Jak można zastąpić kwiaty?

Coraz częściej pary nie chcą, żeby przy życzeniach pod kościołem wręczać im kwiaty, z których ilością i transportem często jest kłopot. Jeżeli Wy też wolicie dostać coś praktycznego lub trwalszego, napiszcie o tym koniecznie na swoich zaproszeniach i poinformujcie o tym gości. Informacje możecie również zamieścić na swojej stronie ślubnej lub blogu. Poniżej przedstawiamy pomysły, jak można zastąpić kwiaty.

1

Kupon Lotto zamiast kwiatów.

Możecie poprosić swoich gości na przykład o kupony Totalizatora Sportowego. Może warto zdać się na łut szczęścia tego dnia? Kto wie, może to będzie naprawdę szczęśliwy dzień dla Was i dostaniecie nieoczekiwanie wielki prezent. Jeżeli zdecydujecie na kupony lotto zamiast kwiatów, zamieśćcie taką informację na swoich zaproszeniach. Oto kilka propozycji, jak sformułować taką prośbę:

Goście Drodzy, Goście Mili
Radość byście Nam sprawili,
Zamiast kwiatków - które zwiędną,
Cieszyć oczy krótko będą,
Niechaj każdy Gość jak może,
Szczęściu młodych dopomoże,
W kolekturze inwestując,
I kupon Lotto nam darując

Zamiast kwiatów przynieście
Nam kupon totolotka
Bo szczęście w miłości już mamy,
A może i w loterii nas spotka...?


2

Książki zamiast kwiatów.

Świetnym pomysłem, szczególnie dla miłośników czytania jest poproszenie gości o zakup książek zamiast kwiatów. Możecie nawet wymienić swoich ulubionych autorów, brakujące pozycje w domowej biblioteczce, albo wspomnieć o trudno dostępnych książkach, których nakład został wyczerpany. Możliwe, że ktoś ma je akurat w domu, trafi na nie w pobliskim antykwariacie lub znajdzie je na aukcji internetowej... Goście będą mieli satysfakcję, a Wy wymarzony prezent. Książki to również bardzo wdzięczny prezent ze względu na trwałość i możliwość zamieszczenia w nich dedykacji.

Alternatywą mogą być komiksy, jeżeli któreś z Was jest ich wielkim miłośnikiem. W tym przypadku szczególnie ważne jest żebyście określili serie, tytuły, autorów, bo wielu gości może zupełnie nie poradzić sobie z wyborem na własną rękę.

Jeżeli zdecydujecie się na książki lub komiksy zamiast kwiatów, koniecznie napiszcie o swojej prośbie na zaproszeniach ślubnych. Oto kilka propozycji, jak sformułować taką prośbę:

Wszyscy dają Młodym kwiatki:
róże, fiołki, chabry, bratki.
Dla nas najlepszą atrakcją,
będzie książka z dedykacją.

Zamiast kwiaty nam przynosić
Bowiem więdną z grawitacją
Dobrą książkę śmiemy prosić
Z własną wewnątrz dedykacją.


3

CV i DVD zamiast kwiatów.

Możecie również poprosić Waszych gości o płyty CD z ulubioną muzyką lub filmy na DVD. W przeciwieństwie do kwiatów, które zwykle zajmują bagażniki w kilku samochodach, ten prezent nie zajmie dużo miejsca. Poza tym to prezent znacznie bardziej praktyczny i trwały.

Poproście więc gości, żeby zamiast bukietów kupili Wam to co lubicie - dobrą muzykę do słuchania lub filmy. Koniecznie wymieńcie tytuły lub reżyserów, których cenicie. Może nawet macie ulubionego aktora/aktorkę? Na przykład chcielibyście wszystkie filmy z Audrey Hepburn, Robertem Redfordem? Bruce Willis, Al Pacino, czy kino francuskie? Może filmy braci Cohen, Kisielewskiego, albo Almodovara? Wybór należy do Was, ale nie spodziewajcie się, że wszyscy goście odgadną Wasz gust - lepiej powiedzieć co chcecie. Podobnie jeżeli chodzi o płyty z muzyką. Wymieńcie listę wykonawców i albumów. Szczegółowe informacje może posiadać Wasz świadek, od którego goście mogą wszystkiego się dowiedzieć.


4

Wino zamiast kwiatów.

Możecie poprosić gości, żeby zamiast bukietów kupili Wam ulubione wino, które, podobnie jak kwiaty nie jest prezentem zbyt trwałym, ale przynajmniej smacznym. Nie spodziewajcie się jednak, że wszyscy odgadną Wasz gust - lepiej powiedzcie dokładnie o jakie wino chodzi. Czerwone, czy białe? Wytrawne, czy niekoniecznie? Francuskie, włoskie, wino z Chile, Australii, czy Grecji? Goście będą też mieli pole do popisu i może mile Was zaskoczą butelką naprawdę wybitnego wina, które sami zakupili na wyjątkową okazję podczas jakiejś podróży.

