Jak przygotować się do Dnia Wszystkich Świętych?

W Dniu Wszystkich Świętych zbieramy się i spotykamy z całą rodziną. Dzień Wszystkich Świętych należy do bardzo specyficznych, ponieważ wspominamy osoby, które odeszły z tego świata. Przypominamy sobie, jakie były, ich obecność w naszym życiu, ich radości i problemy, które przeżywały.

1

Dzień Wszystkich Świętych to pamięć o Zmarłych, którzy odeszli w różny sposób. Jedni zmagali się z ciężką chorobą i ją niestety przegrali, drudzy popełnili samobójstwo, zostali brutalnie zamordowani, inni zginęli tragiczną śmiercią. Cmentarz jest miejscem, gdzie niezależnie, jak Oni zginęli, właśnie w Dniu Wszystkich Świętych należy się pamięć o Nich i wspomnienie.


2

Symbolem Ich odejścia jest zniszcz i kwiaty oraz składane wieńce na grobach. Przed Dniem Wszystkich Świętych kupujemy znicze i wieńce, które 1 listopada znajdują miejsce na grobach najbliższych. Przy grobie odżywają dobre, złe wspomnienia i wszystko przypomina się na nowo. Kwiaty i wieńce stanowią element materialny, natomiast zaduma nad grobem i przemyślenia są nieocenione dla ludzi żyjących. Pod wpływem pewnych przemyśleń i rozważań dokonujemy analizy tego, co wydarzyło się i spowodowało, że danej osoby nie ma wśród nas. W większości w nas dokonują się zmiany psychiczne i robione są postanowienia.


3

Kiedy dopisuje pogoda i jest piękne słońce, a na dworze jest ciepło, wtedy tłumy ciągną na różne cmentarze do swoich najbliższych. W dniu, kiedy Zmarli obchodzą swoje Święto, ulice zamieniają się w aleje pełne kwiatów i zniczy. To towar najbardziej poszukiwany. Szaleństwo rozpoczyna się w dużych sklepach już prawie miesiąc przez Dniem Wszystkich Świętych. Wówczas można zakupić dużo taniej potrzebne rzeczy na grób.


4

Na ten czas, gdy ludzie wędrują z jednego cmentarza na drugi, organizowane są objazdy i ruchem kieruje policja, która czuwa nad bezpieczeństwem odwiedzających groby. W ferworze zakupów i spieszenia się na groby, nie zapominajmy o czujności. Właśnie ten czas obfituje w zmożoną ilość wypadków i potrąceń pieszych. Nie każdy dociera do swoich najbliższych. Jest to brutalne, ale może skończyć się tym, że niektórzy dołączają do Tych już nieżyjących.


5

Nie dajmy się zwariować w pogoni na czas, bo wszyscy z rodziny czekają. Nie popadajmy w panikę, gdy jedziemy bardzo daleko do rodziny i już mamy spóźnienie. Nie warto dla 10 minut szybszego dotarcia do celu ryzykować życie, zdrowie całej, swojej rodziny.


6

Dzień Wszystkich Świętych ma być dla nas relaksem i spotkaniem duchowym z ludźmi, którzy od nas odeszli. Ma być kontaktem i rozmową, zadumą nad Ich losem. To dzień pełen refleksji nad przemijającym życiem. Uświadomienie sobie, jak życie nam dane jest kruche. W każdej chwili może nas zabraknąć, dlatego należy życie sobie cenić i czerpać z niego maksymalnie, nie szkodząc innym.


7
http://www.flickr.com/photos/mayanais/5305350352/sizes/m/in/photostream/ http://www.flickr.com/photos/mayanais/5305350352/sizes/m/in/photostream/

Dzień Wszystkich Świętych zespala ze sobą tych, którzy już odeszli i tych, którzy żyją. To spotkanie żywych z umarłymi. Stwierdzenie, że „umarły nie zrobi krzywdy, bardziej ten, co jest żywy” jest, jak najbardziej słuszne. Nie ma takiego święta, które tak zbliżałoby do siebie żywych i umarłych. Życie jest bezcenne, więc nie da się go kupić za żadną cenę, ani sprzedać, pamiętajmy o tym! Będąc na grobach, nie pomijajmy opuszczonych grobów w sąsiedztwie, zapalmy symboliczny znicz, a na pewno lepiej poczujemy się psychicznie. Niech Ci nieznajomi wiedzą, że ktoś o Nich pamięta w tym Dniu.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 07.10.2012

Komentarze

To jedno z najsmutniejszych i pełnych refleksji świąt. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-22 19:39:08

Święto zadumy,wspomnień bliskich nam osób którzy odeszli od nas na zawsze:(

Ostatnio zmieniony: 2013-02-22 17:18:48

Zgadzam się, to istotny dzień, dla Tych, którzy odeszli od nas, a my mamy możliwość Ich odwiedzić i powspominać.

Ostatnio zmieniony: 2012-11-29 22:18:03

to bardzo ważne święto

Ostatnio zmieniony: 2012-11-29 20:24:35