Oferty pracy w Niemczech - najbardziej poszukiwane zawody

Za zachodnią granicą pracują tysiące naszych rodaków. Najbardziej dochodowa praca w Niemczech czeka przede wszystkim na wykwalifikowanych fachowców z dużym doświadczeniem, którzy sprawnie posługują się językiem niemieckim. Szansę na zatrudnienie mają też jednak osoby bez jakichkolwiek kwalifikacji i znajomości niemieckiego. W których branżach najłatwiej jest zdobyć zatrudnienie? Przedstawiciele jakich profesji są najbardziej poszukiwani przez naszych niemieckich sąsiadów? Odpowiedź znajdziesz w poniższym wpisie.

1

Dlaczego warto pracować w Niemczech?

Dlaczego warto pracować w Niemczech?

Niemcy to jedna z najbardziej rozwiniętych i stabilnych gospodarek na świecie. Ogromny rynek pracy, dobre zarobki, wysoki standard życia oraz wiele przywilejów i świadczeń socjalnych sprawiają, że w tym kraju szuka zatrudnienia wielu Polaków. Dodatkowym atutem jest niewielka odległość od Polski – Niemcy to przecież nasz sąsiad. Nic dziwnego, że na niemieckim rynku pracy obecne są setki tysięcy naszych rodaków. Niemieccy pracodawcy cenią Polaków za obowiązkowość, fachowość oraz wysoką jakość wykonywanej pracy. Ta opinia dotyczy w zasadzie każdej branży, w której są zatrudnieni nasi rodacy. A zawodów, które wykonują w Niemczech, jest całe mnóstwo.


2

Jak znaleźć pracę u zachodnich sąsiadów?

Niemieccy pracodawcy poszukują polskich pracowników, a Polacy chętnie podejmują się pracy w Niemczech. Naprzeciw temu zapotrzebowaniu wychodzą profesjonalne agencje pośrednictwa pracy gdzie dostępne są oferty pracy w Niemczech, które w sposób fachowy i bezpieczny pomagają kandydatom do pracy nawiązać kontakt z pracodawcą. Pośredniczą w procesie rekrutacji, pomagają w przygotowaniu dokumentacji i przejściu formalnych procedur, a także załatwiają sprawy organizacyjne i socjalne (między innymi mieszkania). Będą też pilnować, by pracodawca respektował wszelkie prawa zastrzeżone dla pracowników przez niemiecki kodeks pracy.


3

Poszukiwania na własną rękę

Poszukiwania na własną rękę Poszukiwanie pracy

Pracę w Niemczech można też próbować znaleźć samodzielnie lub za pomocą znajomych. Z takiego rozwiązania korzysta wiele osób, zwłaszcza tych, którzy mają w Niemczech znajomych lub rodzinę. Warto jednak pamiętać, że w takim wypadku jesteśmy najczęściej pozbawieni fachowego wsparcia organizacyjnego, które przyda się zwłaszcza, gdy nasza znajomość języka niemieckiego jest bardzo słaba.


4

Kto ma szansę na pracę w Niemczech?

Na niemieckim rynku pracy wciąż brakuje pracowników. Nie oznacza to jednak, że pracę może tam znaleźć każdy. Praca w Niemczech czeka przede wszystkim na wykształconych i doświadczonych fachowców, którzy znają język niemiecki przynajmniej w stopniu komunikatywnym. To cechy, które mają znaczący w pływ na wysokość wynagrodzenia. Poszukując pracy w Niemczech, należy zwrócić uwagę na wymagania zawarte w ogłoszeniu. Nie ma sensu sztucznie zawyżać swoich kwalifikacji w podaniu o pracę – prawda szybko wyjdzie bowiem na jaw.


5

Prace sezonowe

Najniższe wymagania niemieckich pracodawców odnośnie kwalifikacji pracowników dotyczą prac sezonowych – zbiorów szparagów, truskawek, borówek, ogórków oraz innych płodów rolnych. Na takie zatrudnienie co roku decydują się dziesiątki tysięcy Polaków, którzy chcą zwiększyć dochody w domowym budżecie. W tym sektorze bez trudu znajdą zatrudnienie osoby bez kwalifikacji oraz bez znajomości języka. Warto jednak pamiętać, że jest to trudna i wyczerpująca praca, która wymaga sprawności fizycznej i dużej wytrzymałości. Nie nadaje się też raczej dla osób starszych. To okazja na niezły zarobek, który nie jest jednak imponujący w porównaniu z pensją, jaką otrzymują polscy pracownicy zatrudnieni w innych branżach.


