Jak napisać pozew o eksmisję?
Poniższy opis przedstawia, co powinien zawierać pozew o eksmisję.
Najpierw wpisujemy nazwę miejscowości (w której piszemy nasz pozew) wraz z datą i nieco poniżej adres sądu właściwego dla wniesienia pozwu. Będzie to sąd rejonowy, właściwy dla miejsca przebywania pozwanego (najczęściej będzie to lokal z którego ma on być eksmitowany).
Nieco niżej wpisujemy dane obu stron, to jest powoda (czyli Twoje) a bezpośrednio pod nimi dane pozwanego (osoby, która ma być wyeksmitowana). Dane dotyczą imienia i nazwiska oraz dokładnego adresu. Jeżeli któraś ze stron nie ma adresu zameldowania (a pozwany miejsca przebywania z zamiarem stałego pobytu), wpisuje się adres do korespondencji.
Poniżej, pośrodku kartki umieszczamy tytuł pisma - POZEW O EKSMISJĘ.
Podajemy wartość przedmiotu sporu. Powinna ona wynosić równowartość 3-miesięcznego czynszu najmu.
Pod tytułem piszemy nasze żądania, które mogą zaczynać się od wyrażenia „Wnoszę o ...”. Wśród wymienionych w punktach żądań powinny znaleźć się między innymi:
- nakaz opuszczenia lokalu przez pozwanego
- zasądzenie od pozwanego na rzecz powoda kosztów procesu według norm przepisanych
- wydanie wyroku zaocznego w przypadku nieusprawiedliwionego niestawiennictwa pozwanego
- przeprowadzenie dowodów wskazanych w uzasadnieniu.
Następnie piszemy uzasadnienie, które powinno zaczynać się od umieszczonego pośrodku nagłówka „Uzasadnienie”. Powinno ono wskazywać fakty:
- bycia właścicielem nieruchomości (w której znajduje się dany lokal) bądź lokalu
- zawarcia umowy najmu z lokatorem oraz wysokość czynszu i opłat
- zalegania przez najemcę z zapłatą czynszu i opłat za co najmniej 3 okresy płatności (w tym celu warto przedstawić rozliczenie tych opłat wraz z wykazem zaległości)
- wcześniejszego wezwania najemcy do zapłaty zaległości, wyznaczenia mu dodatkowego miesięcznego terminu do uregulowania ich wraz z oświadczeniem o zamiarze wypowiedzenia
- wypowiedzenie umowy najmu. Powinno się dokonać go w formie pisemnej oraz musi przedstawiać przyczynę wypowiedzenia, czyli właśnie zalegania z płaceniem czynszu.
Pod wszystkim umieszczamy własnoręczny podpis.
Do pozwu należy dołączyć załączniki. Mogą być nimi odpisy pozwów i załączników, dowód zawarcia umowy, wezwanie do zapłaty czynszu, pismo wypowiadające umowę najmu, dowody nadania pism, odpis z księgi wieczystej czy dowód uiszczenia opłaty sądowej.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Należy pamiętać o wniesienie opłaty sądowej od pozwu o eksmisję w wysokości 200 złotych.
- •Pozew oraz wszystkie załączniki powinny być składane lub wysłane w dwóch egzemplarzach. Jeden dla sądu a drugi dla pozwanego.
• Przeczytaj teraz:
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-02-26 16:37:56
Dodaj komentarz