Jak zapisać się na egzamin na prawo jazdy?

Po odbyciu kursu i pozytywnym zdaniu egzaminu wewnętrznego, czeka nas jeszcze najtrudniejszy sprawdzian - egzamin państwowy. W tej poradzie wyjaśnię, jak szybko zapisać się na egzamin i nie ponieść za to dodatkowych kosztów.

  • Zdjęcie 3,5x4,5
  • Wniosek
  • Dowód osobisty
  • Dowód wpłaty
1

Z ośrodka szkoleniowego odbierz wniosek, wraz z orzeczeniem lekarskim, stwierdzającym zdolność do kierowania pojazdem.


2

Dołącz do niego zdjęcie o wymiarach 3,5 cm na 4,5 cm bez nakrycia głowy, ciemnych okularów i innych przedmiotów utrudniających identyfikację. Zdjęcie musi ukazywać lewy półprofil z widocznym lewym uchem.


3

Teraz pozostaje tylko opłacenie egzaminu. Możesz to zrobić na kilka sposobów.
Pierwszym, nie polecanym przeze mnie, ze względu na prowizję i kolejki, jest opłacenie w siedzibie WORD. Należy to zrobić, przed zapisaniem się na egzamin. Pamiętaj, by zabrać potwierdzenie opłaty.


4

Drugim sposobem jest, opłacenie przelewem przez internet. Numer konta podany jest na stronie danego WORD. Tam również znajdziemy cenniki opłat, na daną kategorię. W tytule przelewu, wpisz na jaki egzamin się zapisujesz np. Teoria A. Jeżeli opłacamy przez konto np. rodziców lub znajomego, w tytule należy dopisać, za kogo wpłata jest dokonywana. Wydrukuj potwierdzenie przelewu. Niektóre WORD mają pewne opóźnienia z księgowaniem płatności, więc lepiej zrobić przelew co najmniej dzień roboczy (24h) przed zapisaniem.


5

Po zebraniu wszystkich potrzebnych dokumentów (w tym dowodu osobistego), powinniśmy wybrać się, do najbliższego, lub najbardziej korzystnego, ośrodka WORD.
Większość z nich otwarta jest od 7:30 do około 15. By się upewnić, warto zajrzeć na stronę ośrodka, który nas interesuje. Godziny, w których są najmniejsze kolejki to 11 - 13.


6

Po wejściu do ośrodka dowiedz się, jak działa kolejka. W większości ośrodków wystarczy pobrać numerek z automatu, lub z recepcji/informacji i czekać na wywołanie. Siadając do stolika przygotuj dowód i dokumenty, by wszystko sprawnie poszło. Możesz też przygotować kalendarz, by potwierdzić dostępność terminu. Czas oczekiwania na egzamin to od 2 do 6 tygodni.


7

Jeżeli nie czujesz się zbyt pewnie, co do wiedzy teoretycznej, możesz zapisać się osobno na teorię i praktykę. Jeśli wolisz zaoszczędzić czas, wygodniej będzie zapisać się na teorię i praktykę na raz. Najlepsze godziny na egzamin praktyczny, to między 10 - 12.


8

W dniu egzaminu nie zapomnij wziąć ze sobą dowodu osobistego. Bez niego nie dopuszczą Cię do egzaminu, zarówno teoretycznego jak i praktycznego.


9

Powodzenia!


10

Uwagi i spostrzeżenia

  • Osoba, która nie ukończyła 18 roku życia, musi dostarczyć pisemną zgodę od rodziców, lub prawnych opiekunów.

  • W przypadku posiadania prawa jazdy, należy dostarczyć jego kserokopię.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 30.01.2013

Komentarze

Przydatna porada:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-18 23:26:10

Po zdaniu egzaminu państwowego pozostaje już tylko odbiór dokumentów: http://www.zaradni.pl/porada/10769,jak_wyrobic_prawo_jazdy_jak_odebrac_dokument_prawa_jazdy

Ostatnio zmieniony: 2013-02-01 09:36:27

Ciekawa porada, zwłaszcza, że teraz zasady przystąpienia do kursu prawa jazdy, warto wiedzieć te informacje. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2013-01-31 18:48:55

bardzo przydatna porada

Ostatnio zmieniony: 2013-01-31 10:38:41