Jak zabrać się do przygotowania dokumentów potrzebnych do ślubu?

W życiu każdego człowieka przychodzi taka chwila, kiedy to decydujemy się na życie z drugą osobą. Planujemy wtedy wspólną przyszłość i wreszcie planujemy nasze przyjęcie weselne, ale zanim się do tego zabierzemy ważne jest załatwienie wszelkich kwestii formalnych.

1

Obecnie dobrym rozwiązaniem jest ślub konkordatowy gdyż młoda para nie musi osobno zawierać ślubu cywilnego i kościelnego a do Urzędu Stanu Cywilnego należy się jedynie udać w celu załatwienia kilku formalności.
Oto lista potrzebna lista dokumentów:


2

Na około pół roku przed planowaną datą ślubu należy udać się do kancelarii parafialnej w celu rezerwacji terminu. Wymagane dokumenty to dowody tożsamości obojga narzeczonych, metryki chrztu, zaświadczenia o bierzmowaniu.


3

Około trzy miesiące przed ślubem należy spisać tzw. protokół przedślubny wtedy ponownie należy zgłosić się do kancelarii parafialnej i oprócz wyżej wymienionych dokumentów należy zabrać ze sobą także zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku jakichkolwiek okoliczności, które mogą wykluczyć zawarcie sakramentu małżeństwa oraz zaświadczenie o odbytych naukach przedmałżeńskich.


4

Po spisaniu protokołu zostaną wygłoszone zapowiedzi przedślubne w parafiach, z których pochodzą narzeczeni, dowodem na wygłoszenie zapowiedzi są zaświadczenia, które także należy dostarczyć do parafii.


5

Tydzień przed ślubem ponownie należy udać się do kancelarii parafialnej tym razem ze świadkami, którzy muszą dostarczyć dowody tożsamości w celu spisania przez przyszłych małżonków aktu ślubu.


6

Kiedy już nadejdzie ten wyjątkowy dzień narzeczeni dostarczają do zakrystii zaświadczenie z wczorajszego sakramentu pokuty, a świadkowie dostarczają obrączki.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 05.08.2011

Komentarze

super

Ostatnio zmieniony: 2013-02-21 17:36:03