Własnoręcznie wykonane bukiety ślubne

W artykule znajdziesz przykłady bukietów, które z powodzeniem zastąpią drogie wiązanki ze świeżych kwiatów. Postaram się również pokrótce opisać, jak wykonać każdy z nich. Pamiętaj, że ogranicza Cię jedynie Twoja wyobraźnia!

  • wena, trochę cierpliwości, kolorowy papier, bibuła, taśma samoprzylepna, druciki, styropianowa kula, broszki/motyle/ulubione ozdoby, materiał (np. satyna)
1

Motyli czar

Motyli czar

Pierwszy bukiet to mój faworyt! Uwielbiam wiosnę, motyle i słoneczne kolory. Do wykonania takiego bukietu potrzebna jest styropianowa kula - do kupienia w kwiaciarniach bądź sklepach dla 'majsterkowiczy' :) Jeśli chodzi o motyle na drucikach, to dostępne są praktycznie wszędzie. Trzeba się tylko zdecydować na kolor i rozmiar.
Jeśli bukiet ma być mały, powinniśmy kupić mniejszą kulę i odpowiednio poprzycinać druciki motyli - w taki sposób, żeby nie wystawały z kuli. W przeciwnym razie możemy pozaciągać materiał sukni ślubnej. Mamy teraz dwie opcje do wyboru - owinąć kulę materiałem lub nie. Osobiście wolę zakryć styropian, a nadmiar materiału owinąć wokół "łodygi" bukietu. Jeśli jednak z tego zrezygnujecie, pamiętajcie, by motyli nie wtykać do samego końca. Dzięki temu ich skrzydła zasłonią styropian, a cały bukiet będzie wyglądał "lżej". Aha, motyli powinno być tu więcej niż w opcji z materiałem. W obu przypadkach możemy dołożyć sztuczne bądź żywe kwiaty, listki czy inne ozdoby. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie przesadzić z różnorodnością dodatków. Trzymajmy się głównego motywu.
Kiedy kula jest już przyozdobiona, czas pomyśleć o łodydze. Panna Młoda musi przecież za coś trzymać bukiet :) Tu przyda nam się jakiś sztywny patyk - np. nieco grubszy, gładki kawałek gałęzi lub plastikowa rurka. Jej wygląd nie ma znaczenia, gdyż łodygę również otoczymy materiałem - najlepiej w kolorze zielonym. Końcówki materiału należy podkleić bądź przypiąć szpilkami. Teraz należy wbić ją w kulę. Dla pewności miejsce styku można również posmarować klejem.
Dla pań, które wolą bardziej niecodzienne i nietypowe rozwiązania podpowiem, że zamiast opisanej łodygi, na środku kuli warto przypiąć sznureczek, za który można wygodnie trzymać bukiet. I gotowe!


2

Guzikomania

Guzikomania

Podstawy tego bukietu są identyczne, jak w pierwszym przypadku. Tutaj przyda nam się cienki drucik, który złożymy na pół i przewleczemy przez dziurki guzików. Małe, duże, jednolite czy ze wzorem - mamy pełną dowolność. Każdy drucik z nawleczonym guziczkiem wtykamy w kulę. Najlepszy efekt uzyskamy, gdy guziki pozostaną na jednakowej wysokości - utworzymy w ten sposób równy, kolorowy bukiet.


3

cały z satyny

cały z satyny

Jeśli mamy trochę więcej wprawy w rękach, możemy pokusić się o wykonanie kwiatuszków z satyny. Najpierw potnijmy materiał na paski o długości ok. 50cm. Górny brzeg wycinamy w lekką falę lub wyginamy na zewnątrz nawijając go np. na ołówek. Następnie ostrożnie zwijamy tasiemkę przewlekając kolejne warstwy igłą z nitką. Dzięki temu dolna część kwiatka będzie ściśnięta. Dodatkowo w środki niektórych kwiatków możemy powtykać ozdobne perełki. Na koniec doklejamy druciki i wpinamy w styropianową kulę.


4

papierowy świat

papierowy świat

Równie kolorowo prezentuje się bukiet wykonany z papieru. Może to być pojedynczy kwiat bądź kilka spiętych razem. Na początku wycinamy 5 małych płatków w kształcie łezki, 15 płatków w kształcie serca, 3 listki i 1 kielich (pokazany na zdjęciu). Bierzemy długą wykałaczkę lub inny sztywny patyczek i owijamy go zieloną bibułą, co jakiś czas podklejając ją, żeby się nie rozplotła. Następnie brzegi każdego z sercowych płatków wywijamy na zewnątrz za pomocą ołówka. Podobnie postępujemy z mniejszymi płatkami. Przymocowujemy je ściśle do łodygi - tak powstanie pączek naszego kwiata. Duże płatki również przyklejamy do łodygi, obracając ją tak, by kolejne płatki zachodziły na siebie. Możemy doczepiać po dwa płatki jednocześnie. Teraz kielich - wyciętym szablonem owijamy łodygę w miejscu, gdzie kończą się płatki. Nieco niżej doklejamy listki. Dla lepszego efektu możemy owinąć łodygę jeszcze raz, uważając na kielich i listki, a koniec zaklejając klejem. Nasz papierowy kwiat jest gotowy!


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 26.02.2014

Komentarze

Właśnie to mi się w takich bukietach podoba - są wspaniałą pamiątką przez długie lata! :)
Bukiet z guzików podarowałam koleżance na osiemnastkę - pomimo upływu lat nadal prezentuje się doskonale.