Jak zostać zawodowym pisarzem?

Jest wiele osób, którym marzy się kariera zawodowego pisarza. Pomijając już trudności z opanowaniem sztuki pisania wszystko co się da, a do tego znalezienia sposobu na zarobienie na swoich tekstach pieniędzy, droga do zawodowego pisarstwa wymaga kilku kroków, które należy wykonać.

  • Notatnik + coś do pisania
  • Komputer (laptop)
1

Ustal sobie dzienną rutynę - skoro już postanowiłeś zostać zawodowym pisarzem, zacznij pisać. Ustal sobie rutynę, określ ilośc stron, słów lub znaków, które musisz każdego dnia napisać. Nie idź spać, póki nie wyrobisz dziennej normy - pisanie to przecież podstawa zawodowego pisarstwa.


2

Kup sobie notatnik - pisarz bez notatnika to jak ryba bez wody. Zapisuj w nim wszystkie swoje pomysły na teksty. Wymyślaj szalone rzeczy, nie musisz ich przecież realizować. Ważne, by Twój mózg cały czas pracował i skupiał się na pisaniu.


3

Pisz wszystko co się da - baw się w poetę, newsmana, pisz poradniki, zacznij pisać powieść, spisuj listy motywacyjne i biznesplany, a nawet prace magisterskie jeśli trzeba. Każdy pisarz powinien wiedzieć, że podstawą jego kariery jest umiejętność napisania wszystkiego.


4

Pracuj nad swoim warsztatem twórczym - kupuj książki o wszelakiej tematyce. Dużo czytaj, nie tylko z zakresu porad "jak zostać pisarzem", czytaj również efekty pracy innych pisarzy. Czytuj poradniki, gazety, powieści, blogi. Im więcej będziesz czytał, tym więcej będziesz umiał.


5

Publikuj - zacznij prowadzić bloga albo napisz własnego ebooka. Pisz na potrzeby stron internetowych. Możesz też napisać artykuł i spróbować opublikować go w gazecie lub magazynie - nic nie stoi na przeszkodzie, by go tam wysłać i zobaczyć co się stanie. Jeśli napisałeś szereg opowiadań, również spróbuj je opublikować. A może napisałeś już powieść? Dlaczego by nie rozesłać jej do wydawców?


6

Zarabiaj - jeśli pisanie nie ma przed Tobą tajemnic, zacznij na tym zarabiać. Spróbuj dołączyć do jakiejś redakcji. Oferuj pisanie biznesplanów, listów motywacyjnych, wypracowań szkolnych. Szukaj partnerów biznesowych, organizuj sobie umowy na napisanie określonych treści (ofert szukaj jak każdej innej oferty pracy).


7

A potem już tylko pisz, pracuj nad warsztatem twórczym i zarabiaj - bowiem ten proces nigdy się nie kończy.


8

Uwagi i spostrzeżenia

  • Nie poddawaj się - to może potrwać kilka tygodni, albo nawet kilka lat - dzięki uporowi możesz osiągnąć swój cel.

  • Nie myśl, że umiesz już wszystko - cały czas pracuj nad swoim warsztatem twórczym.

  • Nie zakładaj, że w redakcji lub wydawnictwie Cię wyśmieją - po prostu przesyłaj swoje artykuły, powieści i próbki, a może właśnie czegoś takiego szukają?


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 21.07.2010

Komentarze

to wcale nie jest takie łatwe, jak jest tu przedstawione, ale warto próbować, pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2013-02-17 11:51:11

Wyobraźni i fantazji mi nie brakuje, gorzej z przelaniem tego na papier. Od szkoły podstawowej zapisuję śmieszne powiedzonka, przejęzyczenia, humorystyczne sytuacje. Może kiedyś coś z tym zrobię...

Ostatnio zmieniony: 2012-09-28 11:33:03

Witam, pocieszające, szczególnie w sprawie przebicia się do wydawnictw. spróbuję.
Pozdrawiam

Ostatnio zmieniony: 2011-04-23 11:06:25

Brzmi, jakby to było bardzo łatwe...

Ostatnio zmieniony: 2011-03-03 12:58:20

To fajny pomysł na zebranie różnych pomysłów na napisanie, czegoś ciekawego. Pozdrawiam.

Ostatnio zmieniony: 2010-12-13 21:01:13

Bardzo motywująca porada :-) Można ją zastosować nie tylko do pisania, ale do każdej czynności, każdego celu, na którego osiągnięciu nam zależy.

Ostatnio zmieniony: 2010-11-10 22:41:25