Jak zdobyć doświadczenie przed rozpoczęciem pierwszej pracy?

Lata studenckie kojarzą się młodzieży z bujnym życiem towarzyskim, godzinami spędzonymi w bibliotece i niekończącymi się egzaminami. Wiedza teoretyczna, która otrzymujemy podczas kilku lat spędzonych na uczelni, nie zawsze okazuje się wystarczająca.

1

Pracodawcy coraz częściej szukają w CV informacji, które potwierdzałyby takie umiejętności kandydata, jak: kreatywność, praca w grupie, zaangażowanie. Podejmowanie dodatkowych zajęć czy też tymczasowych form zarobkowania jest dla pracodawcy sygnałem świadczącym o przedsiębiorczości kandydata oraz jego chęci zdobywania nowych doświadczeń i ciągłego poszerzania wiedzy. Warto więc poświęcić część cennego studenckiego czasu na zdobycie praktycznego doświadczenia w branży, w której chcemy budować swoją ścieżkę kariery.


2

Życie na uczelni jest bogate w wiele wydarzeń kulturalnych i aktywizujących. Warto rozejrzeć się w ofercie kół zainteresowań, kół naukowych czy też organizacji studenckich. Aktywny udział w życiu takich kół wiąże się z możliwością nabycia lub wykazania się umiejętnościami organizatorskimi, kreatywnością, autoprezentacją czy też nawet zarządzaniem zespołem podczas organizowania różnego rodzaju eventów. Jedna z największych organizacji studenckich - AIESEC - od lat cieszy się popularnością, ponieważ oferuje swoim członkom praktyki i wyjazdy zagraniczne oraz ciekawe szkolenia i warsztaty.


3

Jak wiadomo, kieszenie studentów nie są bez dna. Dobrym pomysłem jest więc znalezienie formy dorabiania w wolnym czasie. Coraz częściej sklepy i restauracje chętnie zatrudniają osoby uczące się, co wiąże się ze zmniejszonymi kosztami pracodawcy. Studenci do 26. roku życia nie podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnym od umowy zlecenia.


4

Nadal popularnym sposobem zdobycia paru dodatkowych złotych są korepetycje. Dzieci i młodzież chętnie korzystają z tego rodzaju pomocy w zdobywaniu wiedzy i dobrych ocen. Szczególnie polecany sposób zdobywania doświadczenia dla przyszłych nauczycieli, którzy w ten sposób mogą ćwiczyć swoje umiejętności pedagogiczne. Każdy zadowolony uczeń lub też rodzic ucznia są najlepszą reklamą i mogą przyczynić się do zwiększenia liczby Twoich uczniów.


5

Okres wakacyjny jest idealną okazją do wykazania się przedsiębiorczością. Pojawiają się oferty prac sezonowych. Można w ten sposób połączyć wyjazd w nowe ciekawe miejsce ze zdobyciem dodatkowej gotówki, a także zapoznać się z zasadami pracowania w zespole i kontaktowaniem się z pracodawcą.


6

Bardzo polecanym sposobem jest śledzenie ofert nawet bezpłatnych praktyk, które pojawiają się na stronach biur karier i portalach internetowych lub też osobiste zgłaszanie chęci odbycia praktyk w firmach i instytucjach. Pracodawcy przyjmują studentów nieodpłatnie, ale za to praktyki odbywają się zazwyczaj w elastycznych godzinach i są okazją do tzw. job shadowingu, czyli śledzenia pracy osób na stanowisku, którym jesteś zainteresowany.


7

Studenci zainteresowani pracą w większych korporacjach powinni śledzić oferty konkursów stażowych, np. "Grasz o staż" – organizowany przy współpracy PicewaterhouseCoopers. Staż otrzymany w ramach konkursu jest zazwyczaj płatnym zobowiązaniem na kilka miesięcy. Ofert można szukać w firmach, np. Ernst&Young, KPMG, Deloitte, Philips Morris, Nestlé Polska, L’Oréal, P&G, Unilever czy też Banku Millennium oraz Citibanku Handlowego. Aktualne badania wskazują, że w ponad 50% przypadków osoby, które odbyły staż w firmie, otrzymują następnie propozycje podjęcia pracy (www.raportplacowy.pl).


8

Uwagi i spostrzeżenia

  • Podejmowanie dodatkowych zajęć czy też tymczasowych form zarobkowania jest dla pracodawcy sygnałem świadczącym o przedsiębiorczości kandydata oraz o jego chęci zdobywania nowych doświadczeń i ciągłego poszerzania wiedzy.


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 21.09.2010

Komentarze

Interesujące propozycje.

Ostatnio zmieniony: 2011-03-11 21:48:57

dobre rady, jednak moim zdaniem krok pierwszy pasuje bardziej do wstępu

Ostatnio zmieniony: 2011-01-21 21:52:20

Ktoś, kto myśli o pracy poważnie, powinien skorzystać z tych informacji.

Ostatnio zmieniony: 2011-01-21 17:03:08