Jak legalnie ilustrować swoje porady?
Ciekawe zdjęcia w poradzie przyciągną więcej czytelników. Jeśli nie jesteśmy w stanie zrobić ich samemu, pojawia się niebezpieczeństwo "pójścia na łatwiznę" - wpisania danego hasła w wyszukiwarce obrazków (np. Google). Jest to niestety nielegalne i grozi nam nieprzyjemnościami ze strony właściciela praw autorskich lub usunięcia naszych porad. Aby zilustrować nasze porady legalnie, niestety, potrzeba o wiele więcej zachodu.
- • cierpliwość
- • uważne czytanie licencji
- • poszanowanie praw autorskich
Pierwszym sposobem jest uzyskanie zgody autora zdjęcia na publikację go w internecie. Jest to dosyć kłopotliwe, jeśli mamy zamiar pisać mejla do obcej osoby. Pamiętaj, żeby dokładnie opisać, do czego chcesz użyć zdjęcie i ustalić ewentualną formę zaznaczenia autorstwa. Nie polecam tej metody, chyba, że bardzo nam zależy, albo autorem zdjęcia jest ktoś z naszych bliskich i wystarczy do niego zadzwonić, albo zapytać w cztery oczy.
Drugim, nieco szybszym, ale nie zawsze opłacalnym sposobem są tzw. microstocki. Są to strony internetowe, na których za bardzo niską opłatą (często nawet 1$) otrzymujemy dostęp do zdjęcia na licencji Royality Free. Oznacza to (w większości przypadków), że możemy używać zdjęcia tak długo i do takich celów jak chcemy. Nie mamy jednak prawa do odsprzedawania jakichkolwiek praw do zdjęcia, a autorowi przysługuje prawo do dalszej sprzedaży praw do zdjęcia na takich samych zasadach (stąd niska cena).

Trzecim, szybkim i tanim sposobem są zdjęcia na licencji Creative Commons. Możemy je znaleźć m. in. na Wikimedia Commons lub na stronie Flickr.com. Bardzo ważne jest, aby dokładnie czytać licencje, ponieważ poszczególne wersje Creative Commons się od siebie różnią. Czytając opis licencji należy pamiętać o tym, że chcemy użyć zdjęcia w celach komercyjnych oraz raczej wybierać te, które zezwalają na tworzenie dzieł pochodnych. Unikniemy w ten sposób nieprzyjemności, gdyż niektóre źródła traktują artykuł ze zdjęciem jako oddzielne dzieło. Czytajmy też dokładnie wymagania dotyczące zaznaczenia autorstwa zdjęcia.

"Najbezpieczniejszym" sposobem są zdjęcia należące do domeny publicznej. Oznacza to, że niczyje prawo autorskie ich nie chroni i możemy używać do woli. Nie piszmy jedynie, że są one naszego autorstwa (kłamstwo ma krótkie nogi). Lepiej zaznaczyć, że należą do domeny publicznej. Możemy je znaleźć m. in. na Wikimedia Commons (są opisane tam, gdzie normalnie jest licencja), lub stronie Public-domain-photos.com.
Uwagi i spostrzeżenia
- •Jeśli nie możesz znaleźć odpowiedniego zdjęcia na żadnej z podanych przeze mnie stron, możesz zawsze wpisać w Google frazę zdjęcia w domenie publicznej lub public domain photos i poszukać innych stron - jest ich sporo, więc nie pisałam o wszystkich.
Komentarze
Ostatnio zmieniony: 2013-04-17 02:37:00
Ostatnio zmieniony: 2013-02-26 16:31:51
Dodaj komentarz