Jeżeli spodziewacie się dużej ilości osób na ślubie, możecie skompletować naprawdę pokaźną kolekcję win. Potem otwierając je z pewnością będzie przychodził Wam na myśl ślub i być może nawet konkretne osoby, które wybrały daną butelkę.

Jeżeli zdecydujecie się na butelkę wina zamiast kwiatów, koniecznie napiszcie o swojej prośbie na zaproszeniach ślubnych. Szczegółowe informacje o ulubionych winach możecie zamieścić na swojej stronie ślubnej lub blogu. Zwykle wystarczy jednak wspomnieć o tym rozdając zaproszenia.
Oto kilka przykładów, jak sformułować prośbę o wino:

Chcemy bardzo Wszystkich prosić by nam kwiatów nie przynosić.
Stąd wiadomość, ku publice, chcemy z winem mieć piwnicę.
Niekoniecznie z winnic słanych, za to pełną win wytrawnych,
wina włoskie, bądź też z Chile, co zapewnią miłe chwile.

Jeśli to nie kłopot dla Was Goście mili,
prosimy byście zamiast kwiatów
książkę z dedykacją lub wino nam sprawili


5

Zamiast kwiatów – charytatywnie.

Jeżeli zamiast otrzymać określone prezenty chcecie zrobić podczas ślubu coś dobrego dla potrzebujących to proponujemy przekazanie datków dla wybranej przez Was fundacji. Najlepiej jest wejść na stronę internetową danej fundacji i zobaczyć na jaki cel lub organizowaną akcję przeznaczyć zebrane przez Was pieniądze. Gdy już będziecie wiedzieć, co i dla kogo, warto jeszcze zadbać o to JAK? Czyli jak będziecie zbierali datki. Najlepiej wyznaczyć do pomocy odpowiednie osoby (np. świadków), które będą zbierały pieniądze i koperty do specjalnych koszy. Warto też wcześniej ustalić kto i kiedy zajmie się przekazaniem darów lub pieniędzy. Najlepiej i najwygodniej byłoby umówić się z wybraną instytucją, aby przysłała swojego przedstawiciela, który po zakończonej ceremonii odbierze zebrane przez Was datki. Pamiętajcie też, żeby poinformować swoich gości o tej akcji – możecie taką informację zamieścić na zaproszeniach, czy na swojej stronie internetowej. Możecie też wspomnieć o tym podczas wręczania zaproszeń.

To tylko wybrane pomysły na zastąpienie kwiatów. Zastanówcie się, co chcielibyście dostać zamiast kwiatów i właśnie o to poproście Waszych gości.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 02.07.2010

Komentarze

Pomysł fajnym, żałuję że kilka lat wstecz nie był popularny. Teraz pewnie poprosiłabym o kupony totolotka, ewentualnie wino lub książkę
Z perspektywy czasu, uważam, że kwiat to kwiat nawet jedna róża

Ostatnio zmieniony: 2013-06-16 09:08:55

Moi znajomi zamiast kwiatów prosili o kupony lotka ale były też osoby które zbierały zabawki dla dzieci z Domów Dziecka lub na schroniska dla bezdomnych zwierząt

Ostatnio zmieniony: 2013-06-14 15:02:40

ok

Ostatnio zmieniony: 2013-05-30 22:43:52

O książkach nigdy nie myślałam, a faktycznie mogą być świetnym prezentem ;)

Ostatnio zmieniony: 2013-04-16 22:03:24

a kupon lotto też jest całkiem fajny, może akurat któryś przyniesie szczęście.

Ostatnio zmieniony: 2013-04-12 23:50:07

Ja chętnie skorzystałabym z win, założyłabym wtedy sobie taki mały barek winny.

Ostatnio zmieniony: 2013-04-12 23:49:19

Ciekawe:)kwiaty są zawsze piękne:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-18 16:32:15

Bardzo ciekawa porada.


Ostatnio zmieniony: 2013-02-01 17:44:05

Książki jak ktoś lubi czytać, lub wino jak ktoś pije, to naprawdę dobry pomysł zamiast kwiatów:)

Ostatnio zmieniony: 2013-01-31 15:11:32

świetna porada i wierszyki na pewno któryś z nich wykorzystamy:D

Ostatnio zmieniony: 2012-11-27 17:56:48

spox

Ostatnio zmieniony: 2012-11-16 21:03:26

Domy dziecka rzeczywiście już mają maskotek pod dostatkiem, ostatnio zamiast kwiatów młodzi zażyczyli sobie karmy dla zwierząt, którą przekazali do schroniska. Byliśmy też na weselu gdzie nie krępująca się panna młoda w mocno już zaawansowanym stanie zasugerowała rzeczy dla maluszka. Dogadaliśmy się ze znajomymi i rodziną i zamiast kwiatów udało kupić się wózek (oczywiście młodzi wybrali) + jakieś drobiazgi, ciuszki, pampersy...

