Jak efektywnie zarządzać czasem?

W naszym życiu funkcjonuje powiedzenie, że „czas to pieniądz”. Bardzo trafne sformułowanie, które nie traci na wartości, ani nie starzeje się. Jest ono ponadczasowe i ciągle stanowi wyznacznik dobrego zarządzania. Jak efektywnie zarządzać czasem, głowią się wszyscy, którzy zmuszeni są do jego planowania? Daleko nie musimy szukać ludzi, którzy zmagają się z czasem, przecież to każdy z nas. Wcale nie jesteśmy właścicielami korporacji lub rentierami, a jednak nim zarządzamy. Czy dobrze? To subiektywna ocena każdego z nas.

1
źródło: http://www.flickr.com/photos/kidsid/4844303857/sizes/m/in/photostream/ źródło: http://www.flickr.com/photos/kidsid/4844303857/sizes/m/in/photostream/

Czasu nie możemy złapać fizycznie do ręki, odczuwamy tylko jego działanie. Czas biegnie i nic nie jest w stanie go zatrzymać. Często czujemy, jak przez nasze palce przelatuje czas. Wtedy mamy wyrzuty sumienia do siebie, że zmarnowaliśmy bezpowrotnie chwile i nie osiągnęliśmy tego, co sobie założyliśmy. Jak efektywnie zarządzać czasem, który płynie bez skrupułów? Jak zaplanować dzień, godzinę albo całe życie?


2
źródło: http://www.flickr.com/photos/thomashawk/4440874971/sizes/m/in/photostream/ źródło: http://www.flickr.com/photos/thomashawk/4440874971/sizes/m/in/photostream/

Żeby mówić o efektywnym zarzadząniu, musimy wyznaczyć sobie konkretny cel. Na tym nie poprzestajemy. Byłoby za prosto. Zdefiniowany cel musi się dać zmierzyć, czyli po jego wykonaniu efekty powinny być widoczne. Postawmy sobie wysoką poprzeczkę do jego realizacji. To wymusi na nas pewne zachowania i systematyczność. Cel musi się być ambitny. W miarę naszych możliwości założony cel powinien być realny do wykonania oraz przedział czasowy, w którym określimy jego termin. To, co tu opisałam jest znaną metodą w zarządzaniu o nazwie SMART ( z ang. Simple (prosty), Measurable (mierzalny), Achievable (osiągalny), Relevant (istotny), Time (czas).


3
źródło: http://www.flickr.com/photos/_boris/167119865/sizes/m/in/photostream/ źródło: http://www.flickr.com/photos/_boris/167119865/sizes/m/in/photostream/

Jeżeli masz przed sobą już cel i związane z tym zadanie, to spróbuj podzielić sprawy ze względu na ich ważność. Na karteczkach napisz PILNE, WAŻNE, MNIEJ WAŻNE i naklej na dokumenty. Hierarchia ważności jest niesamowicie przydatna do skutecznego zarządzania czasem. Sprawy, które masz opatrzone napisem, jako „pilne”, one z zasady są bardzo istotne, więc poświęć na nie więcej czasu. Te, z mniejszym priorytetem mogą jeszcze chwilę poczekać.


4
źródło: http://www.flickr.com/photos/antonelloraggi/431476271/sizes/m/in/photostream/ źródło: http://www.flickr.com/photos/antonelloraggi/431476271/sizes/m/in/photostream/

W zarządzaniu czasem nierozerwalnie związane jest pojęcie asertywności. Bądź asertywny i rób swoje zadania. Zawsze, gdy ktoś będzie potrzebował Twojej pomocy, bo nie daje rady wykonać swoich zadań, to pomóż, ale nie rób całej roboty za niego. W sytuacji, gdy zobaczysz, że zaważy to na Twoich obowiązkach, kulturalnie odmów albo zaproponuj pomoc w innym terminie.


5
źródło: http://www.flickr.com/photos/mkuram/3236181951/sizes/m/in/photostream/ źródło: http://www.flickr.com/photos/mkuram/3236181951/sizes/m/in/photostream/

Podziel się z innymi swoimi zadaniami, gdy widzisz, że to przekracza Twoje możliwości fizyczne. Nie staraj się na siłę, bo tylko poczujesz smak porażki i demotywację do dalszego działania. Bądź odważny i spróbuj mieć trochę zaufania do innych. Oni mogą Tobie pomóc w założonym celu.


