Jak wyrobić prawo jazdy? Jak odebrać dokument prawa jazdy?

Po egzaminie na prawo jazdy, oczywiście zdanym pozytywnie, czeka nas już tylko odbiór upragnionego dokumentu. Brzmi prosto ale dla osoby, która nigdy tego nie robiła, może to stanowić pewną trudność. Ile kosztuje wyrobienie prawa jazdy od stycznia 2013 roku?

  • Dowód osobisty.
  • Gotówkę w kwocie ~ 110 zł.
1

Po zakończonym egzaminie dostaniemy "Arkusz przebiegu egzaminu praktycznego". Nie jest to dokument, który będzie nam do czegoś potrzebny, ale warto zachować go na wypadek gdyby np. nasze papiery zaginęły między urzędami.


2

WORD, w którym zdaliśmy egzamin, automatycznie przesyła nasz wniosek do Urzędu Miejskiego, a ten do PWPW (polskiej wytwórni papierów wartościowych), nie musimy nic robić w tym zakresie.
Uwaga. Jeżeli zdajemy na dwie kategorie, w krótkim odstępie czasu, możemy złożyć w WORD wniosek o niewydawanie dokumentu prawa jazdy. Zaoszczędzimy na ponownym wydaniu dokumentu.


3

Płatność. Od stycznia 2013 roku opłata za sam blankiet prawa jazdy kosztuje 100 zł. Do tego trzeba doliczyć różne opłaty wymyślone przez Urzędy Miejskie. Mogą się one wahać od 0,5 zł do 10 zł - stawki są zróżnicowane, można je sprawdzić na stronie danego UM.
Niektóre UM wymagają, by za dokument zapłacić przed jego wyrobieniem. W większości jednak, opłatę wnosimy bezpośrednio przed odbiorem.


4

Status sprawy, możemy sprawdzić na stronie https://www.kierowca.pwpw.pl/ wystarczy podać swoje imię, nazwisko i pesel. Na wydanie dokumentu czeka się od około tygodnia, do miesiąca czasu.


5

Gdy status zmieni się na "gotowe do odbioru", bierzemy pieniądze, dowód osobisty i idziemy do Urzędu Miejskiego. Jeżeli jeszcze nie wnieśliśmy opłat za dokument, idziemy do kas i płacimy ustaloną daninę. Zabieramy zaświadczenie o opłacie. Robimy to, przed zgłoszeniem się do okienka po odbiór.


6

Gdy mamy już zaświadczenie o płatności i dowód osobisty, pobieramy numerek z maszyny i czekamy na swoją kolej. Przy okienku należy się wylegitymować dowodem i potwierdzić płatność. Gdy dostaniesz prawo jazdy, sprawdź dokładnie czy dane się zgadzają.


7

Szerokiej drogi.


8

Uwagi i spostrzeżenia

  • Kwota do zapłaty i sposób wydawania mogą się nieznacznie różnić, w zależności od UM.

  • Niektóre urzędy informują o gotowym dokumencie wysyłając sms.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 30.01.2013

Komentarze

hej a co zrobic jeżeli kobieta z urzedu wziela mi potwierdzenie zapłaty za prawo jazdy (które musiałam zapłacić przed odebraniem dokumentu)???
ja juz dawno mam to za soba

Ostatnio zmieniony: 2013-04-19 20:51:20

jeżeli jeszcze nie zdaliśmy egzaminu: http://www.zaradni.pl/porada/10770,jak_zapisac_sie_na_egzamin_na_prawo_jazdy

Ostatnio zmieniony: 2013-03-01 15:17:25

Dobra porada:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-18 23:25:35

Super !

Ostatnio zmieniony: 2013-02-16 18:42:41

przydatne

Ostatnio zmieniony: 2013-02-02 17:06:02