Jak uchronić nagrobek przed wyciekającym woskiem?

Wyciekający ze zniczy gorący wosk szybko zastyga na chłodnej płycie nagrobnej. Niestety, nawet, gdy uda się go szybko usunąć, mogą pozostać po nim trudne lub niemożliwe do usunięcia plamy. Jak unikać wyciekania wosku na nagrobek?

  • Płytka szklana, półeczka lub schodek na nagrobku, szklane znicze.
1

Na płycie nagrobnej połóż kawałek szybki. Zamówisz ją u szklarza - podajesz wymiary i wybierasz rodzaj szkła. Za płytkę zapłacisz kilka złotych. Jeśli na grobie wiele osób zapala znicze, przygotuj większą płytkę ochronną. Tylko nie przesadzaj z wielkością i nie zasłaniaj połowy nagrobka szkłem.


2

Zamawiając nagrobek u kamieniarza, wybierz model posiadający półeczkę lub schodek, na którym można umieścić znicze. Poproś odwiedzających grób, by właśnie tam kładli zapalone światełka.


3

Unikaj zniczy w plastikowych osłonkach. Syntetyczne obudowy topią się i zniekształcają w wysokiej temperaturze. Często powstają w nich dziury, przez które wylewa się gorący wosk. Zdarza się, że znicz plastikowy zapłonie cały niczym pochodnia, a wtedy gorąca zawartość zaleje nagrobek.
Wybieraj znicze w szklanych obudowach - są droższe, ale ryzyko wydostania się z nich wosku jest znacznie mniejsze niż w przypadku światełek w plastikowych obudowach.


4

Nie wkładaj za dużych wsadów wymiennych do szklanych osłonek zniczy. W zniczu wytworzy się wysoka temperatura i szkło prawdopodobnie pęknie lub nawet się rozpryśnie, a gorący wosk wyleje się na płytę nagrobną.


5

Zamiast tradycyjnych, wypełnionych woskiem zniczy, wybieraj te bez wosku, a zasilane baterią i z małą żaróweczką w środku.


6

Nie zapalaj na nagrobku zwykłych świeczek - kapiący wosk zabrudzi płytę, a wiatr szybko zgasi nieosłonięty płomień; istnieje też ryzyko, że podmuch powietrza skieruje płomień świecy na ozdoby i cała dekoracja pójdzie z dymem.


7

Uwagi i spostrzeżenia

  • Usuwaj wosk w miarę możliwości zaraz po zastygnięciu na nagrobku. Pozostawiony na dłużej wniknie w strukturę kamienia i trudno będzie usunąć powstałe plamy.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 25.10.2009

Komentarze

ok

Ostatnio zmieniony: 2013-05-30 22:44:02

warto wiedzieć

Ostatnio zmieniony: 2013-02-16 20:34:14

spoko

Ostatnio zmieniony: 2012-11-16 21:02:49

Dzięki za poradę,bardzo pomocna:)

Ostatnio zmieniony: 2012-11-01 15:57:30

Super praktyczna porada. Faktycznie zwykła szybka potrafi zapobiec trwałemu zabrudzeniu woskiem nagrobka.

Ostatnio zmieniony: 2012-03-19 14:37:43