Jak chronić środowisko?

Wszyscy żyjemy na tej samej planecie i chcemy, aby otaczało nas czyste środowisko. W tym celu trzeba się trochę wysilić, bo nic nie wynika z nicnierobienia.

  • Ekotorba
  • ekologiczny środek transportu
  • oszczędność
  • segregacja, recycling
1

Dbaj o czystość otaczającego Cię terenu - nigdy nie wyrzucaj odpadków na ziemię. Segreguj śmieci i wyrzucaj je do specjalnych pojemników. Dzięki temu można je wtórnie przetworzyć, nie wycinając kolejnych drzew ani nie marnując innych składników natury. Każdy pojemnik służy do wyrzucania innych produktów: zielony na szkło kolorowe, biały na szkło białe, niebieski na makulaturę, żółty na plastik. Do śmietników NIE wolno wyrzucać leków, baterii, niesprawnego sprzętu AGD i RTV. Te rzeczy oddaje się do specjalnych punktów, natomiast baterie można wyrzucać do bardzo rzadko spotykanych pojemników o brązowej barwie (prawie już niespotykanych).


2

Oszczędzaj światło. Zapalaj je w ilościach, w jakich potrzebujesz - nie od razu wszystkie 5 żarówek. Wiadomo, że jest to zależne od sytuacji: kiedy siedzimy przy komputerze, zapalimy mniej światła, podczas nauki - większą liczbę. Pamiętaj, byś zawsze gasił je przed wyjściem lub zmianą pomieszczenia, w którym przebywasz.


3

Oszczędzaj wodę. W tym celu unikaj częstych kąpieli, gdyż przy tym zużywa się około 800 ml wody. Zamiast codziennej wizyty w wannie weź prysznic, gdyż to zaledwie około 300 ml. Zawsze dokręcaj szczelnie kran. Nie odkręcaj bieżącej wody podczas mycia zębów.


4

Nie używaj dezodorantów i lakierów, gdyż zawierają freony. Są to gazy, które w setkach sekundy od użycia dezodorantu dostają się do atmosfery. To jedna z przyczyn powstawania dziury ozonowej. Zamiast dezodorantów używaj tzw. kulek (roll-on). Są równie efektywne, ale nie wydzielają tego gazu. Wiadomo, że trudno jest zrezygnować zupełnie z tych środków, więc spróbuj je stopniowo ograniczać.


5

Chodząc na zakupy używaj ekologicznej torby, zamiast kupować jednorazówki. Jest to lepsza alternatywa, gdyż jednorazówki zazwyczaj wyrzucamy. Te rozkładają się nawet do 200 lat!! Mając konkretną torbę na zakupy na pewno jej zbyt nie wyrzucimy, co jest ekologicznym wyjściem. Ponadto to pozytyw także ze strony finansowej.


6
Toyota FT-HS Toyota FT-HS

Używaj ekologicznych środków transportu. Zamiast zanieczyszczać środowisko jadąc autem, skorzystaj z roweru. Jeżeli kurs jest dalszy, ogranicz emisję dwutlenku węgla. Używaj biopaliw. Jeżeli jesteś przed zakupem auta, najlepiej kup ekologiczne auto, czyli hybrydę.
Korzystaj z energii słonecznej. Obecnie budowane są nawet jachty, których akumulatory napędzane są taką energią.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 20.10.2010

Komentarze

Bardzo dobra porada

Ostatnio zmieniony: 2013-02-17 11:39:15

Jak można dbać o ekologię docieplając własne mieszkanie pokazała akcja Ekoszkoła. W jej efekcie wyremontowano i docieplono ekologiczną wełną Ecose Szkołę Podstawową w Chcechle.

Ostatnio zmieniony: 2012-11-09 09:08:49

Fajna i ciekawa porada :-)

Ostatnio zmieniony: 2011-08-17 18:13:06

a co z paleniem papierosów ?
nie tylko zagraża to środowisku ale i osób znajdujących się w pobliżu !
pamiętajcie że czynny palacz jest o wiele bardziej zagrożony na choroby związane z wdychaniem dymu papierosowego niż bierny!

Ostatnio zmieniony: 2011-04-10 14:48:23

Na temat ochrony środowiska porad nigdy zbyt dużo.

Ostatnio zmieniony: 2010-12-10 14:48:20

He,he,he... 6 prawd w jednym miejscu. Jednak są pewne problemy z ich realizacją w Polsce, ale idea bardzo piękna. ;)

Ostatnio zmieniony: 2010-10-22 18:58:57