Jak sprawdzić dewelopera przed zakupem mieszkania lub domu?
Każdy kto zamierza kupić mieszkanie od dewelopera powinien swój wybór dokładnie przeanalizować. Zakup mieszkania lub domu to przecież bardzo duża inwestycja, która powinna dać 100% zadowolenie, a wybór solidnego i rzetelnego sprzedawcy może mieć przy tym kluczowe znaczenie.
- • Czym się zatem kierować przy wyborze dewelopera i przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego?
- • Jak unikać nieuczciwych sprzedawców nieruchomości i nie stracić dużych pieniędzy?
Sprawdź opinie o deweloperze
Po pierwsze warto posłuchać opinii innych ludzi. W tym celu warto poszukać osób, które miały już kiedyś okazję nabyć nieruchomość od wybranego dewelopera. Takich osób można szukać zarówno osobiście, jak również za pośrednictwem Internetu. Korzystając z sieci można również sprawdzić opinię o deweloperze w szerszym zakresie np. korzystając z informacji na forach, lub też czytając opinie na stronie samego inwestora. Trzeba również pamiętać, że zła opina bardzo szybko się roznosi w sieci, a zatem jeśli deweloper należy do nieuczciwych to istnieje duże prawdopodobieństwo usłyszenia o jego postępkach.
Sprawdź dewelopera w Krajowym Rejestrze Sądowym
Należy sprawdzić czy deweloper jest wypłacalny, albowiem w dzisiejszych czasach nie każda firma posiada płynność finansową. Kiedy deweloper jest niewypłacalny stwarza duże ryzyko, ponieważ nie posiada finansowego zabezpieczenia inwestycji, a zatem może okazać się, że w pewnym momencie zabraknie pieniędzy na jej realizację.
Wypłacalność dewelopera można sprawdzić w Krajowym Rejestrze Sądowym, który znajdziemy w każdym Sądzie Rejonowym. Oczywiście danego dewelopera szukamy w tym sądzie, w którym spółka została zarejestrowana. Aby odszukać spółkę wystarczy znać jej numer KRS, który powinien być przez dewelopera udostępniony do ogólnej wiadomości.
W krajowym Rejestrze Sądowym można sprawdzić sprawozdania finansowe dewelopera wraz z wszelkimi adnotacjami np. odnośnie postępowania komorniczego lub postępowania upadłościowego.
Obciążenie hipoteką nieruchomości
Każdy deweloper musi mieć prawo do nieruchomości, a zatem musi być właścicielem ziemi, na której buduje, aby móc ją później sprzedać wraz z gotową inwestycją.
Prawo do własności można ustalić w księgach wieczystych, które znajdziemy w wydziale wieczysto-księgowym Sądu Rejonowego. Dokumenty te zawierają informacje o właścicielach nieruchomości, o prawie użytkowania wieczystego, o ewentualnych zastrzeżeniach na rzecz wybranych osób, o obciążeniu hipoteką, a także o ewentualnych podziałach ziemi na mniejsze parcele.
Warto tutaj zauważyć, że nieruchomość może być obciążona hipoteką zaciągnięta pod budowę całej inwestycji, ale w tym przypadku w umowie podpisywanej z deweloperem na zakup mieszkania, powinien widnieć odpowiedni zapis, w którym deweloper będzie deklarował spłatę całego zobowiązania przed przekazaniem lokalu.
Aby zapoznać się z zapisami w księgach wieczystych należy znać numer księgi wieczystej, a ten powinien bezproblemowo udostępnić deweloper.
Przeczytaj dokładnie umowę
Zanim podpiszemy umowę, dokładnie przeczytajmy co w niej zapisano. Naszą uwagę powinny przede wszystkim skupić punkty dotyczące odpowiedzialności nabywcy i dewelopera, kar umownych i odpowiedzialności dewelopera za niewywiązanie się z umowy. Ponadto ważne są również uprawnienia dewelopera do jednostronnych zmian warunków umowy, albowiem chodzi o to, żeby po podpisaniu umowy deweloper nie wprowadził w niej niekorzystnych dla nabywcy zmian.
Umowę przed podpisaniem można skonsultować z prawnikiem, dzięki czemu można mocniej zadbać o swoje interesy i zawczasu wykryć wszelkie nieprawidłowości.
Dodaj komentarz