Jak postępować w przypadku zgubienia dokumentów?

Jak postępować, gdy zgubimy dowód osobisty, kartę płatniczą lub prawo jazdy? Wystarczy chwila nieuwagi, by zgubić dokumenty lub by dokumenty zmieniły właściciela, co wtedy robić? Oto kilka potrzebnych rad w razie nieprzyjemnych sytuacji:

1

Dowód osobisty.
Gdy zgubisz dowód osobisty zgłoś to do urzędu gminy, urząd wystawia odpowiednie zaświadczenia o zagubieniu dokumentu, jest ono ważne do czasu wydania nowego dowodu. Jeśli twój dowód padł łupem złodzieja, może posłużyć się twoim dokumentem i wziąć pożyczkę na twoje nazwisko. Zgłoś sprawę na policji, policja wydaje specjalne zaświadczenie o zgłoszeniu kradzieży, twój dokument zostanie zastrzeżony. Jeśli funkcjonariusz będzie przekonywał cię , że nie masz obowiązku tego robić, bądź nie ustępliwa i poproś o przyjęcie formalnego zgłoszenia kradzieży. Policja nie przyjmuje zgłoszeń o zagubieniu dokumentów, tylko o kradzieży.
O tym, że skradziono ci dowód tożsamości poinformuj również swój bank.


2

Karta płatnicza.
W przypadku zagubienia karty płatniczej jak najszybciej poinformuj swój bank, ponieważ nowy właściciel karty może wypłacić pieniądze z bankomatu lub zrobić zakupy a przy okazji opróżnić twoje konto. Kradzież można zgłosić do banku telefonicznie lub pisemnie do 7 dni. Bank zastrzeże twoją kartę, wtedy złodziej już nic nie zrobi. Pracowałam w banku 3 lata i jeśli chodzi o zaginięcia kart zdarzają się przeróżne sytuacje :). Numer infolinii bankowej, na który najszybciej jest zgłosić kradzież noś zawsze przy sobie, w notesie lub portfelu. Numer ten podaje bank przy wyrabianiu karty. Zastrzec kartę można też w najbliższym oddziale banku. Zastrzeżenie jest bezpłatne, potrzebny jest tylko dowód osobisty. Brak karty należy zgłosić jak najszybciej, ponieważ bank odpowiada za transakcje dokonane przez złodzieja, jeśli straty na koncie przekraczają równowartość 150 euro ok. 580 zł). Takie dane były w roku 2010, jak pracowałam być może teraz się to zmieniło. Zwrot wszystkich pieniędzy, które zniknęły z twojego rachunku, otrzymasz tylko wtedy, gdy miałeś dodatkowo ubezpieczoną kartę. Za transakcje, które dokonał złodziej, a które były potwierdzone pinem, bank nie zwróci w pieniędzy, ponieważ w umowa mówi, żeby nie przetrzymywać pinu razem z karta płatniczą.


3

Prawo jazdy
Gdy skradziono ci prawo jazdy zgłoś ten fakt na policji. Policja wydaje odpowiednie zaświadczenie, potrzebne do wyrobienia nowego (duplikatu prawa jazdy). Takie zaświadczenie nie upoważnia do prowadzenia samochodu, nie uchroni cię przed mandatem. Sprawę należy również zgłosić do wydziału komunikacji w urzędzie miasta.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 27.11.2012

Komentarze

cenne

Ostatnio zmieniony: 2013-02-26 16:34:59

Dobra porada, ale temat nie wyczerpany. Co np. z paszportem, książeczką wojskową...?

Ostatnio zmieniony: 2013-01-26 17:56:25