Jak szybko znaleźć pracę w Szwajcarii?

Czy łatwo będzie znaleźć pracę w Szwajcarii tego dowiemy się dopiero w przyszłym roku. Jednak warto już teraz się dowiedzieć na ten temat, jak najwięcej. Niestety rynek pracy nadal jest ograniczony i będzie niedostępny dla wszystkich obcokrajowców do końca 2013 roku. Zmianie mają ulec przepisy w maju 2014 roku, gdzie limit wydawanych zezwoleń zostanie zniesiony dla obcokrajowców. Warto już teraz pomyśleć o dobrym zarobku i rozpoczęciu przygotowań do pracy. Jak załatwiać formalności dotyczące pracy w Szwajcarii, możesz się dowiedzieć więcej w poniższej poradzie.

1

Poszukiwanie pracy na miejscu

Poszukiwanie pracy na miejscu Widoki Szwajcarii zapierają dech w piersiach.

Ogłoszenia o pracę możesz znaleźć w Internecie, ale bardziej pożądane są bezpośrednie kontakty z pośrednictwami pracy, agencjami, czy, nawet samymi pracodawcami. Funkcjonuje „poczta pantoflowa”, czyli przekazywanie sobie informacji pośród znajomych i źródeł sprawdzonych. Możesz zgłosić się do Regionalnego Pośrednictwa Pracy, które pomoże Tobie w poszukiwaniu pracy w Szwajcarii. Rozejrzyj się po lokalnych gazetach, tam możesz znaleźć informacje dotyczące wolnych wakatów albo na stronach internetowych konkretnych firm.


2

Dokumenty aplikacyjne

Dokumenty aplikacyjne Czyż Szwajcaria nie jest piękna?

Podstawę stanowi tradycyjny list motywacyjny oraz CV wraz z dodatkowymi dokumentami, które potwierdzają Twoje wykształcenie oraz doświadczenie. Ważna informacja dotycząca języka dokumentów. Obowiązują cztery języki urzędowe i takie dokumenty będą tylko akceptowane (niemiecki, włoski i francuski, retoromański,). Język angielski jest powszechnie używany, ale nie należy do języka urzędowego. Natomiast dokumenty aplikacyjne w języku angielskim są honorowane przez pracodawców.


3

Ważne strony internetowe

Ważne strony internetowe Człowiek w Szwajcarii czuje się wolnym.

Pod tymi adresami możesz znaleźć ciekawostki na temat pracy w Szwajcarii, wszystkie informacje, gdzie składać wymagane dokumenty, jak zdobyć odpowiednie zezwolenie na pracę. Opisane też jest życie w Szwajcarii i koszty z nim związane. Wiele możesz znaleźć ciekawych informacji dotyczących spraw życia codziennego Szwajcarów. Strony internetowe są w języku polskim lub bezpośrednio w języku angielskim.
Wydział Handlu Promocji i Inwestycji http://bern.trade.gov.pl/pl/PrzewodnikSzwajcaria/article/detail,953,Podejmowanie_pracy_w_Szwajcarii.html
Ambasada polska adres www.berno.msz.gov.pl
Serwisy rekrutacyjne http://www.jobs.ch/, http://www.topjobs.ch/, praca.szwajcaria.net
Serwisy pomocne w szukaniu pracy i przy formalnościach http://forum.polacy.ch/
http://www.jobisjob.pl/szwajcaria/praca/l
http://www.eda.admin.ch/eda/pl/home/reps/eur/vpol/embwar/freemo.html
http://www.studentnews.pl/serwis.php?s=170&pok=4720


4

Zawody poszukiwane w Szwajcarii

Zawody poszukiwane w Szwajcarii Waluta Szwajcarii to frank szwajcarski.

Branża informatyczna ma największe powodzenie na znalezienie pracy. Potrzebni są wykwalifikowani specjaliści w dziedzinie informatyki, bankowości, lekarze, pielęgniarki. Tutaj musisz znać w stopniu dobrym przynajmniej jeden język z obowiązujących. Opieka do osób starszych oraz dużo ofert pracy możesz znaleźć w budownictwie i rolnictwie, lecz są to oferty sezonowe. Wiele jest ofert w pracach porządkowych. Często pracodawcy szukają do fabryk na taśmę przy produkcji, składanie części i elementów. Poszukiwani są też pracownicy do hotelarstwa (sezon zimowy już zbliża się, więc będzie praca w kurortach narciarskich), gastronomii. Warto, zatem rozejrzeć się w tych dziedzinach zawodowych. A więc jeśli masz powyższe wykształcenie łatwiej Ci będzie znaleźć pracę w Szwajcarii.


5

Statystyczne zarobki w Szwajcarii

Statystyczne zarobki w Szwajcarii Krajobrazy Szwajcarii przyciagają wielu obcokrajowców.

W roku 2013 zarobki w różnych zawodach i dziedzinach życia kształtowały się następująco według statystyk:
W budownictwie i zbliżonych czynnościach zarobek wynosił nie mniej niż 30 franków na godzinę, w gastronomii, jako kelner 20 franków, w czynnościach porządkowych, sprzątaczka trochę mniej 18 franków, (ale to i tak dużo więcej niż w Polsce), praca w kuchni płatna jest już za 3500 franków, to płaca minimalna. Zarobki w rolnictwie zaczynają się od 1500 CHF netto, ale to praca sezonowa. Zarobki w finansach są imponujące, bo stawki sięgają od 60-90 franków za godzinę. Wymagany jest obowiązkowo angielski i drugi język niemiecki.


Przeczytaj teraz:

Dodaj komentarz

  1. Zaloguj się:
  1. 23.11.2013

Komentarze