Jak wygrać konkurs?

Wielu z nas na pytanie "czy wygrałeś kiedyś jakiś konkurs" odpowie przecząco. Czasem przyczyną jest brak chęci do rywalizacji, czasem brak czasu lub (błędne!) przeświadczenie o braku szans. Jeśli jednak spytany o ostatni wygrany przez Ciebie konkurs, nie potrafisz wskazać żadnego takiego, lub przypomina Ci się konkurs recytatorski z końcówki szkoły podstawowej, bezwzględnie powinieneś wziąć udział w jakimś konkursie - zwycięstwo w nawet niewielkim konkursiku świetnie wpływa na samoocenę i samopoczucie.

  • Komputer z dostępem do internetu
  • Odrobina chęci
  • Znaczki pocztowe
1

Wybierz konkurs

Wybierz konkurs Internet jest użytecznym źródłem wiedzy o konkursach

Przeszukaj internet w poszukiwaniu konkursu zgodnego z Twoimi zainteresowaniami. Poradzisz sobie bez trudu, jeśli jesteś poetą-amatorem lub miłośnikiem rysunku. Jednak co zrobić, gdy Twoje zainteresowania daleko odbiegają od klasycznej tematyki popularnych konkursów? Nie poddawaj się! Sprawdzaj cierpliwie strony gromadzące informacje o konkursach. Jeśli uwielbiasz gotować, czekaj na konkurs, który polega na zaproponowaniu własnego przepisu. Jeśli Twoją pasją jest rękodzieło - poszukaj stron proponujących wyzwania rękodzielnicze. Jesteś znanym w okolicy psiarzem? Nigdy nie wiesz, kiedy pojawi się konkurs na zdjęcie przedstawiające Twoją przyjaźń z czworonogiem. Miej oczy i uszy szeroko otwarte. Jeśli zainteresuje Cię konkurs z dziedziny, w której nie masz doświadczenia, jednak masz pomysł na pracę konkursową, nie wahaj się spróbować.


2

Przeczytaj regulamin

Przeczytaj regulamin Zapoznanie się z zasadami konkursu pozwoli Ci uniknąć wielu problemów

Wiele osób twierdzi, że czytanie regulaminów jest nudne. Być może mają trochę racji, nie chcesz jednak, aby Twoja misternie przygotowana praca konkursowa została odrzucona z powodu jakiejś błahostki, prawda? Sprawdź więc dokładnie w regulaminie konkursu, jak jest rozumiana data przyjmowania prac (np. czy w razie wysyłki pocztą liczy się data stempla pocztowego, czy też dostarczenia), czy jesteś uprawniony do udziału (czy nie jest on kierowany np. tylko do studentów), jakie wymogi dotyczące treści i formy musi spełniać Twoja praca (np. format wywołanego zdjęcia, gatunek literacki), czy dozwolone jest zgłoszenie już wcześniej publikowanych prac, czy musisz załączyć do pracy jakieś oświadczenie (o wizerunku, prawach autorskich itp.) lub formularz (niektóre konkursy, zwłaszcza literackie, wymagają opatrzenia prac pseudonimem, tzw. godłem i umieszczenia właściwych danych osobowych w osobnej, zaklejonej kopercie). Uważaj zwłaszcza na konkursy sms-owe i im podobne. Często okazuje się, że formalnym warunkiem uczestnictwa jest wprawdzie wysłanie jednego, niedrogiego sms-a, jednak aby mieć jakiekolwiek szanse na zwycięstwo trzeba wysłać ich (a więc i zapłacić) mnóstwo. Sprawdź też, jak wybierany jest zwycięzca - jeśli w głosowaniu publiczności, które polega np. na polubieniu zdjęcia na Facebooku, istnieje duże ryzyko, że pojawią się w nim nieuczciwi gracze kupujący głosy innych.


3

Nie odkładaj

Nie odkładaj Pośpiech nie służy zdrowiu

Nie wysyłaj swojej pracy konkursowej na 10 minut przed terminem zgłoszeń. Nigdy nie wiesz, jaki niespodziewany problem może Cię spotkać. Awarie prądu, internetu, problemy z serwerem organizatorów, nieprzewidziany wypadek na poczcie lub też ogromna kolejna (zwłaszcza, jeśli mieszkasz w niewielkiej miejscowości, w której jest tylko jeden urząd pocztowy), korek, który uniemożliwi Ci dostanie się na pocztę przed jej zamknięciem - wszystko to może się zdarzyć. Po co się niepotrzebnie stresować?


4

Miej pomysł

Miej pomysł Wyróżnij się, aby wygrać

Przemyśl dokładnie swoją pracę. Weź pod uwagę, że musi się ona wyróżniać, aby mieć szansę na zauważenie. Podejdź do tematu nietypowo. Spytaj o zdanie na temat Twojego pomysłu kilka osób. Jeśli nie masz dobrej idei, lepiej poświęć swój czas i zapał na szukanie innego konkursu, niż na tworzenie bezbarwnej pracy która szybko zniknie wśród innych jej podobnych.


5

Dopracuj swoje zgłoszenie

Dopracuj swoje zgłoszenie Słownik jest Twoim przyjacielem

Pamiętaj, że liczy się nie tylko pomysł, ale też wykonanie. Jeśli więc stworzyłeś jakiś przedmiot, potrawę lub cokolwiek innego, co wymaga wysłania organizatorom zdjęcia, postaraj się zrobić je jak najstaranniej. Wybierz aparat fotograficzny zamiast telefonu komórkowego, jeśli masz taką możliwość. Spróbuj sfotografować swoje dzieło w różnym oświetleniu i na różnym tle (np. jeśli jest to deser owocowy, którego przepis wysyłasz organizatorom - umieść go na ładnym obrusie na stole ustawionym w ogrodzie, niech w tle będą widoczne jabłonie lub maliny - zdjęcie takie będzie bardziej estetyczne, niż zdjęcie tego samego deseru na brudnym stole kuchennym, na tle garnków i patelni), a następnie wybierz najlepsze z ujęć. Jeśli swojej pracy wypowiadasz się na jakiś temat, zadbaj o poprawną ortografię i interpunkcję. Wklej swój tekst do edytora tekstów ze słownikiem - wskaże Ci on błędy ortograficzne. W razie problemów nie wahaj się zwrócić o pomoc do kogoś, kto lepiej włada językiem ojczystym niż Ty lub zajrzeć do słownika.


6

Przygotuj się

Jeśli Twój konkurs jest w jakimś stopniu oparty na wiedzy lub umiejętnościach (np. quiz, test, konkurs recytatorski lub muzyczny), przygotuj się do niego. Zapoznaj się z tematyką, poczytaj o patronie konkursu i organizacji, która konkurs ogłosiła (np. o historii uniwersytetu, na którym się odbędzie). Przeczytaj zadania z ubiegłych lat, jeśli masz do nich dostęp. Jeśli w jakiś sposób musisz się zaprezentować przed jury, przećwicz swoje wystąpienie przed lustrem.


7

Nie bierz wszystkiego zbyt serio

Nie przejmuj się, jeśli się nie uda. Życie to nie bajka, nie wszystko musi iść po Twojej myśli. Nie zrażaj się więc i próbuj dalej przy następnej okazji. Bądź przy tym uczciwy. Nagroda w konkursie nie jest warta Twojego kaca moralnego.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 08.04.2014

Komentarze