Jak przygotować tanie przyjęcie na 8 osób?

Z doświadczenia wiem, że można przygotować eleganckie przyjęcie na 8 osób nawet za 100 zł. Wymaga to trochę więcej pracy i pomysłu

1

Na przystawkę proponuję danie, które zawsze budzi zadowolenie i pochwały. Są to gorące koreczki. Potrzebne są wykałaczki, paczka śliwek suszonych bez pestek ( 1,90 zł), paczka szynki prowansalskiej lubpodobnej (3,60 zł). Oprócz tego 1 papryka czerwona ( 2 zł), może być też ogórek kiszony. Owijamy szynką ½ śliwki, kwadracik papryki i kwadracik ogórka, nabijamy i wkładamy do piekarnika. Podajemy na półmisku gorące, do tego bułka paryska pokrojona na połówki kromeczek. Jedzenie tej przekąski trwa ok. 40 minut, smakuje dobrze z piwem lub innym alkoholem.


2

Potem radzę podać na zimno sałatkę z tuńczyka, wcześniej zrobioną (koszt 13 zł). Tuńczyka z puszki w kawałkach łączymy z kukurydzą i czerwoną fasolką konserwową, cebulą i papryką ( w 2 kolorach) oraz szklanką ugotowanego ryżu. Jako sos najlepszy jest taki: mieszamy śmietanę, majonez, jogurt w tych samych proporcjach, dodajemy sól i cukier i wszystko mieszamy.
Na półmiskach trzeba też rozłożyć szynkę konserwową ( 4,50 zł), ser w plastrach ( 3,60), pokrojony pomidor i ogórek ( ok. 5 zł).
Na zimno proponuję też jajka w majonezie, czyli ugotowane na twardo i przecięta na połówki. Kładziemy żółtkiem do góry, na każdym kładziemy łyżeczkę majonezu i dekorujemy listkiem pietruszki lub bazylii. To tanie danie (ok.4 zł), ale zawsze cieszy się powodzeniem .


3

Na gorąco proponuję zapiekankę ( 10zł) z makaronu i kiełbasy. Bierzemy 1.2 kg świderków lub rurek, 25 0g kiełbasy, 150 salami, 100 startego żółtego sera., 2 duże cebule.
Makaron gotujemy tak, aby był lekko twardy ( al dente), pokrojoną cebulę i kiełbasę podsmażamy na oleju. Do żaroodpornego naczynia wlewamy na dno trochę oliwy, układamy makaron, potem warstwę kiełbasy z cebulą, solimy, posypujemy solączosnkową, papryką i tymiankiem, na to kładziemy plasterki salami. Potem układamy drugą warstwę makaronu. Na wierzch posypujemy serem. Powinien piec się ok. 20 minut.


4

Po takim zestawie nie dajemy już nic sytego, najwyżej orzeszki, oliwki, paluszki.
Na deser proponuję owoce według kieszeni, ciasto np., duńskie z owocami ( 6 zł).
Rzaem koszt jedzenia powinien wynieść ok. 70 zł. Jak doliczymy koszt kawy, herbaty, wina, to powinniśmy zmiścić się w 100 zł albo niewiele go przekroczyć.

Autor : Jolanta Skowrońska


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 23.04.2011

Komentarze