomiernie rozłożonych gałęziach, gęstych igłach i stabilnej podstawie. Wybierając kolor igieł dobrze jest postawić na klasykę - oryginalny kolor igieł szybko się opatrzy i w przyszłym roku znów będą nas czekać zakupy...


3

Z kolei przy zakupie żywej choinki poproś obsługę, by odwiązano ją z oplatającej siatki. Umożliwi Ci to dokładne przyjrzenie się rzeczywistym rozmiarom iglaka, jego symetryczności oraz świeżości. Świeże drzewko ma giętkie, sztywne igły, nie opadające przy potrząsaniu nim czy też przy przejeżdżaniu ręką po gałęziach.
Przy wyborze gatunku choinki pamiętajmy o tym, że tańszy świerk krócej będzie się trzymał w mieszkaniu, z kolei droższa jodła - zdecydowanie dłużej.


4

Jeżeli zdecydujemy się na drzewko w doniczce, warto jak najszybciej przesadzić go do ogródka lub na działkę. Istnieje szansa (choć niestety niewielka), że się przyjmie. Jednak jeśli roślina ma uszkodzony system korzeniowy, jest to praktycznie niemożliwe.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 01.12.2010

Komentarze

Trzy razy próbowaliśmy przesadzić drzewko po świętach, najpierw hartując ją. Nigdy się nie udało, wg mnie to taki trik marketingowy kup drzewko w doniczce, bądź eko! Ale przycinają tak korzenie, że roślina może i dłużej zachowuje świeżość jako ozdoba ale nie ma szans po posadzeniu w gruncie.

Ostatnio zmieniony: 2012-11-29 11:35:47

Mam obiekcje co do punktu nr.4 :

"choinki" nie powinno sadzać się zaraz po zakończeniu świąt. Na dworze jest dużo zimniej niż w domu, drzewko przeżyje taki szok termiczny, gdy będziemy próbowali od razu je posadzić. Drzewko należy przez okres około tygodnia trzymać w troche chłodniejszym miejscu piwnicy lub garażu i dopiero po tym okresie próbować przesadzić ją do ogródka, wtedy szansa na przyjęcie się drzewka jest dużo większa.

Z resztą porady się zgadzam

Ostatnio zmieniony: 2010-12-24 14:41:03