Jak rozróżnić zabójstwo od morderstwa?

Ludzie często używają terminologii morderstwa, zabójstwa, seryjnego morderstwa itd. Często jednak nie zdają sobie sprawy z różnic między tymi konkretnymi czynami i nieraz dochodzi przez to do nieporozumień.

1

Po pierwsze ZABÓJSTWO - jest celowym, świadomym pozbawieniem kogoś życia. W prawie polskim podlega on karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż 8 lat, 25 lat lub dożywocia. Jest to czyn popełniony raz lub dwukrotnie.


2

Samo zabójstwo ma swoje trzy uprzywilejowane typy:

Pierwszym jest DZIECIOBÓJSTWO - jest to zabójstwo własnego dziecka przez rodzica. Co ciekawe (i bulwersujące!) wedle polskiego prawa ponoć dzieciobójstwa może dokonać tylko matka podczas porodu pod wpływem różnych czynników. Gdyby dokonał tego ojciec, jest to uważane za zwykłe zabójstwo. Wyróżnia się dzieciobójstwo czynne - czyli pozbawienie życia poprzez zadanie śmiertelnych ran, oraz dzieciobójstwo bierne - poprzez porzucenie. Zatrważający jest fakt, że za dokonanie takiego aktu karą jest jedynie pozbawienie wolności od 3 miesięcy do maksimum 5 lat. Od aborcji różni się to jedynie czasem dokonania czynu - przed czy po odłączeniu organizmu dziecka od ciała matki.

Drugi typ to ZABÓJSTWO W AFEKCIE - jest pozbawieniem kogoś życia pod wpływem silnych emocji, wzburzenia. Taki zabójca jest usprawiedliwiony okolicznościami, a karą jest pozbawienie wolności od jednego roku do 10 lat.

Trzeci to ZABÓJSTWO NA ŻĄDANIE I POD WPŁYWEM WSPÓŁCZUCIA. Tego chyba nie trzeba tłumaczyć. Kara jest taka sama jak w podpunkcie dzieciobójstwa. Ten sposób zabójstwa powszechnie nazywany jest często eutanazją. Czasami sąd może nawet odstąpić od wymierzenia kary.


3

NIEUMYŚLNE SPOWODOWANIE ŚMIERCI - czyn jest ten sam, jednak rozróżniają je jedynie okoliczności, bowiem w przeciwieństwie do zwykłego zabójstwa jest to czyn niecelowy, powodujący śmierci drugiej osoby.


4

Kwalifikowanym typem zabójstwa jest MORDERSTWO. Kwalifikuje się je ze względu na motyw popełnionej zbrodni lub sposób działania sprawcy. Przeważnie chodzi o stopień brutalności danego czynu lub połączenie ich z innymi przestępstwami, np. z gwałtem. Winny może otrzymać karę pozbawienie wolności od 25 lat do dożywocia.


5

Jeśli zabójstwo ma charakter polityczny lub ideologiczny i jest wymierzone przeciwko dobru państwowemu, wtedy taki czyn nazywamy ZAMACHEM lub ATAKIEM TERRORYSTYCZNYM.


6

Na koniec pozostało nam najgorsze, czyli SERYJNE MORDERSTWO. Jest to pozbawienie życia minimum trzech osób. Między popełnionymi zbrodniami musi być pewien dystans czasowy, w którym zbrodniarze nie przejawiają szczególnych zachowań patologicznych i pozostają nierozpoznani (np. Ted Bundy).

Poza ową podstawową kategorią seryjnych zabójców istnieją jeszcze dwie: MORDERSTWO MASOWE - to zabicie co najmniej trzech osób w tym samym miejscu i czasie. Przykładem może być sprawa Andersa Behringa Breivika, który niedawno w Norwegii zabił ponad 70 osób.

Ostatnim jest tzw. SZALONE MORDERSTWO, który zabija minimum trzy osoby na krótkiej przestrzeni czasowej, tj. kilku godzin lub dni, w różnych miejscach.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie
zdjęcie
zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 01.07.2012

Komentarze

ciekawe

Ostatnio zmieniony: 2013-02-03 12:52:23

Ciekawa porada. Warto wiedzieć o czym się mówi zwłaszcza, iż ten temat bywa poruszany często ;-) Pozdrawiam :-)

Ostatnio zmieniony: 2012-09-07 12:51:27

Ciekawie opisane przypadki i duża wiedza w tym temacie. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2012-07-02 20:34:37