Jak przedłużyć życie naturalnej choinki?
Przed okresem świątecznym zaczyna się pogoń za żywą choinką, bo bez niej nie ma atmosfery i można powiedzieć, że nie czuć Świąt Bożego Narodzenia. Dlatego na bazarach, hipermarketach to najlepszy czas na duży zarobek dla sprzedawców, ale czy kupując na szybko, dostaniemy dobrej, jakości choinkę?
Zdarza się często, że choinka jest uszkodzona i mizernie wygląda, jej igły opadają, zamiast okazałego drzewka są kikuty. Tak dzieje się, gdy kupujemy bez zastanowienia się. Rada dla tych, którzy kupują świeżą choinkę.
Zakupy świąteczne zaczynają się dużo wcześniej i można nabyć naturalną choinkę, nie starajmy się za wszelką cenę kupować już na samym początku, bo do Świąt jest duże prawdopodobieństwo, że nie wytrzyma i uschnie albo zacznie gubić igły. Lepiej zaczekać i kupić droższą, ale ona dotrwa do Bożego Narodzenia. Kupując wcześnie narażamy się na wydatek, który w rezultacie robi się drogi, bo trzeba kupić następną.
Jeżeli kupujemy na targu, musimy zwrócić szczególną uwagę, czy choinka jest świeżo ścięta. Aby sprawdzić jej stan jej igliwia, trzeba dość energicznie nią potrząsnąć. Nie powinna gubić igieł, jeżeli tak się dzieje, oznacza to, że choinka została ścięta parę dni temu. To sygnał, że już zaczyna być słaba.
Choinka już zakupiona powinna mieć wybrane miejsce, w którym będzie rozświetlać pomieszczenie i skupiać całą rodzinę dookoła niej. Starajmy się nie umieszczać jej w pobliżu kaloryfera lub piecyka, ponieważ zacznie natychmiast tracić igły, a za tym idzie także to, że całkowicie uschnie. Z kolei ustawienie przy balkonie też narazi ją na utratę swoich igieł.
Pamiętajmy, że ścięta choinka nadal żyje i potrzebuje wilgoci. W sklepach są dostępne, specjalne stojaki na żywe choinki, gdzie nalewa się wody, aby mogła być zielona i nie gubić igieł. W kwiaciarniach można dostać preparaty, które przedłużają żywotność choinki. Wlewa się je do wody.
W samym pomieszczeniu, gdzie będzie stała choinka, musimy pamiętać o utrzymaniu odpowiedniego nawilżania, powietrze nie może być suche, bo to prowadzi do opadania igieł u choinki. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zawieszenie na kaloryferze zwilżaczy powietrza, dzięki temu sami domownicy będą się lepiej czuć, a choinka pozostanie długo zielona i piękna.
Po zakończeniu Świąt, gdy jest zielona, to nie musimy jej wyrzucać na śmietnik, bo jej rola już się zakończyła. Niestety wiele choinek tak kończy swój żywot. Można jednak spróbować ją ponownie posadzić w ogródku, by mogła powtórnie odżyć wkopana w ziemi. Jednak, zanim przeniesiemy ją na podwórko, musimy ją do tego przyzwyczaić, dlatego dobrze jest ją wystawić na korytarz na parę dni, aby stopniowo przywykła do nowej temperatury, potem zmieniamy jej miejsce i wystawiamy na balkon, ale zabezpieczamy i owijamy przed mrozem. W takiej formie poczeka do wiosny, a wraz z jej nadejściem, możemy ją posadzić do ziemi, gdzie będzie cieszyć nasze oko jeszcze przez lata.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2012-12-28 19:20:00
Ostatnio zmieniony: 2012-12-23 09:22:37
Ostatnio zmieniony: 2012-11-29 19:06:14
Ostatnio zmieniony: 2012-11-29 08:42:56
Ostatnio zmieniony: 2012-11-28 21:41:43
Dodaj komentarz