Jak bezpiecznie spędzić Święta?

Boże Narodzenie to najbardziej rodzinne i przyjemne święta w roku. A także ulubiona pora złodziei i kieszonkowców. W gorączce przedświątecznych zakupów często o tym zapominamy. Zapominamy też o innych zasadach bezpieczeństwa, których nieprzestrzeganie może się dla nas źle skończyć. Jak ustrzec się przed bożonarodzeniowym szałem zakupów?

  • Zdrowy rozsądek
  • Czas
  • Spokój i opanowanie
1

Uważaj na swój portfel. Wkładanie go do kieszeni czy torby z zakupami jest wygodne, ale też bardzo niebezpieczne. Zwłaszcza w tłumie ludzi. Gruba kurtka dodatkowo utrudni nam wyczucie, że ktoś nas okrada, dlatego najlepiej trzymać portfel w wewnętrznej kieszeni.


2

Zrób świąteczne zakupy wcześniej. Unikniesz kolejek i niebezpiecznego tumu w sklepach. Zmniejszy to też związany z bożonarodzeniowym szałem stres, będziesz myślał(a) trzeźwiej, a co za tym idzie - będziesz bezpieczniejszy(a). Ponadto dzięki temu zmaleją szanse na nieprzemyślane zakupy i nietrafione prezenty.


3

Szczególną uwagę zwróć na kluczyki do samochodu. Nie jest ważne, czy kierujesz maluchem, czy ciężarówką Coca-coli i nie jest ważne, czy masz najlepszy i najnowocześniejszy alarm - jeśli ktoś ukradnie Ci kluczyki do samochodu, właśnie straciłeś/aś samochód. I po co Ci cały związany z tym stres?


4

Zakupy w sieci są dobrą alternatywą. Dzięki nim oszczędzisz sobie stresującego biegania po sklepach, tłumu i innych niebezpieczeństw, będziesz też mógł/mogła porównać ceny i wybrać najatrakcyjniejsze. Pamiętaj jednak, że w internecie również czają się oszuści! Uważaj, czy połączenie jest szyfrowane, gdy wpisujesz swoje dane bankowe (przed adresem zamiast "http://" powinno stać "https://"). W przypadku zakupów na Allegro, zawsze sprawdzaj komentarze o użytkowniku. Unikaj niewielkich sklepików internetowych, które nie mają podanych żadnych danych właściciela. Bezpieczna, chociaż dosyć kosztowna jest opcja wysyłki za pobraniem.


5

Jeśli kupujesz coś za pośrednictwem internetu, zachowaj wszelką korespondencję ze sprzedawcą. W razie oszustwa posłuży jako materiał dowodowy. Jeśli istnieje taka możliwość, otwieraj paczkę w obecności listonosza/kuriera. Będzie ewentualnym świadkiem. Kupując telefon zapytaj o dowód zakupu i ładowarkę. Pomoże Ci to uniknąć kłopotów związanych z zakupem kradzionego telefonu (a takie są najczęściej sprzedawane bez ładowarki)


6

I uważaj na siebie. Jeśli prowadzisz, jedź ostrożnie, aby nie wpaść w poślizg. Zapinaj pasy. Nie biegaj, nie spiesz się chodząc po oblodzonych czy zaśnieżonych chodnikach i schodach. Nie stresuj się. Pozwól sobie chociaż na 5 minut odpoczynku czy rozmowy ze Świętym Mikołajem - nawet jeśli ktoś zły już Ci powiedział, że On nie istnieje ;)


7

Uwagi i spostrzeżenia

  • Wszystkie zdjęcia zamieszczone w poradzie pochodzą z Wikimedia Commons i należą do domeny publicznej.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 09.12.2010

Komentarze

Trzeba być czujnym:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-18 19:02:58

oj nie próżnują dopiero wtedy działają

Ostatnio zmieniony: 2012-11-11 16:22:48

Smutna prawda, nawet w święta kieszonkowcy nie próżnują.

Ostatnio zmieniony: 2011-12-19 00:52:22

Bardzo ciekawa porada, no i obrazki przyciągają wzrok. Należałoby dodać, że zakupy przez internet należy robic z dużym wyprzedzeniem.

Ostatnio zmieniony: 2010-12-24 11:58:14