6
źródło: http://www.flickr.com/photos/werkunz/5160818883/sizes/m/in/photostream/ źródło: http://www.flickr.com/photos/werkunz/5160818883/sizes/m/in/photostream/

Gdy już będziesz w trakcie realizacji swoich zadań, to zadbaj o to, aby, jak najmniej być od nich odrywany. Uwaga i skupienie się nad sensem wykonywania zadania jest bardzo ważna przy chęci osiągnięcia pozytywnego wyniku. Dlatego nie daj się wciągnąć w niepotrzebne rozmowy albo inne rzeczy, które tylko będą oddalać od Ciebie osiągnięcie założonego celu.


7

W trakcie wykonywania zadania dbaj o swój porządek tak, aby zawsze mieć bezpośrednią kontrolę nad tym, co w danej chwili robisz. Ład w dokumentach uchroni przed popełnieniem błędu, a więc zbliży Cię do realizacji celu.


8
źródło: http://www.flickr.com/photos/aussiegall/5142802726/sizes/m/in/photostream/ źródło: http://www.flickr.com/photos/aussiegall/5142802726/sizes/m/in/photostream/

Jeżeli masz pewne wątpliwości, co do wywiązania się z zobowiązania, to postaraj się na ten problem popatrzeć od drugiej strony. A mianowicie, jak zrobię to zadanie, będę szczęśliwy i odwalę kawał dobrej roboty. Sam fakt i perspektywa wykonania czegoś, co nie wzbudza w Tobie entuzjazmu, sprawia, że łatwiej przez to przebrnąć.


9
źródło: http://www.flickr.com/photos/alicepopkorn/3987811343/sizes/m/in/photostream/ źródło: http://www.flickr.com/photos/alicepopkorn/3987811343/sizes/m/in/photostream/

Swój stopień realizacji zadania sprawdzaj i rób sobie notatki, na jakim znajduje się etapie. Człowiek jest tak skonstruowany, że miewa lepsze i gorsze dni. Tak samo jest z czasem, którym dysponujemy. Poznaj siebie i ustal, kiedy wstępuje w Ciebie „power” do działania i tworzenia, a kiedy potrzebujesz trochę relaksu. Każdą czynność, którą wykonujesz, rób nawet na 110%. Wykorzystaj czas, który działa na Twoją korzyść. Nie męcz się, gdy widzisz, że proste czynności zaczynają Cię nużyć. Pamiętaj, że czas jest bezcenny i szybko przemija. Żaden dzień się nie powtórzy i nie będzie okazji na poprawki. Musisz iść z czasem i dostosować się do niego.


10

Uwagi i spostrzeżenia

  • dyscyplina i systematyczność w wykonywaniu zadań


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 15.10.2011

Komentarze

Czas nie stoi w miejscu i dlatego trzeba zorganizować sobie go tak, aby maksymalnie go wykorzystać. Porządek i podział pracy powinno ułatwić to zadanie. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-18 22:31:28

Dobra porada:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-18 22:10:58

Czas to pieniądz i musimy go szanować i dobrze nim zarządzać. Zmarnowany nie powróci już nigdy, więc organizujmy go z rozsądkiem.

Ostatnio zmieniony: 2012-02-04 19:18:40

Przydatna rada.

Ostatnio zmieniony: 2012-02-04 16:12:28

Zgadzam się, bo sama mam też ogródek i wiem, jak to dużo zajmuje czasu. Dobre zaplanowanie sobie dnia jest niezbędne do wykonania wielu czynności i to prawie równolegle. Prawidłowo zaplanowany dzień pozwala na zrobienie niemożlwych rzeczy do wykonania. A jednak wszystko da się pogodzić. Planowanie jest podstawą do osiągnięcia sukcesu nie tylko zawodowego, prywatnego. A więc planujmy i realizujmy nasze marzenia. Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2012-01-28 11:05:34

Oj, prowadzenie domu to jak prowadzenie firmy logistycznej. O ile po zakończeniu prac ogrodowych ( późna jesienią i zimą) nie muszę być bardzo zaplanowana, to od lutego zaczyna sie to zmieniać o 180%. Przygotowania do prac w ogrodzie zajmują sporo czasu. Jednak nawet praca w dmu wymaga planowania: mam dwie ręce i określona wytrzymałośc, więc nie jestem w stanie w jedne dzien wszystkiego zrobić.

Ostatnio zmieniony: 2012-01-28 08:16:45

Taki mam charakter pracy i chyba to skłoniło mnie do napisania tej porady. Ciągle muszę coś planować i z tego rozliczać się. Dzięki za poytywny odbiór porady:). Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2011-10-17 19:07:08

Niesamowicie poukładana i pozytywna porada. Dodam, że zamiast notatek można się wspomóc organizerem lub Palmem, ale to drugorzędna sprawa. Gratuluje przejrzystości spojrzenia i zmysłu obserwacji.

Ostatnio zmieniony: 2011-10-17 11:23:47