Jak zameldować się na pobyt stały lub czasowy w lokalu bez zgody właściciela ?

Do zameldowania w lokalu nie jest potrzebna zgoda właściciela lub innej osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu. Jeżeli urzędnik twierdzi inaczej to wprowadza nas w błąd. Właściciel lokalu co najwyżej składa oświadczenie wiedzy podpisując się na formularzu w rubryce "stwierdzam, że wyżej wymieniona osoba przebywa pod wskazanym adresem" i jest to tylko jego oświadczenie wiedzy na temat, czy mieszkamy w lokalu i nic poza tym. Nie jest to zgoda na zameldowanie. Przy meldowaniu się liczy się tylko to, czy mieszkamy w danym lokalu !!!

  • wypełniony i podpisany formularz meldunkowy, dowód osobisty lub paszport, wniosek o zameldowanie, musimy mieszkać w lokalu
1

W celu uzyskania meldunku należy udać się do urzędu gminy właściwego ze względu na położenie lokalu, budynku, w którym chcemy się zameldować.
Następnie należy wypełnić formularz : "zgłoszenie pobytu stałego" w przypadku gdy chcemy meldować się na stałe lub formularz "zgłoszenie pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące" w przypadku gdy chcemy meldować się na pobyt czasowy trwający ponad 3 miesiące. Taki formularz musimy własnoręcznie podpisać i dać go urzędnikowi. Musimy przy tym pokazać nasz dowód osobisty lub paszport.
Formularz możemy złożyć (dać urzędnikowi) osobiście albo może zrobić to za nas inna osoba np. członek rodziny, opiekun prawny, domownik.
UWAGA : Ta inna osoba może za nas tylko przynieść do urzędu wypełniony przez nas i przez nas podpisany formularz. Osoba ta musi też pokazać nasz dowód osobisty lub paszport aby urzędnik mógł sprawdzić dane, które wpisaliśmy na formularzu.
UWAGA: Właściciel lokalu albo inna osoba mająca tytuł prawny do lokalu np. jego najemca powinien na formularzu meldunkowym złoży swój podpis w rubryce " stwierdzam, że wyżej wymieniona osoba przebywa pod wskazanym adresem" po to aby urzędnik nie miał wątpliwości że mieszkamy w lokalu.
Jeżeli lokal ma kilku właścicieli, najemców itp. to wystarczy podpis tylko jednego z nich. Któregokolwiek !!!!!!!
I to w zasadzie wystarczy do naszego zameldowania. Jeżeli jednak urzędnik będzie miał wątpliwości, czy mieszkamy w lokalu to wówczas może on przeprowadzić postępowanie wyjaśniające w tej sprawie.


2

Jeżeli właściciel lokalu albo inna osoba mająca tytuł prawny do lokalu nie złoży swojego podpisu w rubryce "stwierdzam, że wyżej wymieniona osoba przebywa pod wskazanym adresem" bo np. taki właściciel nic nie będzie chciał robić w naszej sprawie, albo gdy będziemy chcieli zameldować się bez jego wiedzy to wówczas należy:
Napisać pismo o treści, że chcemy zameldować się w takim, a takim lokalu i że w nim mieszkamy od takiej, a takiej daty i złożyć je w urzędzie gminy wraz z wypełnionym przez nas formularzem ( na którym brak będzie podpisu właściciela lub innej osoby mającej tytuł prawny do lokalu). Urzędnik nie może odmówić przyjęcia od nas takiego pisa !!!! Wówczas musi on wszcząć postępowanie administracyjne w trakcie którego zbada, czy mieszkamy w lokalu. Jeżeli urzędnik ustali, że mieszkamy w lokalu to wyda decyzję o naszym zameldowaniu. Postępowanie może trwać max. 2 miesiące. Urzędnik może przedłużyć ten okres ale musi nas po tym powiadomić i my możemy nieśna takie przedłużenie terminu zażalenie do Wojewody. Zameldowani w lokalu będziemy wówczas gdy decyzja o naszym zamalowaniu stanie się ostateczna. Jeżeli urzędnik wyda decyzję odmowną to będziemy mogli wnieść od niej odwołanie do Wojewody w terminie 14 dni. Na decyzję Wojewody z kolei będzie służyła nam skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego w terminie 30 dni.


