Jak zaplanować swoją karierę, szukając pracy cz.3?

Przygotowanie się do podjęcia wymarzonych studiów jest ważne z punktu widzenia dalszej przyszłości młodego człowieka. Wiedza zdobyta na studiach pozwala na ubieganie się o intratną posadę. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba poświęcić przynajmniej pięć lat życia studenta. Ten czas służy na ugruntowania wszystkich zdobytych wiadomości. Student to łakomy kąsek dla pracodawców, którzy próbują zatrudniać tanim kosztem bardzo dobrych pracowników

  • Samodyscyplina, wiara w to, co robi się
  • sytematyczność
  • wytrwałe dążenie do celu
1

Jednak aby móc spróbować swoich sił w świecie biznesu, studenci podejmują takie decyzje i przystają na warunki zaproponowane przez pracodawców. Każdy z nich stara się nie myśleć o tym, że to ostatnia praca już do końca życia. Raczej podchodzi do tego w formie dodatkowej pracy na kieszonkowe, ale pracuje również na opinię i referencje.


2

To daje możliwość wpisania informacji do swoich dokumentów o nabytych umiejętnościach oraz oznacza także pierwsze doświadczenia zawodowe.


3

Wychodząc od tego, co w pracy dorywczej się nauczyłeś, można zacząć planować swoją ścieżkę zawodową. Wyobraź sobie, gdzie chciałbyś pracować i co musisz umieć, by tam się dostać. Zweryfikuj to ze swoimi umiejętnościami. Im więcej posiadasz poszukiwanych przez pracodawców kwalifikacji, tym masz większe szanse na otrzymanie pracy.


4

Jeżeli jesteś studentem, który niedługo kończy studia, to najwyższy czas zastanowić się, w jakim kierunku chcesz dalej iść. Zrób sobie listę tego, co dotychczas nauczyłeś się na studiach. Wiedza jest bardzo istotna, ale w połączeniu z praktyką i brutalnym życiem, nie wszystko okazuje się być takie różowe. Nie wystarczy znać wszystkiego na pamięć, ale potrafić tę wiedzę przenieść na konkretne zadanie w pracy.


5

Zaplanuj sobie swoje życie zawodowe, a będziesz wiedział, na jakim etapie znajdujesz się obecnie. Będziesz miał kontrolę nad tym, czy realizujesz to, co sobie założyłeś.


6

To pozwoli Ci na śledzenie Twoich postępów przy szukaniu wymarzonej pracy. Szukając ogłoszeń o pracę, próbuj dobierać je tak, by odpowiadały Twoim umiejętnościom, które już masz.


7

Nie trać czasu na coś, co z góry skazuje Cię na porażkę, ponieważ nie masz takich kwalifikacji. Unikaj ogłoszeń, gdzie pracodawca wymaga perfekcyjnego posługiwania się językiem hiszpańskim, i to jeszcze biznesowym.


8

Może masz ambicje - to nie jest złe, wręcz wskazane, by mieć motywację przy ubieganiu się o pracę. Na początek, jeżeli nie potrafisz tego, co pracodawca wymaga, to nie aplikuj.


9

Nie licz na to, że doszkolisz się albo że „jakoś to będzie”. Postaw się w sytuacji pracodawcy.Kogo byś wybrał na jego miejscu: osobę, która biegle posługuje się językiem i poprowadzi każde spotkanie biznesowe, czy Ciebie jako zastraszonego i niepewnego? Sam odpowiedz na to pytanie.


10

Jeżeli planujesz swoją karierę to pamiętaj, że niekoniecznie bogate doświadczenie zdobędziesz tylko w pracy. Istnieje wiele sposobów, w których możesz z powodzeniem sam nabywać odpowiednie informacje, umiejętności i po części również doświadczenie.


11

Uwagi i spostrzeżenia

  • Praca jest sensem i wyznacznikiem naszego życia, dlatego szanujmy siebie i innych również poza pracą.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 03.10.2010

Komentarze

Niestety ponownie nastał rynek pracodawcy, znów strach padł na biednych pracowników i tych, co szukają pracy.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 20:42:15

Jest to coraz trudniejsze:)

Ostatnio zmieniony: 2013-02-24 19:23:22

Warto zapoznać się z możliwościami, gdzie poszukiwać pracy.

Ostatnio zmieniony: 2013-02-17 12:36:14

Bardzo dobra porada

Ostatnio zmieniony: 2013-02-17 11:42:10