Jak rozmawiać?
Prowadzenie dobrej rozmowy jest prawdziwą sztuką. Warto poznać kilka jej tajemnic, po to by być lubianym przez przyjaciół i znajomych.
Prowadząc rozmowę w większym gronie zawsze staraj się wyrażać w miarę krótko, ale treściwie. Snując jakąś opowieść należy jak najszybciej przechodzić do puenty pomijając nieistotne szczegóły. Wiele osób niestety ma skłonność do niepotrzebnego rozwlekania wypowiedzi. Nikt nie lubi nudziarzy, ale wiele osób męczy się, nie chcąc przerywać innym, dlatego staraj się być konkretny. Na bardziej szczegółowe rozmowy można sobie pozwolić w węższym gronie i tylko wtedy, gdy współrozmówcy są zainteresowani zgłębianiem tematu.
Jest wiele osób, które mają w zwyczaju mówić bardzo dużo i w dodatku mówią cały czas o sobie. Takie zachowania są wybitnie niekulturalne. Należy wystrzegać się egocentryzmu, nie przechwalać się swoimi osiągnięciami i mieć na uwadze, że nie wszystkim muszą interesować nasze sprawy a i inni chcieliby też coś powiedzieć. Na większym spotkaniu towarzyskim, jeśli zdarzy się, że jakaś osoba przez długi czas nie dopuszcza nikogo do głosu, rolą gospodarzy jest przerwać takiej osobie i sprowadzić konwersację na bezpieczniejsze tory.
Na spotkaniach towarzyskich zwykle porusza się tematy ogólnie znane i lekkie. Jest także szereg tematów, których poruszać nie należy. Przede wszystkim są to tematy drażliwe, które mogą wywołać spory w dyskusjach. Dlatego lepiej omijać zagadnienia polityczne czy religijne. Nie należy także mówić o problemach, chorobach itp. Pamiętajmy również o tym, że nie mówimy o nieobecnych, nie obmawiamy. Nie należy zadawać także pytań zbyt osobistych, na przykład nie pytamy o wysokość pensji i sprawy intymne. Unikajmy także opowiadania nieprzyzwoitych dowcipów, bo niektórzy mogą poczuć się niezręcznie. Będąc w większym gronie nie należy poruszać tematów, które są znane tylko nielicznym. Nie jest dobrze na przykład, gdy w szerszym gronie dwie osoby wymieniają się uwagami na tema wspólnie przebytych wakacji, o których inni nic nie wiedzą.
Okazujemy zainteresowanie swoim rozmówcom. Pytajmy o hobby, wakacje oraz o sprawy, które wiemy, że dla danej osoby są ważne. Jeżeli na przykład podczas ostatniej rozmowy dana osoba mówiła, że wybiera się do sanatorium możemy zapytać jak udał się pobyt.
W rozmowie bardzo ważna jest umiejętność słuchania. Pamiętajmy o tym, że rozmowa to nie monolog, ale wymiana myśli dwóch lub więcej osób. Przez umiejętność słuchania rozumiemy przede wszystkim nie przerywanie innym, pozwolenie na dokończenie myśli.
Podczas rozmowy ważna jest także mimika twarzy i nasze zachowanie. Należy utrzymywać kontakt wzrokowy i podtrzymywać rozmowę, wtrącając pytania pomocnicze. Nie ma nic gorszego niż mówienie do osoby, która okazuje wyraźne znudzenie, odpowiada zdawkowo, rozgląda się po pokoju czy zajmuje innymi przedmiotami.
Dbaj o język, jakim się posługujesz. Nie dopuszczalne jest używanie przekleństw i wyrażeń wulgarnych. Należy także wystrzegać się zbyt częstego używania wyrazów obcych i skomplikowanej terminologii typowej dla danej specjalności gdyż możemy nie być zrozumiani przez wszystkich.
Dodaj komentarz