3

opis porady


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 09.09.2010

Komentarze

ok

Ostatnio zmieniony: 2013-05-30 22:46:10

ciekawa porada

Ostatnio zmieniony: 2013-01-22 14:51:03

Mimo że do działki z domem jest czterech współwłaścicieli,
urzędniczka dokonała meldunku na pobyt stały, syna jednego ze
współwłascicieli ktury mieszka w innym domu.
Pani urzędniczka tłumaczy: dzwoniłam do geodezji i potwierdzili
że działka z domem jest na moją matkę i może zameldować
bez zgody współ właścicieli.
Ciekawe że inne instytucje wymagały zgody współwłaścicieli.
Odpowieć z urzędu gminy była krutka; zameldowanie zgodne z obowiązującym prawem.
Nie zostało podane na jakiej podstawie dokonano meldunku, jak na urząd gminy
trochę mało wyczerpująca.
Miło widziana porada, email;r.2d2@windowslive.com

Ostatnio zmieniony: 2012-12-09 09:06:02

Z meldowaniem lub nie meldowaniem jest wszystko ok, dopóki trafia się na uczciwych ludzi. Schody zaczynają się wówczas, gdy chcemy kogoś wymeldować, a ta osoba rząda lokalu zastępczego (gdyż w świetle naszego prawa, to właściciel lokalu, w którym jest ktoś zameldowany, musi zapewnić lokum zastępcze). Już niejedna osoba się na ty przejechałam więc proponowałbym być w tym temacie raczej ostrożnym.

Ostatnio zmieniony: 2012-09-20 14:02:42

Co do meldunku tymczasowego, może się lokator sam zameldować jeżeli np. będzie posiadam umowę najmu lokalu.

Ostatnio zmieniony: 2012-07-05 11:37:31

Ogólnie mówiąc, to wygląda tak: babcia jest właścicielką i bez jej zgody nie można twojej dziewczyny zameldować. Oczywiście możesz zrobić jtak jak podano w tej poradzie, ale skutki są mi nieznane.

Ostatnio zmieniony: 2012-06-12 20:58:07

Tak więc podsumowując. Mogę ją zameldować, ale babcia może ją wymeldować i nie ma haczyka itp. aby udało się jej tutaj pozostać nawet w sytuacji gdy babcia nie będzie chciała?

Ostatnio zmieniony: 2012-06-12 20:39:58

Obecnie nie istnieje cos takiego jak obowiązek meldunkowy - w świetle prawa nie musisz być wogóle nigdzie zameldowany, więc takiego czasu nie ma.

Ostatnio zmieniony: 2012-06-12 20:37:17

Niestety nie ma takiej opcji aby babcią ją zameldowała dlatego jestem zdesperowany. Babcia nie jest komunikatywną osobą, nie da się z nią niczego załatwić.

Załóżmy że nie rozstanę się z dziewczyną ;) Czy jest określony jakiś czas po jakim babcia nie może jej wymeldować tak od razu?. Mieszka tutaj już 1,5 roku i mogę to potwierdzic.

Ostatnio zmieniony: 2012-06-12 20:35:30

konsze - spróbuj ja zameldowac, jednak pamietaj, że właścicielem domu jest Babcia, a po śmierci dziadka jego cześć jest dziedziczona w równych częściach przez spadkobierców tj. żonę i dzieci. Oczywiście babcia może ja wymeldować, gdyż ty ( rozumiem, że nie jesteś spadkobiercą) nie masz żadych praw własności do domu.
A może zamiast robić cos cichcem i zaogniać sytuacje z babcią, spróbuj z nią porozmawiać i przekonać ją do meldunku dziewczyny np. czasowego. Tak bedzie wilk syty i owca cała.
Pamiętaj również, że przez taki samowolny meldunek możesz narobic sobie i babci kłopotów na przyszłoś - a co bedzie jeśli rozstaniesz sie z dziewczyną, a ona nie zechce się sama wymeldować? Będziesz z własnej kieszeni ponosił koszty procesu administracyjnego o wymeldowanie lokatora?

Ostatnio zmieniony: 2012-06-12 20:31:02

Arleta - zameldowanie nie daje nikomu prawa własności do zamieszkiwanego lokalu. Aby takie prawo nabyć, twoja siostra musi uczynić z siostrzeńca właściciela lub współwłaściciela domu. Dopóki jest tylko lokatorem nie ma nic do powiedzenia w sprawie domu. Musi być notarialnie sporządzony akt własności, a w księdze wieczystej twój siostrzeniec musi byc wpisany jako właściciel lub współwłaściciel.

