Jak przygotować zaproszenia dla gości?

Kogo, jak i kiedy to najważniejsze pytania dotyczące zapraszania gości na ślub i na wesele. Warto odpowiednio wcześnie podjąć decyzję, kogo zaprosić na ślub, kogo również na wesele, a także jak mają wyglądać zaproszenia.

1

Krok pierwszy to oczywiście stworzenie listy gości. Na tym etapie należy wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość sali weselnej, przewidywany budżet a także wielkość zapraszanej rodziny i ilość znajomych. Zaproszenia ślubne dzielimy na trzy grupy: powiadomienia o ślubie, zaproszenia na ślub oraz zaproszenia na ślub i wesele. Rolę powiadomień spełniają ostatnio również e-zaproszenia wysyłane e-mailem, a także wszelkiego rodzaju informacje zamieszczane w Internecie. Kiedy ustalicie wstępną listę gości (wstępną – gdyż lista może zawsze jeszcze ulec zmianie do czasu ślubu), należy pomyśleć o samych zaproszeniach.


2

Krok drugi to wybór zaproszeń. Przy wyborze zaproszeń warto zwrócić uwagę na trzy najważniejsze rzeczy – wygląd, format i cenę. Dobrze, żeby charakter zaproszenia współgrał z charakterem ślubu i samej pary młodej. Jeżeli wybraliście jakiś motyw przewodni, albo kolor przewodni wesela, to zastosujcie go też na zaproszeniu. Jeżeli jesteście zwolennikami tradycji i elegancji – wybierzecie zapewne elegancki model zaproszenia, a jeżeli myślicie o nietypowym weselu z dużą dawką poczucia humoru, to możecie zastosować zabawne motywy, własne zdjęcia lub zupełnie nietypową konwencję związaną z Waszymi zaproszeniami (np. zaproszenie imitujące paszport dla miłośników podróży). Dopasowanie zaproszeń do konwencji ślubu i wesela daje dobry efekt.


3

Krok trzeci to treść zaproszeń ślubnych. Po podjęcie decyzji odnośnie konwencji ślubu i wesela, należy dobrać tekst, który umieścicie w zaproszeniach. Oczywiście zawsze istnieje możliwość przygotowania różnych zaproszeń, które wyślecie do różnych gości. Oto przykłady mniej oficjalnych tekstów zaproszeń ślubnych:


Spełniając prośbę babci Irenki, kończymy z życiem na kocią łapę!
Pobieramy się dnia................ o godzinie .....................
w Kościele/ Urzędzie Stanu Cywilnego przy ul..........................
Serdecznie zapraszamy


"Sąd Najmilszy po rozpatrzeniu sprawy

Karoliny Dawnej
i
Mateusza Krnąbrnego

oskarżonych o miłość wzajemną
uznaje ich winnymi zarzucanego im czynu,
skazując obydwoje na karę
dożywotniego związku małżeńskiego.
Wyrok sądu jest prawomocny i nie podlega rewizji.
Ogłoszony zostanie dnia ...................... o godz. ........
w kościele ............................


Więcej przykładowych tekstów zaproszeń znajdziecie m.in. w Banku Pomysłów www.fajnewesele.pl


4

Krok 4 to zawiadomienie gości o uroczystości i wręczenie zaproszeń. Pierwszą rzeczą, którą możecie zrobić jest wysłanie powiadomień z prośbą o zarezerwowanie sobie czasu w określonym terminie (dniu Waszego ślubu), czyli tzw. „save the date”. To na razie jeszcze niezbyt popularna praktyka, ale w krajach anglosaskich często stosowana. Sprawdza się szczególnie, gdy planowany ślub odbywa się w najgorętszym sezonie, a wśród znajomych i rodziny pary młodej jest wiele innych przeszłych małżeństw. Każdy wówczas odpowiednio wcześnie będzie mógł zarezerwować sobie termin. Powiadomienia takie wysyłamy około 8 miesięcy przed weselem. Zaproszenia wystarczy wręczyć lub wysłać trzy miesiące przed ślubem. Zwyczajowo przyszli państwo młodzi robią to osobiście, zwłaszcza w przypadku rodziny, ale dopuszcza się również wysyłanie zaproszeń pocztą. Jeżeli rodzina lub znajomi mieszkają bardzo daleko, szczególnie w innym kraju, nikt z pewnością nie obrazi się za brak osobistego zaproszenia. Należy jednak pamiętać, żeby powiadomić gości najpierw telefonicznie o ślubie i zamiarze wysłania zaproszeń pocztą.

Pamiętajcie też, żeby zarezerwować sobie odpowiednio dużo czasu na osobiste spotkania i wręczanie zaproszeń rodzinie. Niekiedy ulubiona ciocia i dawno nie widziana babcia mogą przetrzymać Was dłużej niż planowaliście, częstując coraz to nowymi wypiekami i herbatkami. Rozdając zaproszenia znajomym można zorganizować jedno duże wspólne spotkanie w domu lub w klubie/kawiarni i rozdać wszystkie zaproszenia podczas jednego wieczoru spędzając jednocześnie miło czas.


5

Uwagi i spostrzeżenia

  • Ciekawym sposobem informowania gości na bieżąco jest stworzenie strony ślubnej, na której można umieścić informacje o parze młodej, ślubie, miejscu gdzie odbywa się wesele.


Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 27.04.2010

Komentarze

Ciekawa porada:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-18 16:34:14

bardzo dobre rady

Ostatnio zmieniony: 2013-02-01 20:31:36

bardzo dobre;)

Ostatnio zmieniony: 2013-01-31 16:16:57

Zaproszenia powinny być przede wszystkim dopasowane do charakterów i stylu Pary Młodej. Powinny być również w miarę dopasowane do przyjętej tematyki, tendencji przyjęcia weselnego. Dlatego każda para powinna mieć indywidualnie przygotowane tylko dla niej zaproszenia. W wielu miejscach juz można takie zamówić, a tutaj: http://free-ideas.pl/zaposzenianazamowienie-inf-19.html przygotują nawet 3 projekty specjalnie pod Młodych. To w końcu wizytówka i jakby zalążek imprezy weselnej.

Ostatnio zmieniony: 2012-03-26 03:17:40