Jak należy korzystać z savoir vivre'u przy stole - o czym należy pamiętać?
Słowo to przywędrowało z pięknej Francji. To szereg zasad i reguł, które decydują o kulturze przy stole. Wydaje się, że jego znaczenie już przeszło na emeryturę. Absolutnie nie. Mimo że świat stał się nowoczesny, jednak stare metody przetrwały niejedno pokolenie. Kiedyś na dworach królewskich o niczym innym nie mówiło się, jak o dobrym wychowaniu i odpowiednich reakcjach w czasie jedzenia.
Co zawiera savoir vivre?
Dotyczy nie tylko zachowania, dobrych manier, ale także całej otoczki związanej z przygotowaniem i wystrojem stołu. Już na wstępie jest bardzo ważne, żeby stół wizualnie prezentował się wzorowo. Niedopuszczalne jest, aby obrus był poplamiony, wymięty. To od razu odrzuca i nie ma mowy, by jedzenie smakowało, nawet jakby były najbardziej wyszukane potrawy. Dla dekoracji powinny być elementy ozdobne, które wzbogacą wrażenia gości. Nie powinno zapominać się o takich drobnostkach, jak chusteczki do wycierania po posiłku, a osobno - położone są serwetki z materiału, które spięte obrączką kładzie się po lewej stronie na talerzu. Również można na samym talerzu położyć je, zanim gość dostanie posiłek. Przy stole nie należy sadzać gości ciasno, gdyż zakłóca to przestrzeń i powoduje dyskomfort w rozmowie między biesiadnikami.
A jak z alkoholem?
To zadanie spoczywa na gospodyni domu. Trzeba przestrzegać jednej zasady: a mianowicie na wcześniej przygotowany stolik w pobliżu miejsca, gdzie będą siedzieć goście, stawiamy alkohol. Nigdy nie powinien stać na stole i to jeszcze na środku. Gospodarze dbają o to, by każdy miał odpowiednią ilość w kieliszku. W momencie, gdy zabraknie, pan domu również podchodzi i dolewa alkohol.
Proste jedzenie, czyżby?
Popularne ostatnio stały się na wykwintnej imprezie czy bankietach serwowanie darów morza, czyli ślimaków, ośmiornic i dużo innych przysmaków. Nie każdy wie, w jaki sposób prawidłowo powinno się jeść takie cudo. Jeżeli nie wiadomo, to lepiej spytać się kogoś, do czego służą odpowiednie sztućce niż wyjść na prymitywnego człowieka. W etyce jedzenia zachowały się pewne znaki, które mówią o zamiarach konsumującego. I tak kiedy na talerzu widelec razem z nożem jest ułożony w kształcie litery V, oznacza, że gość jeszcze nie skończył jeść, tylko zrobił sobie chwilową przerwę. W tym czasie kategorycznie nie można wziąć sprzed nosa talerza do mycia. Znakiem informującym, że gość już na pewno nie skorzysta z jedzenia, jest ułożenie widelca i noża równolegle na talerzu. Wtedy spokojnie możemy przystąpić do sprzątania.
Muzyka w tle, czy głośno?
Raczej w tle, gdyż głośna może zakłócać rozmowy prowadzone przez gości i wprowadzać nerwową atmosferę. Również należy mieć na uwadze lokatorów mieszkających po sąsiedzku.
Trochę informacji na koniec
Ważne jest, aby w takich miejscach nie wyróżniać się w sposób negatywny. Zawsze lepiej spytać dyskretnie osobę, która akurat zna się na temacie niż robić z siebie głupka. Niewiedza nie usprawiedliwia próby bycia mądrym, gdy tak nie jest. Nie chcemy przecież, by nasze zachowanie było postrzegane jako prostackie. A skoro już wybieramy się na bankiet, to może warto poczytać i poznać tajniki dobrego bon tonu?
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-18 22:27:45
Ostatnio zmieniony: 2013-02-18 22:09:32
Ostatnio zmieniony: 2013-02-17 12:28:47
Ostatnio zmieniony: 2013-02-17 11:38:37
Ostatnio zmieniony: 2013-01-17 21:11:13
Ostatnio zmieniony: 2013-01-17 18:47:00
Ostatnio zmieniony: 2011-09-11 08:29:14
Ostatnio zmieniony: 2010-12-30 21:49:42
Dodaj komentarz