Jak i gdzie załatwić dokumenty do ślubu konkordatowego?

Sporządziłam dla Was szczegółowy opis, jakie dokumenty i formalności należy załatwić, aby zawrzeć małżeństwo konkordatowe w Kościele Katolickim. Mam nadzieję, że ułatwi Wam to przygotowania do tego pięknego dnia :) Na samym początku załóżcie sobie najlepiej TECZKĘ NA DOKUMENTY ŚLUBNE - trochę ich będzie, a w ten sposób będziecie mieć wszystko pod ręką.

 • akty urodzenia
 • akty chrztu z adnotacja o bierzmowaniu
 • zaświadczenie z USC o braku formalnych przeszkód do zawarcia małżeństwa
 • zaświadczenie o odbyciu nauk przedślubnych
 • zaświadczenie o odbyciu wizyt w poradni życia rodzinnego
 • zaświadczenie o uczestnictwie w dniu skupienia dla narzeczonych
 • świadectwa szkolne z oceaną z religii
 • karteczki potwierdzajace odbycie 2 spowiedzi przedślubnych
 • dowody osobiste
 • jeżeli bierzecie ślub w innej parafii niż jedna z waszych - licencja
 • trochę pieniędzy
1
Źródło zdjęcia: commons.wikimedia.org Źródło zdjęcia: commons.wikimedia.org

REZERWACJA DATY ŚLUBU ok.1 ROK PRZED ŚLUBEM
Na około 1 rok przed planowaną przez Was datą ślubu, trzeba dokonać rezerwacji terminu w kancelarii parafii, w której chcecie wziąć ślub. Niektóre parafie mają naprawdę napięty grafik, więc im szybciej to zrobimy, tym lepiej. Szczególnie popularnymi dniami na śluby są soboty. Rozważcie, czy nie chcielibyście wziąć ślubu w inny dzień, np. w któreś ze świąt maryjnych? Wtedy obłożenie terminu w parafii może być mniejsze.


2

NAUKI PRZEDMAŁŻEŃSKIE, PORADNIA ŻYCIA RODZINNEGO, DZIEŃ SKUPIENIA
Najlepiej jak najszybciej rozpocząć uczęszczanie na nauki przedmałżeńskie. Zazwyczaj odbywają się one w tygodniu w godzinach popołudniowych, dla zapracowanych są także kursy weekendowe. Jest to zazwyczaj cykl 3-10 spotkań. Uwieńczeniem kursu jest otrzymanie zaświadczenia o odbyciu nauk przedmałżeńskich.
Po naukach przedślubnych czekają Was jeszcze ok. 3 wizyty w poradni życia rodzinnego oraz dzień skupienia dla narzeczonych.
WAŻNE! Nauki przedmałżeńskie, poradnię rodzinną i dzień skupienia można zrealizować w zupełnie dowolnej parafii. wybierzcie zatem taką, w której spotkacie kompetentne osoby spełniające Wasze oczekiwania. Możecie zrobić mały "wywiad środowiskowy". Czasem jest tak, że nauki, w których macie 10 spotkań, obejmują już poradnię rodzinną i dzień skupienia i otrzymujecie jedno zaświadczenie, warto to rozważyć.


3

AKTUALNE AKTY URODZENIA oraz AKT CHRZTU Z ADNOTACJĄ O BIERZMOWANIU
Będziecie potrzebować swoich aktualnych (wydanych po 2010 roku) aktów urodzenia. Otrzymujecie je w USC miasta, w którym się urodziliście (nie w mieście zamieszkania!). Zatem jeżeli urodziliście się w Lublinie, a mieszkacie w Szczecinie... nikt nie mówił, że będzie łatwo ;) Załatwcie je najlepiej jak najszybciej. Koszt aktu urodzenia - 22 zł.

Drugimi dokumentami, które będą Wam potrzebne, a możecie załatwić je od razu, są akty chrztu z adnotacją o bierzmowaniu. Udajecie się po nie do parafii, w których byliście chrzczeni. Zwyczajowo daje się wtedy drobną ofiarę - 10-30 zł w zupełności wystarczy.


4

ŚWIADECTWA SZKOLNE Z OCENĄ Z RELIGII
Potrzebne będą także świadectwa szkolne z oceną z religii (szkoła średnia). Przeszukajcie jak najszybciej czeluście starych teczek, i włóżcie Wasze świadectwa do teczki na dokumenty ślubne.


5

KOŚCIÓŁ (kancelaria parafialna) NA 3 MIESIĄCE PRZED ŚLUBEM - SPISUJEMY PROTOKÓŁ PRZEDŚLUBNY
Wybieramy się do parafii, w której chcemy załatwiać wszelkie formalności z następującymi dokumentami: świadectwa chrztu z adnotacją o bierzmowaniu (lub chrztu i bierzmowania) oraz świadectwa z oceną z religii ze szkoły oraz dowody osobiste. Na tym etapie zrealizowaliście już nauki przedślubne, zatem zabierzcie także zaświadczenie o tym. Tam spisujemy protokół przedślubny a proboszcz wygłasza zapowiedzi. Drugie z narzeczonych otrzymuje formularz - prośbę o wygłoszenie zapowiedzi, który zanosi do swojej parafii.


