Jak się modlić?

Codzienna modlitwa osobista prowadzi do głębszej relacji z Bogiem i do lepszego zrozumienia własnego istnienia. Dzięki niej możemy odnaleźć zagubiony sens życia, nabrać wiary i nadziei na lepsza przyszłość. Modlitwa osobista jest bardzo indywidualną sprawą, dlatego poniższe kroki są tylko ogólnym zarysem działania, który możemy w razie potrzeb modyfikować.

  • Pismo Święte
1

SKUPIENIE

Aby nasza modlitwa była owocna i prawdziwa, należy poświęcić jej codziennie chociaż 15 minut. Należy znaleźć porę dogodną, kiedy jesteśmy wypoczęci, najedzeni i nic nas nie rozproszy. Potrzebna jest cisza i spokój.


2

MODLITWA DO DUCHA ŚWIĘTEGO

Duch Święty jest trzecią osoba boską. To on zsyła nam swoje łaski, lecz my musimy otworzyć się na jego działanie. Możemy wnosić do niego prośby o otwarcie naszego umysłu i serca.


3

PRZECZYTANIE TEKSTU BIBLII

W Biblii Bóg przekazuje nam Jego Słowo, w którym możemy znaleźć odniesienie do naszego życia. Wiele osób uważa, że Biblia przedstawia w sposób metaforyczny życie każdego człowieka. Pomocne może okazać się czytanie przypisów, które wyjaśnią wszystkie niejasności.


4

INTERPRETACJA I REFLEKSJA

Słuchanie, co do mnie dzisiaj chciał przez ten fragment powiedzieć Bóg. Należy odnieść to co przeczytaliśmy w Piśmie Świętym do własnego życia, należy uczynić refleksje nad sobą, dzisiaj dniem, troskami i radościami. Bóg przemawia do każdego indywidualnie.


5

PROŚBA, DZIĘKCZYNIENIE I UWIELBIENIE

W swoim życiu człowiek na co dzień dostaje mnóstwo "prezentów" od Boga, jednak dopiero podczas modlitwy, może to wszystko dostrzec i podziękować Mu za Jego opiekę i miłość :)


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 11.03.2011

Komentarze

Myślę że aby zacząć dojrzałą modlitwę z Panem, trzeba najpierw przyznać się do tego że każdy z nas, zawinił, prosić Boga o przebaczenie i przyjąć Łaskę jaką dla nas ma... przede wszystkim podchodzić do modlitwy poważnie, i traktować Boga jako REALNEGO, RZECZYWISTEGO, STWÓRCĘ,który może wysłuchiwać nasze modlitwy i POMAGAĆ NAM w naszym życiu codziennym.Do niego, przychodzmy jak do Ojca, ojca który nas rozumię, który ma Sercę Nieograniczonej Miłości ale także jest Bogiem SPRAWIEDLIWYM i WRZECHMOGĄCYM!!

Ostatnio zmieniony: 2011-07-02 22:15:29

@gliwicka: Zgadzam się z Tobą :)

@kipi999 W tej poradzie chciałem obalić ten ciążący mit, że modlić trzeba się regułkami. Tzn modlitwy-regułki są oczywiście dobre i owocne, jednak według mnie największy nacisk należy kłaść na modlitwę spontaniczną.

Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-14 18:23:07

Przydałoby się jeszcze dodać kilka modlitw dla przykładu. Może i większość ludzi zna co najmniej 3-4 modlitwy, ale są wyjątki :)

Ostatnio zmieniony: 2011-03-14 14:26:04

No muszę przyznać, że zaintrygował mnie ten artykuł. Poruszyłeś bardzo wrażliwą stronę każdego z nas. Kontemplacja z Bogiem to coś bardzo osobistego i ważnego. Każdy z nas ma swoją wizję prowadzenia "dialogu" ze Stwórcą. Ważne jest to, jak to robimy. Czy nasze wyznania są szczere i płynące prosto z serca? Nieistotne jest "wyklepanie" na pamięć całego różańca, gdy nie ma zaangażowania i przede wszystkim wiary. Robienie czegoś na pokaz, tylko, dlatego, że powiedziało się z regułki modlitwę, mija się z celem. Najważniejsze jest chyba to, jak czujemy i jak jesteśmy w tym wszystkim szczerzy? Poprawcie mnie w przypadku, gdy mylę się.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-14 10:43:35

@samson1: Dziękuję za opinię. Masz rację, a Pismo Święte jest dobrym "inicjatorem" modlitwy- refleksji nad sobą. Biblię czytają nie tylko Chrześcijanie, ale także ludzie innych wyznań. Zawarte są w niej prawdy uniwersalne i niezmienne :)

Ostatnio zmieniony: 2011-03-13 21:10:18

Artykuł bardzo interesujący . Modlitwa która jest klepana a nie duchowa jest paplaniną . Nie ważne do jakiego Boga się modlimy ważne jak to robimy. Istota modlitwy nie powinna płynąć z Pism lecz z głębi duszy z wnętrza na zasadzie rozmowy z Bogiem tym się zgadzam całkowicie .

Ostatnio zmieniony: 2011-03-13 20:51:09

>@loner:
>Dobra porada, niestety mam wrażenie, że coraz mniej osób w ogóle się modli.
>
Dziękuję za komentarz. To prawda. Jednak nikogo nie można przymusić. Ja w tej poradzie chciałem pokazać trochę inną stronę rozmowy z Bogiem. Wielu osobom modlitwa kojarzy się z klepaniem regułek, a wcale tak nie musi być. To może być najpiękniejsza rozmowa z Przyjacielem. Pozdrawiam :)

Ostatnio zmieniony: 2011-03-13 18:19:38

Dobra porada, niestety mam wrażenie, że coraz mniej osób w ogóle się modli.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-13 17:05:39