Jak wyglądają elastyczne formy zatrudnienia - cz.I?

Obserwując dzisiejszy rynek pracy, bardzo trudno jest się w nim odnaleźć. Ogólna globalizacja, rozwój technologii informacyjnych i telekomunikacyjnych czy też sektora usług sprawił, że tradycyjne formy zatrudnienia powoli odchodzą do „lamusa”. Na ich miejsce „wskakują” elastyczne formy zatrudnienia.

1

Dzięki odpowiedniemu dostosowaniu trybu i czasu pracy są one świetnym rozwiązaniem nie tylko dla pracodawców, ale także dla samych pracowników. Nie każdy z nas może przecież pracować pełne 8 godzin dziennie czy też dojeżdżać każdego dnia do „wymarzonej” pracy 100 km. Jest wiele powodów…


2

Jednak dzięki różnym formom zatrudnienia możemy pogodzić życie zawodowe z prywatnym, co jest największym „plusem”. Pracodawcy z kolei mają możliwość dostosowania liczby zatrudnionych w firmie do zmieniających się warunków, dzięki czemu obniżają koszty przy utrzymaniu lub wzroście jakości pracy.


3

Wszystkie formy zatrudnienia, oprócz umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, są określane jako elastyczne formy zatrudnienia.
Są to:
1. Umowa o pracę na czas określony.
2. Umowa na czas wykonywania określonej pracy.
3. Umowa na czas zastępstwa.


4

 1. Umowa w celu przygotowania zawodowego młodocianych.
  5. Praca na wezwanie.
  6. Spółdzielcza umowa o pracę.
  7. Pozaumowne stosunki pracy (mianowanie, powołanie, wybór).


5

 1. Niepracownicze formy zatrudnienia (umowa zlecenie, o dzieło, umowy agencyjne, leasing pracowniczy jako: praca weekendowa, zatrudnianie pracowników tymczasowych, umowa o pracę nakładczą-chałupniczą, kontrakt menedżerski).
  9. Inne niestandardowe formy zatrudnienia (samozatrudnienie, wolontariat, staż, outsourcing, work-sharing, telepraca).


6

Uwagi i spostrzeżenia

 • Wszystkie formy zatrudnienia, oprócz umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony, są określane jako elastyczne formy zatrudnienia.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

 1. Zaloguj się:
 1. 08.10.2010

Komentarze

ciekawe

Ostatnio zmieniony: 2013-03-07 19:22:06