6

ZAPOWIEDZI W WASZYCH PARAFIACH ZAMIESZKANIA
Musicie złożyć podania do proboszcz w swoich parafiach o wygłoszenie zapowiedzi. Po trzech niedzielach wygłaszania zapowiedzi odbieracie ze swojej parafii zaświadczenie o wygłoszeniu zapowiedzi i zanosicie je do parafii, w której załatwiacie formalności przedślubne. Najczęściej jedno z narzeczonych zabiera ze swojej parafii zapowiedzi, i zanosi do tej parafii, w której spisywaliście protokół.
Jeżeli nie dostaliście od księdza tzw. karteczek do spowiedzi przy spisywaniu protokołu, możecie o to poprosić teraz.


7

URZĄD STANU CYWILNEGO - NA 3 MIESIĄCE PRZED ŚLUBEM
Następnie wybieramy się do USC właściwego ze względu na miejsce zamieszkania jednego z Was (WAŻNE - JEDNEGO Z WAS, OBOJĘTNIE KTÓREGO) z wymaganymi dokumentami: odpis skrócony aktu urodzenia - który załatwiliście już wcześniej oraz dowód osobisty do wglądu. Na miejscu wypełnicie podanie o zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa - zwane potocznie zaświadczeniem o stanie wolnym oraz oświadczenie o przyjmowanych po ślubie nazwiskach przez Was. WAŻNE! Zaświadczenie, które otrzymacie ważne jest trzy miesiące. Nie ma więc sensu planować wizyty w USC wcześniej niż 3 miesiące przez datą ślubu. Koszt zaświadczenia - 84 zł.


8

PIERWSZA SPOWIEDŹ PRZEDŚLUBNA
Pierwszą spowiedź przedślubną odbywacie tuż po wygłoszeniu zapowiedzi, lub. do ok. 1 miesiąca przed ślubem. Podczas spowiedzi przy konfesjonale zaznaczcie, że jest to spowiedź przedślubna, otrzymacie wtedy wpis do tzw. karteczki od spowiedzi, którą w niedalekiej przyszłości trzeba będzie złożyć w kancelarii parafialnej. Nie zapomnijcie karteczki!


9

SPOWIEDŹ - DZIEŃ PRZED ŚLUBEM LUB W DNIU ŚLUBU
Dzień przed ślubem po raz drugi przystępujecie do sakramentu pokuty. Nie zapomnijcie karteczki!


10

W DNIU ŚLUBU - około 15-20 minut przed ceremonią
Wy i Wasi świadkowie udajecie się do zakrystii w celu przekazania księdzu obrączek i kartek potwierdzających odbyte spowiedzi. Przed samą ceremonią ślubną (lub w jej trakcie) spisuje się zaświadczenie stanowiące podstawę sporządzenia aktu małżeństwa. Świadkowie muszą mieć dowody osobiste.
Jeżeli wcześniej nie złożyliście ofiary, teraz jest ostatni moment, aby to zrobić.
I w ten dzień to w zasadzie wszystko.


11

W CIĄGU 5 DNI OD DATY ZAWARCIA MAŁŻEŃSTWA
Kościół powiadamia o fakcie zawarcia małżeństwa Urząd Stanu Cywilnego. Tam sporządzany zostanie akt ślubu.


12

Ok. 2 TYGODNIE PO ŚLUBIE
Po około 2 tygodniach udajecie się do USC. W USC gotowe do odebrania są skrócone odpisy aktu małżeństwa. Możecie je tam odebrać, lub przychodzą do Was pocztą.


13

Jeżeli zmienialiście nazwisko, czeka Was teraz wymiana wszystkich dokumentów. Ale to już zupełnie inna historia... POWODZENIA! :)


14

Uwagi i spostrzeżenia

 • Jeżeli bierzecie ślub w innej parafii niz jedna z waszych, potrzebujecie licencji i zgody jednego z Waszych proboszczów (tradycyjnie, lecz nie obowiązkowo - z parafii panny młodej).


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

 1. Zaloguj się:
 1. 10.09.2012

Komentarze

Szkoda, że wcześniej nie trafiłam na tą poradę, bo jest naprawdę cenna :) dodałabym tylko do PUNKTU 7, że jeśli ślub bierze się na terenie innego USC niż ten do którego formalnie przynależy Pan lub Pani Młoda, należy dokonać opłaty za akt małżeństwa na konto USC, do którego ksiądz prześle dokumenty i dowód zapłaty przedstawić wraz z wnioskiem o wydanie zaświadczenia.
cenne

Ostatnio zmieniony: 2013-02-04 22:03:40

naprawdę tego jest sporo:)

Ostatnio zmieniony: 2012-11-26 17:39:47