Jak wyjechać za granicę i znaleźć tam pracę ?

W czasach kryzysu wielu polskich emigrantów straciło pracę. Nadal jednak można przywieźć sporo gotówki z zagranicznego wyjazdu, trzeba trzymać się jednak kilku prostych zasad.

1

Po pierwsze język
W wielu krajach (np. Wielka Brytania) znajomość języka obcego nie jest niezbędna, jednak brak jakiejkolwiek komunikacji powoduje, że w razie problemów to właśnie nas pozbędzie się pracodawca w pierwszej kolejności.
Wybierając się do obcego kraju zastanów się, z jakimi językami miałeś kontakt i kieruj się tym w swoim wyborze. Na nic fantastyczne warunki pracy, jeśli nie zrozumiesz, czego się od Ciebie wymaga. Popularny jeszcze niedawno język rosyjski rozumie wielu mieszkańców południowo-wschodniej Europy.
Polacy często nie doceniają swoich umiejętności językowych. Do wyjazdu potrzeba przede wszystkim dobrego rozumienia rozmówcy. Perfekcyjna znajomość gramatyki i język obcy w piśmie nie są niezbędne.


2

Jak znaleźć mieszkanie?
Mieszkanie można znaleźć przez internet, wpisując nazwę miejscowości i zapytanie o pokoje do wynajęcia po polsku angielsku lub w lokalnym języku. Warto zacząć od języka polskiego, gdyż wielu emigrantów wynajmuje pokoje Polakom, szczególnie w czasie wakacji, gdy ich pociechy spędzają wakacje w ojczyźnie. W takiej sytuacji często można liczyć na drobną pomoc np. odbiór z lotniska.


3

Jak znaleźć pracę?
Szukać można już w Polsce, jednak należy dokładnie przyjrzeć się firmie oferującej umowę. Porównaj ofertę z opiniami osób zatrudnionych w tym kraju i nie pozwól się oszukać.
Inny sposobem jest szukanie pracy na miejscu. Wybierz miejscowość, gdzie istnieje już niewielka grupa polskich imigrantów. To gwarancja, że tamtejszy pracodawca zna polskiego pracownika i nie ma obaw przed zatrudnianiem obcokrajowców.
Twoim sprzymierzeńcem są agencje pracy!!!
Zostaw dokumenty aplikacyjne (większość nie wymaga CV ani LM, ale sami przygotowują dla Ciebie formularze) w każdej, o której się dowiesz. Naucz się choćby kilku zwrotów w miejscowym języku i wykorzystaj je podczas składania dokumentów. Firma może poprosić Cię o wypełnienie testu. Nie należy się go bać. Najczęściej sprawdza umiejętność koncentracji (najczęściej porównaj dwie kolumny liczb i zaznacz błędy) oraz umiejętności językowe na różnym poziomie (np. które słowo jest poprawne: FATORY - FACTORY).


4

Telefon - adres - konto bankowe.
Wszystkie wymienione dane są ważne. Najprościej o telefon miejscowego operatora. Wystarczy zabrać ze sobą telefon bez simlocka i kupić miejscową kartę. Założenie konta wymaga wizyty w banku. Jeżeli nie masz jeszcze zatrudnienia, możesz podać nazwy agencji pracy w których jesteś zarejestrowany.


5

Najważniejsze!
Zabierz ze sobą odpowiednią ilość gotówki. Znalezienie zatrudnienia zajmie nie mniej niż tydzień. Weź pod uwagę opłaty za mieszkanie i ceny żywności. Pieniądze na bilet powrotny odłóż od razu!


6

Najgorętszy okres to lato. Dlatego firmy przyjmują wtedy studentów (ale nie tylko), ponieważ płacą oni niskie podatki, a po sezonie kontynuują naukę.
Powodzenia!


Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 25.09.2010

Komentarze

tez mysle, aby wyjechac z Polski, bo tu nedza sie robi

Ostatnio zmieniony: 2013-04-19 20:30:14

Anglia dobra sprawa, 5 lat z rzędu jeździłem w wakacje, w tym rok jednak odpoczywam:P

Ostatnio zmieniony: 2012-05-18 12:22:49

Najważniejsze to mieć znajomości czy osoby, które kiedyś były w danym miejscu wtedy można oprzeć się dodatkowo na doświadczeniu innych co jest wielką pomocą. ja zastanawiam się nad emigracją do Australii, niestety tam trzeba się jeszcze starać o wizy :(

Ostatnio zmieniony: 2011-01-18 14:27:45

rzetelna porada, potwierdzam z własnych doświadczeń w tej kwestii

Ostatnio zmieniony: 2010-09-28 17:53:10