6

Na produkcji

Wysokich kwalifikacji nie wymaga się też od pracowników zatrudnionych w różnego rodzaju fabrykach i zakładach produkcyjnych np. w roli montera czy pakowacza. To dobry sposób na stałą pracę, która wiąże się z niezłym pakietem socjalnym. Zarobki w tym sektorze nie są wysokie, a samo wykonywanie obowiązków wiąże się często z dużym wysiłkiem fizycznym. Praca na produkcji nie wymaga jednak najczęściej znajomości języka niemieckiego.


7

Opieka nad seniorami

Niemcy to społeczeństwo, w którym jest bardzo dużo osób starszych. Sporo z nich wymaga stałej opieki. Na niemieckim rynku pracy nie brakuje więc ofert skierowanych do opiekunów seniorów. Taka forma zatrudnienia ma wiele zalet. Jest mniej wymagająca fizycznie niż zatrudnienie w rolnictwie, czy na produkcji a wśród tego rodzaju ofert pracy nie brakuje tych, w których zagwarantowane jest zakwaterowanie. W przypadku tej branży konieczna jest jednak przynajmniej podstawowa umiejętność komunikowania się w języku niemieckim. Praca jako opiekun osób starszych wiąże się z niezłym zarobkiem. Największą pensję otrzymają jednak dyplomowani opiekunowie z doskonałą znajomością języka niemieckiego.


8

W gastronomii i hotelarstwie

Turystyka, hotelarstwo i gastronomia to branże bardzo w Niemczech rozwinięte. Obecnie pracują w nich tysiące Polaków. Oferty pracy skierowane są m.in. do sprzątaczek, recepcjonistów, kelnerów oraz kucharzy. Różnorodność stanowisk i różny poziom kwalifikacji (także językowych) niezbędnych do ich wykonywania powodują, że wysokość zarobków w tej gałęzi gospodarki jest bardzo zróżnicowana. Najwięcej zarobią oczywiście doświadczeni kucharze i managerowie. Warto dodać, że praca w hotelarstwie i gastronomii wiąże się z dużymi perspektywami awansu zawodowego.


9

W transporcie

Na zatrudnienie w Niemczech mogą też liczyć pracownicy sektora logistycznego. W tym przypadku praca w Niemczech czeka przede wszystkim na kierowców autobusów, ciężarówek oraz pojazdów dostawczych. Oferty pracy dotyczą też często kurierów rozwożących paczki. Do znalezienia zatrudnienia przydadzą się odpowiednie kwalifikacje, ale wielu pracodawców oferuje bezpłatne kursy przygotowujące do zawodu. Warunkiem jest jednak najczęściej dobra znajomość języka niemieckiego. Warto dodać, że oferty pracy w Niemczech dotyczą też np. pilotów samolotów.


10

Na budowie

Praca w Niemczech czeka też na przedstawicieli branży budowlanej, w której nieustannie brakuje rąk do pracy. Zatrudnienie w tym sektorze znajdą murarze, tynkarze, płytkarze, hydraulicy, monterzy, spawacze i operatorzy maszyn. Warto pamiętać, że wiele z tych zawodów wymaga zdobycia odpowiednich kwalifikacji i sporego doświadczenia. Z drugiej strony pracownicy branży budowlanej w Niemczech nie muszą się wykazywać dobrą znajomością niemieckiego. W budowlance potrzebni są też fachowcy wyższego szczebla: projektanci, inżynierowie i kierownicy robót z doświadczeniem. Podobnie jak w służbie zdrowia, taki personel może liczyć na bardzo dobre zarobki, ale też powinien wykazywać się bardzo dobrą znajomością języka.


11

Fachowcy różnych branż

Rynek pracy w Niemczech jest bardzo chłonny. Zatrudnienie za zachodnią granicą czeka znajdą więc profesjonaliści z różnych dziedzin gospodarki, którzy posiadają wysokie kwalifikacje oraz duże doświadczenie. Ślusarze i nauczyciele, operatorzy dźwigów i barmani, elektrycy i pracownicy socjalni, mechanicy samochodowi i pracownicy branży IT –katalog zawodów, w których można znaleźć pracę, jest niemal nieograniczony.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 01.04.2020

Komentarze