Jak wziąć udział w licytacji komorniczej - nieruchomości?
Jeżeli chcemy kupić dom lub mieszkanie i szukamy atrakcyjnej oferty cenowej, warto przyjrzeć się aktualnym licytacjom komorniczym. Jest to szansa, by zakupić nieruchomość poniżej ceny rynkowej. Aby wziąć udział w takiej licytacji, należy spełnić kilka warunków.
- • Dowód osobisty.
- • Środki finansowe w wysokości 10% sumy oszacowania.
Licytacje odbywają się zazwyczaj w budynku właściwego sądu. Informacje o dacie i godzinie licytacji, komornik podaje na swojej stronie internetowej i wywiesza w budynku sądu w odpowiedniej gablocie.
Komornik często podaje dni, w jakich można zobaczyć nieruchomość. Jeżeli tego nie zrobił, możemy zadzwonić do niego i umówić się na dogodny termin.
By wziąć udział w licytacji, potrzebujemy środków finansowych w wysokości 10% sumy oszacowania. Kwotę tą, należy wpłacić w odpowiednim terminie i odpowiedniej formie w miejsce wskazane przez komornika.
Na licytacji musimy zgłosić się osobiście, posiadając dowód tożsamości, lub z notarialnie ustanowionym pełnomocnikiem.
Cena oszacowania, to cena wyznaczona przez rzeczoznawcę, która powinna odpowiadać cenie rynkowej.
Cena wywoławcza w pierwszej licytacji wynosi ¾ ceny oszacowania. Jeżeli nie dojdzie do sprzedaży zarządza się drugą licytację, w której cena wywoławcza stanowi 2/3 sumy oszacowania. Komornik nie może sprzedać nieruchomości poniżej tej ceny.
Wiele osób ma wątpliwości moralne dotyczące kupna nieruchomości, z licytacji komorniczej. Dzieje się tak ponieważ sprzedawane są zazwyczaj mieszkania, których właściciele nie byli w stanie ich utrzymać. W rzeczywistości kupując takie mieszkanie, lub chociaż podbijając cenę na licytacji, pomagamy takim osobą. Po odjęciu długu, dostają oni wszystkie pieniądze za zlicytowaną nieruchomość. Czym więcej licytujących tym większa szansa na to, że otrzymają oni godziwe pieniądze ze sprzedaży.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Zgodnie z przepisem art. 976 §1 kpc w przetargu nie mogą uczestniczyć osoby, które mogą nabyć nieruchomość tylko za zezwoleniem organu państwowego, a zezwolenia tego nie przedstawiły oraz inne osoby wymienione w tym artykule.
- •Jeżeli po wygranej licytacji nie wpłacimy reszty pieniędzy w ustalonym terminie, tracimy wpłacone wadium.
- •Zakup nieruchomości wiąże się z ryzykiem w postaci niechcianego lokatora, być może trzeba będzie go eksmitować co może zająć kilka miesięcy. Więcej o pozbyciu się niechcianego lokatora w osobnych poradach.
• Przeczytaj teraz:
Galeria
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-09 22:10:43
Ostatnio zmieniony: 2013-01-28 09:35:04
Ostatnio zmieniony: 2011-10-04 19:32:17
Dodaj komentarz