Jak kupić książkę komuś kogo nie znamy?
Kryzys trwa, książki nie tanieją, poziom czytelnictwa nie wzrasta, a Polacy deklarują, że wciąż będą kupować książki jako prezent świąteczny. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy jak trudnym wyczynem może być ich kupno. Tym trudniejsze, im mniej znamy osobę, którą mamy obdarować. Co zatem zrobić, gdy wejdziemy do księgarni pełnej różnorodnych i nieznanych nam bliżej książek? Oto kilka wskazówek:
Poszukaj porady. Obecnie w większości księgarń sieciowych obowiązkiem pracowników jest dobra znajomość i ogólna orientacja w asortymencie sklepowym. Oczywiście nie sposób znać wszystkich tytułów, ale często w księgarniach poszczególne osoby zajmują się określonymi działami tematycznymi. Warto zatem poszukać takiego specjalistę sklepowego, wysłuchać go i zaufać jego radzie. Jest duża szansa, że podpowie nam dobry zakup.
Nie zawsze jednak obsługa ma czas i chęci do pomocy. Zdarza się, że nie ma ku temu umiejętności. W takich sytuacjach należy podziękować za starania i udać się do regałów lub stolików z napisem BESTSELLERY. Tu znajdziemy pozycje, które sprzedawały się najlepiej w ostatnim czasie. Wybierając jedną z nich opieramy się na opinii innych czytelników. Dzięki temu jest ogromna szansa, że wybrana przez nas książka będzie przyjemna i łatwa w czytaniu.
Spośród książek, które wpadły nam do gustu wybierajmy książki w praktycznym i niewielkim formacie. Omijajmy ogromne i ciężkie tomiszcza. Wielu ludzi lubi czytać książki w podróży lub podczas oczekiwania na kogoś lub coś. W takich sytuacjach sprawdzają się te, które można zmieścić w podręcznej torbie lub plecaku.
Rozejrzyjmy się. Witryny sklepowe, plakaty, ulotki, naklejki i inne elementy rozmieszczone w sklepie mogą nam zasugerować trafny wybór. Trzeba jednak uważać na książki przecenione. Te eksponowane są w księgarniach w sposób wyraźny i skrupulatny. Nie znając się na książkach nie jesteśmy w stanie ocenić atrakcyjności promocji. Nie dajmy się nabrać. Książki te są często książkami słabymi, zalegającymi w hurtowniach lub o niskim stopniu sprzedaży.
Załóżmy, że nadal nie wiemy co kupić. Mamy jednak dwie podstawowe wskazówki: płeć i wiek, osoby obdarowywanej. Myślę, że najlepszym prezentem dla kobiet mogłyby być pamiętniki, dzienniki, listy, wspomnienia, biografie sławnych kobiet np. aktorem, piosenkarek lub żon słynnych mężczyzn. Sprawdziłyby się się również reportaże kobiet-podróżniczek lub biografie znanych niegdyś amantów. Dla młodszych kobiet można kupić ogólne poradniki o urodzie i zdrowym odżywianiu lub albumy dawnych famme-fatale. Dla mężczyzn sprawdzają się reportaże z polityką w tle, zarys historii Europy, klasyczne horrory lub współczesne kryminały.
Na koniec. Unikać należy mało dyskretnych poradników typu Jak być seksowną lub 1000 sposobów na piękną muskulaturę (tytuły wymyślone). Mogą być obraźliwe dla osoby, której kupujemy prezent. Nie kupujmy również części serii lub sag. Te przeznaczone są dla zapaleńców. Nie wybierajmy również książek specjalistycznych, z określonych dziedzin nauk i sztuk. Możemy wówczas nie trafić w gust danej osoby.
Dodaj komentarz