Jak przywitać się po niemiecku?

Powitanie po niemiecku to wbrew pozorom nie jest taka prosta sprawa. Z tej porady dowiesz się jakich zwrotów używać, gdy chcesz się przywitać po niemiecku.

1
www.flickr.com, autor: marie-II www.flickr.com, autor: marie-II

Najbardziej typowy zwrot na powitanie to – „Guten Tag“ - czyli po polsku: „dzień dobry“. Tak powinieneś się przywitać w ciągu dnia tj. mniej więcej między godziną 10.00 a 18.00.


2

Gdy spotykasz kogoś rano przywitaj się mówiąc – „Guten Morgen”. Ten zwrot po polsku oznacza również „dzień dobry” (dosłownie tłumacząc to - „dobry ranek”). Często zwrot ten jest skracany i w języku potocznym używa się krótko – „Morgen”. Tak możesz się przywitać wyłącznie w godzinach rannych. (do ok. godz. 10.00)


3

Wieczorem przywitasz się mówiąc – „Guten Abend”. Po polsku to po prostu „dobry wieczór”. Ten sposób powitania obowiązuje od około godz. 18.00.


4

Młodzież często wita się za pomocą zwrotu ”Hallo”, co oznacza po prostu „cześć”. Zwrotu „Hallo” używa się wyłącznie na powitanie. „Cześć” na pożegnanie to „Tschüs“. Warto o tym pamiętać. Powitanie w formie „Hallo” oprócz młodzieży używają również dorośli, ale wyłącznie wtedy, gdy się bardzo dobrze znają.


5

W języku młodzieżowym funkcjonuje również „ciao”. Zwrot ten jest używany zarówno na powitanie jak i pożegnanie.


6

W Austrii i w południowych Niemczech na powitanie mówi się często ”Grüß Gott” co oznacza po polsku „Szczęść Boże”. Natomiast w Szwajcarii mówi się „Grüezi” lub „Salü”.


7

Jak pożegnać się po niemiecku możesz dowiedzieć się tutaj:

http://www.zaradni.pl/porada/7378,jak_pozegnac_sie_po_niemiecku


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 17.09.2011

Komentarze

Bardzo fajnie wytłumaczone. ktoś, kto nie zna niemieckiego może dużo dowiedzieć się na temat powitania oraz zwyczajów. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2011-09-20 21:46:47