Jak bez niepotrzebnego stresu zorganizować ślub i wesele?

Zanim zaczną nieść suknię z welonem, wiązać krawat i sypać ryżem na szczęście warto odpowiednio wcześniej przygotować się do tego wyjątkowego dnia, by oszczędzić sobie i swoim bliskim niepotrzebnych nerwów.

1

Na samym początku (co najmniej rok przed planowanym ślubem) należy zastanowić się nad rodzajem ślubu, który chcemy zawrzeć - konkordatowy (cywilny + kościelny), cywilny, czy tylko kościelny.


2

Rok przed ślubem należy pomyśleć o wydatkach związanych ze ślubem, a więc m.in. o rodzaju przyjęcia (małe, skromne, czy też duże wesele), o liczbie zaproszonych gości; zorientować się w opłatach za rezerwację sali, orkiestrę, tort, wynajem samochodu do ślubu, fotografa (sesji ślubnej), suknię ślubną, makijaż i fryzurę na ślub, kwiaty i najważniejsze - obrączek. Do wydatków na pewno doliczyć trzeba koszt ślubu konkordatowego (w Urzędzie Stanu Cywilnego - ok. 80 zł/osoba + w kościele - "co łaska" (200-500 zł)


3

Będąc świadomym przyszłych wydatków, również na rok wcześniej, należy zarezerwować salę weselną, wybrać zespół na przyjęcie weselne oraz kamerzystę i fotografa.


4

Pół roku przed planowanym ślubem należy wybrać i zarezerwować termin ślubu w kościele oraz zapisać się na nauki przedmałżeńskie (nauki mogą mieć charakter spotkań cotygodniowych - przez dwa lub trzy miesiące, weekendowych lub „skróconych”, które trwają przez 3-4 dni)


5

Następnie na około 5 miesięcy wcześniej warto kupić lub wynająć suknię ślubną/garnitur i potrzebne do ślubu akcesoria, ustalić listę gości oraz zarezerwować samochód, który będzie nas wiózł do ślubu.


6

Na 3 miesiące wcześniej należy odebrać z biura parafialnego metryki chrztu, a z Urzędu Stanu Cywilnego skrócone odpisy aktów urodzenia oraz dokumenty zezwalające na ślub (w przypadku ślubu konkordatowego) lub złożyć dokumenty w danym urzędzie (w przypadku gdy ślub nie będzie konkordatowy). W tym czasie wypada także wysłać zaproszenia na ślub/wesele.


7

Na 2 miesiące przed ślubem należy odbyć spowiedź, spisać w parafii protokół przedślubny oraz zakupić obrączki.


8

Miesiąc przed ślubem, to dobry czas na zamówienie tortu weselnego, o ile miejsce, w którym ma odbyć się przyjęcie nie zapewnia tortu oraz wiązanek/bukietów/butonierek dla panny młodej, pana młodego i drużbów


9

2 tygodnie przed ślubem narzeczeni wybierają się do biura parafialnego, gdzie spisują akt ślubu. Panna młoda może skorzystać z próbnego makijażu i uczesania.


10

W przeddzień ślubu należy przystąpić do drugiej spowiedzi przedślubnej.


11

A w dzień ślubu pozostaje udanie się do fryzjera, makijażystki, odbiór bukietów/wiązanek oraz spokojne oczekiwanie na niepowtarzalne "tak" :)

Około 2 tygodnie po ślubie można odebrać z Urzędu Stanu Cywilnego odpisy aktów małżeństwa.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 17.07.2009

Komentarze

zgadzam się, dobra rada

Ostatnio zmieniony: 2013-01-22 09:55:23

Zgadzam się z tym co piszesz - niczego nie można zostawiać na ostatnią chwilę!