Wybór sukienki dla świadkowej – rozmowa z konsultantką ślubną

Zostałaś poproszona przez przyjaciółkę o świadkowanie. Wiesz, że to wielkie wyróżnienie, ale nie masz pojęcia, jakie zadania Cię czekają, a tym bardziej – co powinnaś ubrać. Kim jest świadkowa? Jakie ma obowiązki i przywileje? Czy sukienka dla świadkowej powinna różnić się od kreacji pozostałych weselników? Zapytaliśmy o to konsultantkę i stylistkę z warszawskiego salonu mody ślubnej.

1

Podstawowe pytanie - kim dokładnie jest świadkowa?

Podstawowe pytanie - kim dokładnie jest świadkowa?

Instytucję świadka regulują przepisy prawa rodzinnego i opiekuńczego. Obecność dwóch pełnoletnich świadków na ślubie jest prawnie wymagana. Są oni świadkami oświadczeń o wstąpieniu w związek małżeński, które składają państwo młodzi przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Instytucja świadka pojawia się również w przepisach prawa kanonicznego, które także wymagają obecności dwóch świadków dla ważności zawarcia małżeństwa. Co istotne, w obu przypadkach jest mowa o świadkach – nie o świadkowej i o świadku. Oznacza to, że młodzi mogą mieć dwóch świadków panów albo dwie świadkowe panie. Proszenie o świadkowanie kobiety i mężczyzny z grona odpowiednio pani i pana młodego wynika z tradycji i wygody. W praktyce świadkową na ogół zostaje najbliższa przyjaciółka lub siostra pani młodej, a świadkiem brat lub przyjaciel pana młodego.


2

Jeśli zostałam poproszona o świadkowanie, to powinnam zaangażować się w przygotowania do ślubu?

Jeśli zostałam poproszona o świadkowanie, to powinnam zaangażować się w przygotowania do ślubu?
Tak. Bo bycie świadkową to wielki zaszczyt i sporo przywilejów podczas uroczystości weselnej, ale także szereg obowiązków. Świadkowa jest jedną z najważniejszych postaci na ślubie i weselu. Można śmiało nazwać ją asystentką narzeczonych. Aktywnie uczestniczy w czynnościach organizacyjnych przed ślubem oraz służy wsparciem w trakcie uroczystości. W okresie przygotowań pomaga przyszłej pani młodej w wyborze sukni ślubnej i pozostałych elementów stylizacji oraz zajmuje się organizacją wieczoru panieńskiego. W dniu ślubu, gdy silnych emocji nie brakuje, dodaje młodym otuchy. Po ceremonii w kościele lub urzędzie stanu cywilnego stoi blisko nowożeńców, by odbierać kwiaty i prezenty wręczane przez gości oraz przenosić je w bezpieczne miejsce. Podczas przyjęcia weselnego świadkowa cały czas dogląda, czy weselnikom niczego nie brakuje. Trzyma rękę na pulsie na wypadek niespodziewanych zdarzeń. Pilnuje, czy uroczystość przebiega zgodnie z planem. Bierze też udział w zabawach weselnych i motywuje gości do wstania od stołu. Innymi słowy robi wszystko to, na czym nowożeńcy nie powinni się w tym wyjątkowym dniu skupiać. Takie same zadania ma drugi świadek. Od większości tych obowiązków można się obecnie uwolnić, zatrudniając agencję ślubną lub konsultanta ślubnego.


3

Przejdźmy do ubioru świadkowej. Czy jej sukienka musi być „inna”?

Jak wspomniałam, świadkowa jest jedną z najważniejszych osób na ślubie i weselu. Pojawi się więc na większości zdjęć z młodymi. Jej ubiór powinien być na pewno elegancki. Jeśli państwo młodzi organizują przyjęcie z konkretnym motywem przewodnim lub dress codem, należy to uwzględnić przy wyborze sukienki dla świadkowej. Radziłabym skonsultować planowaną kreację z parą młodą, zwłaszcza z młodą panią. Może się okazać, że mają oni specjalny pomysł na stylizacje osób, które będą w dniu ślubu najbliższej. Jeżeli mamy dowolność w wyborze sukienki, ubierzmy się najlepiej o jeden poziom bardziej wytwornie niż koktajlowo. Sukienki koktajlowe zwyczajowo zakładają na wesele zaproszone panie. Warto pójść w ponadczasową klasykę. Dla świadkowej idealnie sprawdzi się wizytowa sukienka długości midi lub maxi o delikatnie rozszerzającym się kroju A. Powinna być uszyta z naprawdę jakościowych, szlachetnych materiałów.


4

A co z kolorem sukienki dla świadkowej?

Trzeba podkreślić, że kreacja świadkowej nie musi być się kolorystycznie spójna ze stylizacjami przyszłych małżonków. No chyba, że świadkowa została o to wyraźnie poproszona. Do wyboru pozostaje praktycznie cała paleta barw, za wyjątkiem bieli i mocno rozbielonych odcieni, bo istnieje ryzyko, że świadkowa będzie mylona z panią młodą, a to paskudne faux pas. W grę wchodzi nawet czerń.


5

Ostatnie pytanie - gdzie kupić idealną sukienkę dla świadkowej?

Jeśli świadkowa chce się stylowo wyróżniać wśród gości weselnych, sieciówkowe marki raczej nie wchodzą w grę, ponieważ istnieje spore ryzyko, że identyczną kreację będzie miało na sobie kilka innych pań. Warto zajrzeć do portfolio polskich brandów modowych. Niektóre specjalizują się właśnie w modzie ślubnej i wieczorowej. Przepiękne, a przy tym relatywnie niedrogie są na przykład sukienki dla świadkowej DAMA Couture. Każdy egzemplarz jest projektowany i szyty w Polsce.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 24.10.2022

Komentarze