Jak znaleźć dodatkowe źródło utrzymania?

Czasami ciężko jest tak zaplanować swój domowy budżet, aby poza wydatkami na codzienne potrzeby można było jeszcze trochę zaoszczędzić. Zawsze jednak możesz postarać się o dodatkowe zajęcie, które pozwoli ci dorobić do pensji.

  • umowa zlecenie lub umowa o dzieło
  • ogłoszeniowe serwisy internetowe
  • prasa z ogłoszeniami
  • poczta pantoflowa
1

Przed rozpoczęciem poszukiwań dodatkowego źródła dochodów warto przyjrzeć się aspektom prawnym. Według kodeksu pracy osoba zatrudniona na etat ma prawo podjąć dodatkowe zatrudnienie. Musi być ono uregulowane przez umowę. Zazwyczaj jest to umowa o dzieło lub umowa zlecenie. Takie umowy mają charakter cywilnoprawny, toteż nie podlegają pod prawo pracy. W takim przypadku i zleceniodawca, i zleceniobiorca mogą być osobami prywatnymi. Zleceniodawca odprowadza zaliczkę na podatek dochodowy i jest zobowiązany przygotować PIT, dzięki któremu rozliczysz się z urzędem skarbowym.


2

Nie ma żadnych ograniczeń dla wysokości kwoty uzyskanej z dodatkowego zatrudnienia. Trzeba jednak pamiętać, że obowiązuje zakaz konkurencji – nie można wykonywać zajęcia, które jest podobne do obowiązków na etacie, jeśli taki zapis znajduje się w umowie o pracę. Musisz wiedzieć, ze jeśli osoba bezrobotna podejmie dorywczą pracę, traci prawo do zasiłku. Aby nie stracić również statusu bezrobotnego, trzeba w ciągu siedmiu dni powiadomić urząd pracy o wysokości uzyskanych dochodów.


3

Dorywcze zajęcie musi być dostosowane do twoich możliwości czasowych oraz umiejętności i wiedzy. Zastanów się, co potrafisz robić, co lubisz i na czym się znasz. Jeśli twoją pasją są zwierzęta, możesz się nimi opiekować pod nieobecność właścicieli. Lubisz dzieci? Możesz odprowadzać je z przedszkola. Gdy pisanie nie sprawia ci trudności, zajmij się redagowaniem CV i listów motywacyjnych. Jeżeli kochasz jazdę samochodem, możesz wozić pasażerów. Istnieją też takie formy zarobkowania, które nie będą wymagały od ciebie zbyt wiele wysiłku – możesz udostępnić swoje ogrodzenie lub auto na reklamę.


4

Informacji i ofert pracy można szukać na wiele sposób. Przejrzyj internetowe fora, serwisy ogłoszeniowe i portale regionalne. Przejrzyj ogłoszenia umieszczane w prasie. Możesz też samodzielnie umieścić swoje ogłoszenie i zaznaczyć w nim, jaki charakter pracy najbardziej cię interesuje. W przypadku opieki nad zwierzętami zasięgnij języka w przychodni weterynaryjnej lub w sklepie zoologicznym. Jeśli chcesz udostępnić ogrodzenie pod reklamę skontaktuj się z agencjami reklamowymi. Warto również skorzystać z poczty pantoflowej i wypytać znajomych, czy nie potrzebują pomocy przy dziecku czy sprzątaniu.


5

Sposób rozliczenia jest uzależniony od charakteru wykonywanego zajęcia i powinien być zawarty w umowie. Możesz rozliczać się na podstawie stawki godzinowej lub za każdym razem, gdy wykonujesz jakąś czynność (np. po każdym spacerze z psem). Przed ustaleniem stawki rozeznaj się w sytuacji panującej na rynku. Zbyt wygórowana cena odstraszy zleceniodawców, a zbyt niska nie będzie warta twojego wysiłku.


Przeczytaj teraz:

Galeria

zdjęcie

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 18.09.2009

Komentarze

Trzeba raczej nie mieć dzieci albo mieć już odchowane, żeby mieć czas na dorabianie. To nie takie proste.

Ostatnio zmieniony: 2013-04-12 23:44:59

Ciekawy pomysły na pozyskanie dodatkowych pieniędzy. Wydaje mi się, że trzeba być niesamowicie zdeterminowanym i mieć dobrze poukładany dzień by znaleźć czas na dodatkowe zajęcia. Znam wiele osób, które w ten sposób dorabiają. nie jest łatwo ale są pieniądze :)

Ostatnio zmieniony: 2011-02-09 13:11:57