Jak bezstresowo przygotować się do Świąt Bożego Narodzenia?

Święta już niedługo, więc może warto przygotować się do nich wcześniej. Unikniemy w ten sposób stresu związanego z przygotowaniem wszystkiego w ostatniej chwili i martwieniem się, czy zdążymy ze wszystkim na czas.

1

Planujemy porządki:
- najlepiej weźmy kalendarz i zobaczmy, ile mamy czasu do świąt i ile rzeczy do zrobienia (możemy zapisać na kartce plan porządków i rozpiskę na każdy dzień, w ten sposób wszystko jakoś ogarniemy),
- większe porządki można zrobić wcześniej np. czyszczenie dywanów, porządki w szafach, mycie okien,
- pamiętajmy o podziale obowiązków dla każdego domownika, oczywiście w miarę ich możliwości,
- na koniec zostawiamy już tylko odkurzanie, ścieranie kurzu, mycie podłóg itp.


2

Nie zapomnijmy odpowiednio wcześniej wysłać życzeń świątecznych rodzinie i znajomym.
Robimy przegląd ozdób choinkowych. Sprawdzamy czy światełka działają.
Nie zapomnijmy o przejrzeniu zastawy świątecznej, szczególnie gdy będziemy mieć gości.


3

Przygotowujemy świąteczny plan.
Rozpisujemy menu na wigilię, oraz na Święta i na tej podstawie robimy listę zakupów. Zróbmy dokładny przegląd szafek, żeby potem nie okazało się, że czegoś brakuje.


4

Dużo produktów możemy kupić wcześniej. Nie musimy wszystkiego robić w ostatniej chwili, niektóre potrawy możemy zrobić wcześniej i zamrozić.


5

Jeśli zapraszamy na wigilię rodzinę może warto zaproponować, aby każdy zrobił choć jedną potrawę. Tyle będzie nam lżej. Jeśli mamy dzieci pozwólmy im też uczestniczyć w przygotowywaniu potraw, będą się czuły ważne i z pewnością chętnie pomogą. Oczywiście dajemy im zadania dostosowane do ich możliwości.


6

W świątecznym nawale obowiązków nie zapomnijmy od czasu do czasu naładować naszych akumulatorów. Zróbmy sobie przerwę na obejrzenie ciekawego programu, wyjście na kawę z koleżanką, czy chwilkę relaksu w łazience. Jak się szybko zrelaksować opisałam w poradzie http://www.zaradni.pl/porada/10225,jak_zrobic_sobie_mini_spa_w_domu . Taki relaks zajmie nam około pół godziny.


7

Uwagi i spostrzeżenia

  • Pamiętajmy, że w święta najważniejsza jest atmosfera, spotkanie z rodziną wspólne świętowanie, więc nie przejmujmy się tak bardzo, jeśli nie wszystko będzie idealnie.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 24.11.2012

Komentarze

Mnie najbardziej stresuje uciekający czas, bo nigdy nie wiem, czy zdążę ze wszystkim. Porządki generalne zżerają bardzo dużo czasu, a reszta, to już sama przyjemność. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2012-12-22 18:29:37

święta czas pokoju i radości a ludzie strasznie znerwicowani chodzą

Ostatnio zmieniony: 2012-12-14 14:11:02