Ostatnio zmieniony: 2012-06-12 20:35:28

witam. Mam pytanie a właściwie problem i stąd też moje pytanie. Mieszkam w domu prywatnym od urodzenia i od zawsze jestem tutaj zameldowany. Właścicielem polowy domu jest babcia a drugiej dziadek który nie żyje. Mam pytanie czy mogę tak po prostu bez pytania o zgodę babci ani o podpis zameldować u siebie swoją dziewczynę. Chcę to zrobić bez pytania babci gdyż z moja dziewczyna sie nie lubią a babcia itak mieszka pietro nizej a nie pokoj obok, Czy w razie takiego zameldowania babcia moze ją wymeldować, kiedy i czy musi miec powód. Proszę o odpowiedź gdyż już nie wiem co robić, gdyż nie chcę mieszkać bez dziewczyny ale wyprowadzać się gdzieś z nią także.

Ostatnio zmieniony: 2012-06-12 20:15:48

witaj Risika, czyli nie mam miec obaw co do zameldowania siostrzeńca w przyszłosci kiedy bedzie a bedzie na pewno sprawa w sadzie że to iż jest zameldowany i prawdopodobnie siostra przepisze swoje prawa własnosci co do domu na niego. wiesz póki moja mama żyje nie chce by cokolwiek się działo sadownie ta choroba co ją dopadła już daje jej wystarczający ból

Ostatnio zmieniony: 2012-06-12 12:33:45

Meldunek nie daje prawa do własności do domu.

Ostatnio zmieniony: 2012-06-11 22:00:57

witam ...moje pytanie brzmi ... przedstawie w streszczeniu sprawę .. moja mama i dwie siostry jestesmy współwłaścicielami domu, w 2009 roku moja siostra podjęła się opieki nad chorą mamą , w międzyczasie ubezwłasnowolniła mamę, ja wynajmuję mieszkanie 70 km od miejsca gdzie mieszka moja mama ... moja siostra zamieszkała z rodziną w domu mamy aczkolwiek mają swój własny i dali w wynajem .. dzis w urzedzie dowiedziałam sie , ze zameldowany jest tam równiez siostrzeniec w 2010 .. kiedy moja mama była już ubezwłasnowolniona .. czy to wszystko jest zgodne ? ,że mieszka tam to może być zameldowany ?

Ostatnio zmieniony: 2012-06-11 21:57:06

Ciekawa porada. Pojawia sie jedne problem - do meldunku jest potrzebny dokument potwierdzający proawo do lokalu. Zamieszkiwanie takiego prawa nikomu nie daje. Prawo do lokalu i rozporzadzania nim ma tylko właściciel. Żaden urzenik nie może kogoś zameldować bez zgody właściciela, gdyz narusza prawo własności prywatnej! Nie bedąc właścicielem, nie mając żadnych dokumentów potwierdzajacych prawo do danego lokalu, nawet mieszkając jakiś czas w danym lokalu nie mamy żadnego prawa do zarzadzania danyą nieruchomością, gdyż nie jesteśmy jej właścicielem! Nigdy bym się nie zgodziła, aby ktoś zameldował się w moim domu bez mojej zgody - sprawa trafiłaby do porkurary i sądu.

Ostatnio zmieniony: 2012-04-14 17:22:00

Ciekawa porada ...warto zdawać sobie z niej sprawę ,bo później ktoś chce nam wysłać np. paczkę na adres pod którym PRZEBYWAMY a nie jesteśmy zameldowani i później zaczynają się schody z odebraniem przesyłki.Cenna porada :)

Ostatnio zmieniony: 2011-02-21 15:15:27

Za poradę daje 5. Przerobiłem to na własnych doświadczeniach. Dodam tylko, że taka procedura najlepiej sprawdza się przy pierwszym zameldowaniu pod jakimś adresem. Przy przedłużaniu zameldowania czasowego wystarczy powiedzieć urzędnikowi, który nie chce zameldowania przedłużyć (oczekuje podpisów, zgód, potwierdzeń itp.), że ma odmówić na piśmie. Żaden nie odważy się na taki krok wiedząc, że osoba ubiegająca się o zameldowanie czasowe przebywa pod danym adresem.

Ostatnio zmieniony: 2010-12-31 14:08:39

http://www.readbud.com/?ref=4891768 na tej stronie można zarobić w 2 misiące ok 50 $ na czytaniu artykułów

Ostatnio zmieniony: 2010-09-28 23:26:29