Ostatnio zmieniony: 2012-10-26 08:49:11

Bardzo fajny pomysł, kwiaty są bardzo drogie i nie ma z nich większego pożytku. Tym sposobem można pomóc innym ludziom.

Ostatnio zmieniony: 2012-09-17 13:42:03

Świetne pomysły. Ratujemy życie kwiatkom, które i tak dzień czy dwa po weselu wylądują w koszu, a do tego pomagamy bądź to innym, bądź to samym Młodym na nowej drodze życia.

Ostatnio zmieniony: 2012-05-14 09:11:02

Byłam na weselu gdzie Państwo Młodzi zamiast kwiatów prosili o artykuły szkolne do świetlicy socjalnej - tam pracowała Panna Młoda.Uzbierało się dość dużo zeszytów, kredek, pisaków itp., które zostały dobrze spożytkowane. Ale Twój pomysł z wierszykami jest bardzo elegancki.

Ostatnio zmieniony: 2011-11-20 13:41:23

Można jeszcze zażyczyć sobie czekoladki lub słodycze :)

Ostatnio zmieniony: 2011-10-13 08:35:23

Pomysły naprawdę fantastyczne..książki oj to jest coś co by mi odpowiadało ;-) Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2011-03-23 13:48:53

często domy dziecka mają juz pod dostatkiem zabawek, ktore młodzi dostaja w prezencie

Ostatnio zmieniony: 2011-03-15 21:37:58

Szkoda, że nie znałam wiersza o książkach wcześniej ...

Ostatnio zmieniony: 2011-02-26 10:02:35

Fajny jest pomysł z maskotkami/zabwkami dla dzieciaków z domów dziecka albo dla dzieci chorych np z nowotworem... My na naszym weselu właśnie tak zrobiliśmy - w zaproszeniach dalismy wierszyk żeby zamiast kwiatów ludzie dawali maskotki, które później zawieziemy do szpitala dziecięcego... Myślę że to jest lepsze niż bukiet kwiatów za 50 zł, które na następny dzień wylądują w koszu... Chyba że będzie fajny bukiet to pożyje 2-3 dni ;-) No chyba że ktoś przyniesie bukiet z czegoś innego niż kwiaty, np:
http://allegro.pl/tort-bukiet-z-pieluszek-prezent-urodziny-slub-i1450108620.html
taki bukiet przynajmniej ma szanse że para młoda się go nie pozbędzie w ciągu kilku dni ;-)
Albo coś takiego:
http://allegro.pl/tort-z-recznikow-4-szt-prezent-rocznica-reczniki-i1440275394.html
Myślę ze zamiast zwykłych kwiatów taki prezent przynajmniej zostanie na dłużej zapamiętany i na pewno będzie nietuzinkowy :-)

Ostatnio zmieniony: 2011-02-08 21:53:03

Super te wierszyki!!!

Ostatnio zmieniony: 2011-01-27 14:12:03

Bardzo mi się podoba ta porada, ciekawe pomysły:)

Ostatnio zmieniony: 2011-01-21 22:03:36

Ja byłam na kilku ślubach, gdzie zamiast kwiatów dawało się maskotki, które później przekazywane były do domu dziecka, albo też wina czy książki z wpisami :) Według mnie warto dopytać się pary młodej czego sobie życzą :) Tak jest najbezpieczniej :)

Ostatnio zmieniony: 2011-01-17 13:31:02

Pomysły z wierszykami świetne.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-04 18:50:21

Kwiaty szybko zwiędną, a Wasza pomoc na długo zostanie w sercach chorych i wolontariuszy!

W imieniu Łódzkiego Oddziału FUNDACJI DOBRZE ŻE JESTEŚ proszę o środki pieniężne oraz książki, artykuły biurowe i płyty z filmami i muzyką. Środki pieniężne są niezbędne, aby funkcjonować mogły Wędrująca Biblioteka i Przyjazna Poczekalnia, aby wolontariusze mogli organizować okolicznościowe święta i koncerty dla chorych na oddziałach onkologicznych i hematologicznych.

Więcej informacji na stronie www.dobrzezejestes.pl.

Koordynatorem lokalnym Oddziału Łódzkiego FUNDACJI jest Renata Bohatkiewicz
tel. 796 564 967
renata.bohatkiewicz@dobrzezejestes.pl

Ostatnio zmieniony: 2010-07-10 17:27:35